Հաշմանդամների համար ևս կստեղծվեն բոլոր անհրաժեշտ պայմանները
Առաջիկա ընտրություններին ընդառաջ կարևորվում է ցանկացած քաղաքացու մասնակցությունը. Առանձնահատուկ միջոցներ են ձեռնարկվել, որպեսզի հաշմանդամություն ունեցող քաղաքացիները ևս իրազեկված լինեն և մասնակցեն ընտրություններին: Այս մասին այսօր ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանի նախաձեռնությամբ կազմակերպված հանդիպման ժամանակ ասաց Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը:
Նրա հավաստմամբ` հաշմանդամ մարդկանց շատ խնդիրներ աստիճանաբար լուծվում են: Մասնավորապես` վատ տեսողություն ունեցող քաղաքացիների համար ուղեցույց-ձեռնարկ է տպագրվել:
ԿԸՀ-ի շուտով գործարկվելիք կայքում ևս կգործի թույլ տեսնող քաղաքացիների համար նախատեսված բաժին: Կայքի այդ բաժնում տեղադրվելու է ընտրական ողջ գործընթացի մասին լիրաժեք տեղեկատվություն: Բացի այդ, մինչև առաջիկա ընտրությունները ավելի քան 500 տեղամասեր կկահավորվեն նշված ոսպնյակներով, ինչը տեսողության հետ խնդիրներ ունեցող քաղաքացիներին հնարավորություն կտա ավելի հեշտ ընթերցել քվեաթերթիկը:
Տ. Մուկուչյանի հավաստմամբ` աշխատանքներ են կատարվել նաև լսողության հետ խնդիրներ ունեցող քաղաքացիների համար: Մասնավորապես` գովազդային նյութերը պատրաստվել են համապատասխան (սուրդո) թարգմանությամբ: Անդրադառնալով ընտրատեղամասերի` հաշմանդամների համար նախատեսված համապատասխան հարթակներով կահավորված լինելուն, նա նշեց, որ այս ուղղությամբ ևս աշխատանքներ են տարվում, սակայն հանրապետության 1982 ընտրատեղամասեր միանգամից կահավորելն անհնար է, բայց, այս ընտրություններին կահավորված ընտրատեղամասերն ավելի շատ կլինեն:

На выборах для инвалидов будут созданы все условия
На предстоящих парламентских выборах важно участие каждого гражданина страны, посему предпринимаются особенные меры для информирования людей с инвалидностью и их участия в выборах. Об этом заявил сегодня председатель Центральной избирательной комиссии Армении Тигран Мукучян в ходе встречи, организованной по инициативе Омбудсмена Армении Карена Андреасяна.
Как отметил Т.Мукучян, многочисленные проблемы людей с инвалидностью постепенно решаются. В частности, для людей с плохим зрением издано справочное пособие.
На сайте ЦИК, который будет задействован в ближайшее время, также есть раздел, предусмотренный для людей с плохим зрением. В этом разделе сайта будет размещена полноценная информация об избирательном процессе. Кроме того, до предстоящих выборов более 500 избирательных участков будут обеспечены соответствующими линзами, что позволит людям с проблемами зрения более легко ознакомиться с бюллетенем.
Т.Мукучян заверил, что проведены работы также для людей, имеющих проблемы со слухом. В частности, рекламные материалы подготовлены с соответствующим переводом. Обратившись к оснащенности избирательных участков предусмотренными для людей с инвалидностью соответствующими площадками, глава ЦИК отметил, что в данном направлении также ведутся работы, однако оснастить одновременно 1982 избирательных участка во всей республике невозможно. Тем не менее, по словам Т.Мукучяна, на предстоящих парламентских выборах таких участков будет больше.