Իննամսյա ցույցերից հետո Եմենի նախագահը հեռանում է
Եմենի նախագահ Ալի Աբդալլա Սալեհը հայտարարել է, որ առաջիկա օրերին կհեռանա պաշտոնից հղում անելով Reuters-ին գրում է Vzglyad-ը:
Նախագահի այս հայտարարությունը, թե հրաժարվում է իշխանությունից, հետևանք է շուրջ իննամսյա ցույցերի, որ պարալիզացրել էին Եմենը ու ուղղված են բացառապես իր` 33-ամյա Սալեհի դեմ:
Աղբյուրի փոխանցմամբ, այս պահին իշխող կուսակցության ներկայացուցիչները բանակցություններ են վարում ընդդիմության հետ` իշխանափոխության վերաբերյալ:
Միևնույն ժամանակ ընդդիմադիրները պնդում են, որ կառավարությունը իշխանության հանձնման մասով բանակցում է սկսած այն պահից, ինչ Սալեհը վերադարձել է Սաուդյան Արաբիայից, որտեղ գտնվում էր բուժման նպատակով:
Հիշեցնենք, անկարգություններն այս երկրում սկիզբ առան փետրվարին, յեմենյան ուժայինները անգամ զենք էին կիրառում ցույցերը ցրելու նպատակով: Ու մինչ օրս Եմենին սպառնում է քաղաքացիական պատերազմի սպառնալիքը:

Yemeni President Ali Abdullah Saleh, faced with more than eight months of street protests demanding his ouster, said Saturday he is ready to step down but his opponents said the apparent offer was a sham, the AFP reports.
"I don't want power and I will give it up in the coming days," Yemen's veteran strongman said in a televised speech during which he launched a tirade against his opponents to whom he refused to hand over.
Mr Saleh was gravely wounded in an explosion at his presidential palace in June, after which he went to Saudi Arabia for treatment.
During his absence, mediators and opposition groups sought to convince him to stay away and transfer power to his deputy - a way to launch the regional power transfer deal. Mr Saleh declined and returned abruptly to Yemen late last month.