Իսկանդարյան. Ադրբեջանը զգուշանում է Հայաստանից և Արցախից
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը խոսեց Ադրբեջանից հնչող ռազմաշունչ հռետորաբանության շուրջ և հիշեցնելով, որ վերջերս Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանի ռազմական բյուջեն հինգ հարյուր մլն-ով ավելի է, քան Հայաստանի ամբողջ բյուջեն, նշեց, որ թեև իր ռազմական բյուջեով հպարտանում է, սակայն զգուշանում է և’ Հայաստաից, և’ Արցախից:
«Հայաստանը և Ղարաբաղը վտանգավոր են Ադրբեջանի համար»,- շեշտեց քաղաքագետը և հավելեց, որ Ադրբեջանում ենթադրում են, որ Հայաստանը և Ղարաբաղը կարող են փոխրաձգություն նախաձեռնել սահմանին:
Ա. Իսկանդարյանը հարց տվեց, թե ինչու է Ադրբեջանը որոշել պատ կառուցել Արցախի և Ադրբեջանի սահմանին` պաշտպանելու ադրբեջանցի խաղաղ բնակչությանն և զինվորներին, թե պատ է որոշել կառուցել, որ հետո այն քանդի կամ հարձավի:
Այդ պատը ինչ մտադրությամբ էլ որ կառուցված լինի, ըստ նրա, Ադրբեջանը հաշտվել է սահմանին ներկա իրավիճակի հետ:

Iskandarian: Azerbaijan bewares of Armenia and Artsakh
Today on the meeting with the journalists Alexander Iskandarian, political analyst and Director of the Yerevan-based Caucasus Institute spoke about the military statements Azerbaijan makes and recalled that recently the Azerbaijani President had stated that their military budget is more than the total budget of Armenia and mentioned that though he is proud of its budget but bewares of Armenia and Artsakh.
“Armenia and Artsakh are dangerous for Azerbaijan,” the political scientist stressed and added that Azerbaijan thinks that Armenia and Karabakh can initiate exchange of fire on the borders.
A. Iskandaryan asked a question why has Azerbaijan decided to build a wall on the border of Artsakh and Azerbaijan in order to protect the peaceful people and the soldiers of Azerbaijan, or maybe he is building the wall to destroy it later or to attack.
According to him the intention of the wall doesn’t matter, Azerbaijan has come along with the present state of the border.