ՀԱԿ-ը հանդիպել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ ներկայացուցիչների հետ
Հայ Ազգային Կոնգրեսի կենտրոնական գրասենյակի համակարգող Լևոն Զուրաբյանն այսօր հանդիպել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ Ընտրությունների դեպարտամենտի փոխղեկավար Նիկոլա Շմիդտի և ընտրությունների խորհրդատու Ռաուլ Լուչիան Մուրեշանի հետ:
Հյուրերը տեղեկացրել են, որ իրենց այցելության նպատակը առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններից առաջ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության անհրաժեշտության ու նպատակահարմարության մասին ԵԱՀԿ ղեկավարությանը զեկուցելն է: Պաշտոնական Երևանի համապատասխան հրավերից հետո ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը որոշում է կայացնելու դիտորդական առաքելության կազմի և ժամկետների մասին:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են ընտրությունների օրինականության ապահովման հարցում դիտորդական առաքելության գործունեությանը: Դրական գնահատելով ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդների մասնագիտական պատրաստվածությունը, Լ. Զուրաբյանը հաստատել է Հայ Ազգային Կոնգրեսի ցանկությունը ընտրություններին հնարավորինս մեծ դիտորդական առաքելության ժամանման հարցում: Նա նաև ներկայացրել է ընտրական գործընթացի` Կոնգրեսի կողմից պատրաստած բարեփոխման պլատֆորմը:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Կոնգրեսի Կենտրոնական գրասենյակի ներկայացուցիչներ Ավետիս Ավագյանը և Վլադիմիր Կարապետյանը:

Координатор АНК встретился с представителями ОБСЕ/БДПИЧ
Координатор «Армянского национального конгресса» Левон Зурабян встретился сегодня с заместителем начальника отдела выборов Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) ОБСЕ Никола Шмидтом и консультантом БДПИЧ Раулем Мурешаном.
Гости сообщили, что целью их визита является представить до предстоящих в Армении парламентских выборов доклад руководству ОБСЕ о необходимости и целесообразности наблюдательской миссии ОБСЕ/ БДПИЧ. После соответствующего приглашения официального Еревана ОБСЕ/БДПИЧ примет решение о составе и сроках наблюдательской миссии.
Собеседники обратились к деятельности наблюдательской миссии в вопросе обеспечения легитимности на выборах. Позитивно оценив профессиональную подготовленность наблюдателей ОБСЕ/БДПИЧ, Л.Зурабян подтвердил желание АНК в вопросе присутствия на выборах максимально большой по составу миссии наблюдателей.