Հրապարակված քարտեզից պարզվեց, որ Կիրանցի պատմական կենտրոնը, որտեղ հարյուրավոր տարիներ եղել են գյուղի եկեղեցին, գրասենյակը և այլն,  չգիտես ինչու՝ կարող է Ադրբեջանին պատկանել․ Նազարյան
29/04/2024 19:05
Հրապարակված քարտեզից պարզվեց, որ Կիրանցի պատմական կենտրոնը, որտեղ հարյուրավոր տարիներ եղել են գյուղի եկեղեցին, գրասենյակը և այլն, չգիտես ինչու՝ կարող է Ադրբեջանին պատկանել․ Նազարյան
Իրենց գյուղի ճակատագրով անհանգստացած 12 կիրանցիներ կառավարության շենքի ներսում Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման են: Նրանց հետ է նաեւ Կիրանցի վարչական ղեկավար Կամո Շահինյանը:
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անդամ Գեղամ Նազարյանը, որ կիրանցիների է սպասում կառավարության շենքի բակում, «Հրապարակ»-ի հետ զրույցում ասել է՝ աղաղակող հակապետական քայլ է արվում Տավուշում։
«Առաջինը կիրանցին է բարձրաձայնել, որ մեղմ ասած՝ աղաղակող հակապետական քայլ է արվում Տավուշի սահմաններում։ Առաջինը ճանապարհը փակեցին կիրանցիները, երբ հրապարակվեց քարտեզ, որը չգիտես՝ ինչ քարտեզ է և որից պարզվեց, որ Կիրանցի պատմական կենտրոնը պետք է հայտնվի Ադրբեջանի տարածքում։ Անհեթեթություն ։
Հիմա բերել են և չգիտես ինչու՝ այդ քարտեզն է հայտնվել, որով Կիրանց գյուղի պատմական կենտրոնը, որտեղ հարյուրավոր տարիներ եղել են գյուղի եկեղեցին, գյուղի կալը, գյուղի գրասենյակը, չորանոցները, այն, ինչ գյուղը կարող է ունենալ, որոշել են, որ չգիտես ինչու՝ կարող է Ադրբեջանին պատկանել»,- ասել է պատգամավորը։
Նազարյանը նշել է նաև՝ նոր դպրոցը, որը Կիրանցում կառուցվում է, այդ թյուրիմացություն քարտեզով թշնամուց 20 մետր հեռավորության վրա է լինելու։

Назарян: Из опубликованной карты выяснилось, что исторический центр Киранца, где на протяжении сотен лет находились деревенская церковь, офис и т.д., непонятно почему может принадлежать Азербайджану
29/04/2024 19:31
12 жителей Киранца, обеспокоенные судьбой своего села, проводят встречу с Николом Пашиняном в здании правительства. С ними также глава администрации общины Киранц Камо Шагинян.
Член фракции "Армения" НС Гегам Назарян, ожидающий жителей Киранца во дворе здания правительства, сообщил "Грапараку", что в Тавуше предпринимается несправедливый антигосударственный шаг.
«Первыми жители Киранца забили тревогу, что в границах Тавуша совершается, мягко говоря, несправедливый антигосударственный шаг. Жители Киранца впервые перекрыли дорогу, когда была опубликована карта, которая непонятно что за карта, и из которой выяснилось, что исторический центр Киранца должен оказаться на территории Азербайджана. Вздор.
Сейчас непонятно почему появилась та карта, по которой исторический центр села Киранц, где находятся сельская церковь, гумно села, офис главы админитрации, сушилки, все, что село могло иметь, решили, что по каким-то причинам может принадлежать Азербайджану", - сказал депутат.
Назарян также отметил, что новая школа, строящаяся в Киранце, согласно этой абсурдной карте, будет находиться в 20 метрах от врага.