Հարց ու պատասխան վարչապետի հետ` Բրյուսելում
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հունիսի 3-5-ը Բելգիայի Թագավարություն կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում այցելել է Բրյուսելի Եվրոպական քաղաքականության հետազոտությունների կենտրոն (CEPS), հանդես եկել ելույթով, որից հետո պատասխանել է հանդիպման մասնակից եվրոպացի, թուրք և ադրբեջանցի քաղաքագետներին, լրագրողներին և վերլուծաբաններին հետաքրքրող հարցերին:
Հարց - Պարոն վարչապետ, որո ՞նք են կոռուպցիայի դեմ պայքարում Հայաստանի այժմյան առանձնահատկությունները: Ինչո ՞ւ հենց այժմ պետք է հաջողության հասնեք:
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյան- Մենք ընտրել ենք մի շատ պարզ ռազմավարություն: Մենք պետք է թիրախավորենք այն կարևոր նպատակները, որոնք հաջողություն կբերեն կոռուպցիայի դեմ պայքարում: Միջոցառումները պետք է լինեն ոչ այնքան շատ, սակայն արդյունավետ: Մենք կոռուպցիայի դեմ պայքարը պետք է սկսենք վերևից: Մենք թիրախավորել ենք 500 բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց և եթե նրանք գործեն հրապարակային, հանրությունը նրանց վերահսկի, նրանց եկամուտները լինեն վերահսկելի, դա էապես կնվազեցնի կոռուպցիոն ռիսկերը: Բացի դրանից, սրանով Հայաստանում վերանում է գործարարների կողմից այդ 500 պաշտոններն զբաղեցնելու ցանկությունը: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի քաղաքական կամքի շնորհիվ մենք մեծ դժվարությամբ այս օրենքն ընդունեցինք Ազգային Ժողովում: Այս տարի առաջին անգամ ստեղծվել է էթիկայի հանձնաժողով, որը պետք է վերահսկի այս պաշտոնատար անձանց կողմից ներկայացվող հայտարարագրերը: Այսօր կառավարության բոլոր անդամները, 131 պատգամավորները, դատավորները և դատախազները հրապարակային կերպով ներկայացրել են իրենց եկամուտների և ակտիվների վերաբերյալ հայտարարգրերը: Էթիկայի հանձնաժողովը պարտավոր է արձագանքել բոլոր դեպքերին, երբ հանրությունը տեսնի, որ հայտարարագրերը չեն համապատասխանում իրականությանը: Հատկանշական է, որ այդ 500 պաշտոնատար անձանց տվյալների բազան օն-լայն` առնցանց կերպով հասանելի է լինելու հանրությանը: Սրանով մենք առաջին անգամ զսպաշապիկ ենք հագցնում պաշտոնատար անձանց վրա: Իմ համոզմունքով` կոռուպցիայի դեմ պայքարի լավագույն ձևը հրապարակայնության ապահովումն է:
Սա օրինակներից մեկն էր, թե ինչու մենք պետք է հաջողության հասնենք: Մեր խոսքը և գործը պետք է համընկնեն և ես համոզված եմ, որ այս տարի լուրջ դեբատներ են մեզ սպասվում այս 500 բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց եկամուտների վերաբերյալ:
Բացի այդ, մենք թափանցիկ ենք դարձրել խոշոր ձեռնարկությունների հաշվետվությունները և քաղաքացիները հնարավորություն ունեն հետևելու, թե որ ձեռանարկությունը որքան հարկ է վճարում: Եթե այս կամ այն օլիգարխի հարկը նվազում է, դա դառնում է հանրության լուրջ քննարկման առարկան;
Առաջին անգամ օրենքով պարտադրել ենք, որպեսզի խոշոր ձեռնարկություններն իրենց հաշվետվությունները հանրությանը ներկայացնեն արտաքին աուդիտի պարտադիր եզրակացության հիման վրա: Սա հնարավորություն է տալիս հանրությանը վերահսկել ոչ միայն խոշոր ձեռնարկություններին, այլև պետությանը, արդյոք վերջինս խոշոր ընկերություններին բերում է հարկային դաշտ, թե ոչ: Այսօր մեր հանրությունը բացատրություններ է պահանջում գործարարներից, թե ինչի հաշվի են նրանք իրականացնում բարեգործություններ, եթե նրանց հարկերը շատ չեն:
Ընդ որում, Հայաստանում գործունեություն են ծավալում արտաքին աուդիտ իրականացնող 20 ընկերություններ, որոնցից 7-ը համարվում են աշխարհի խոշոր ընկերություններից:
Հարց - Պարոն վարչապետ, հայտնի է կոռուպցիայի դեմ պայքարում Վրաստանի հաջողված փորձը, ինչո ՞ւ այն չի կիրառվում նաև Հայաստանում:
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյան- Պատասխանը շատ պարզ է, որովհետև Հայաստանում ընդունելի չէ փոփոխությունների հեղափոխական ճանապարհը: Մենք գնում ենք էվոլուցիոն փոփոխությունների ճանապարհով: Դա ավելի երկարաժամկետ ջանքեր պահաջող ճանապարհ է, բայց ապահովում է կայունություն, ինչը գերակայություն է մեզ համար` հաշվի առնելով մեր հարևանների հետ ունեցած հարաբերությունները: Մենք բարեփոխումներ իրականացնելիս միշտ գնահատում ենք մեր ներքին կարողությունները:
Աշխարհաքաղաքական իրավիճակը մեր այդ ներուժն էապես կրճատում է: Դրա համար ունենք ավելի երկարաժամկետ ռազմավարություն և միգուցե ավելի ցավոտ:
Որն է մեր երկրի խնդիրը: Մենք ունենք մեծահարուստների փոքր և աղքատների մեծ խավ: Իսկ հասարակությունն առաջ տանող ուժը միջին խավն է, որը Հայաստանում այսօր թույլ է: Դրա համար մեր նպատակն է մեծահարուստներին վերցնել հսկողության տակ, նրանց գործունեությունը դարձնել հրապարակային և վերահսկելի, ինչպես նաև բարենպաստ պայմաններ ստեղծել փոքր և միջին բիզնեսի համար` դիտարկելով դա որպես աղքատության հաղթահարման լավագույն ռազմավարություն:
Հարց - Հայաստան է այցելելու ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը: Որո ՞նք են այցի նպատակները, և արդյոք հայ-թուրքական հարաբերությունների թեման ևս լինելու է քննարկումների օրակարգում (Վարչապետի հարցուպատասխանը տեղի է ունեցել հունիսի 4-ին: Նույն օրը Հայատան է ժամանել ԱՄՆ պետքարտուղարը):
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյան- Ինչ վերաբերվում է Քլինթոնի այցին, ապա մենք պետք է արձանագրենք, որ Հայաստանի և ԱՄՆ-ի հարաբերությունները երբեևէ չեն գտնվել այնքան բարձր մակարդակում, որքան նախագահներ Սարգսյանի և Օբամայի օրոք: Դրանք փոխադարձ վստահության մթնոլորտում ձևավորված հարաբերություններ են, չկա որևէ քաղաքական հարց, որի շուրջ չկարողանանք գալ համաձայնության:
Օրակարգում կլինի նաև հայ-թուրքական հարաբերությունների խնդիրը: Դուք գիտեք, որ Հայաստանը հավատարիմ էր իր բոլոր պարտավարություններին` Շվեյցարիայում ստորագրված արձանագրությունների վերաբերյալ, և ինչպես դիպուկ նշել է տիկին Քլինթոնը` գնդակն այսօր գտնվում է Թուրքիայի դաշտում:
Ես մտածում եմ, որ Թուրքիան ցանկանում է կարգավորել իր հարաբերությունները հարևանների հետ: Գաղտնիք չէ, որ Թուրքիան այսօր տարածաշրջանում ունի լուրջ քաղաքական ամբիցիաներ, բայց դա նաև նշանակում է, որ նա պետք է կարողանա կարգավորել իր հարաբերությունները բոլոր հարևանների հետ: Ֆունդամենտալ հարցն այստեղ հետևյալն է. ինչ հենքի վրա է Թուրքիան ցանկանում կարգավորել իր հարաբերությունները հարևանների հետ: Հայաստանի պարագայում, մեր դիրքրոշումը վերջին 20 տարիների ընթացքում եղել է նույնը: Մենք պատրաստ ենք Թուրքիայի հետ կարգավորել մեր հարաբերությունները` առանց նախապայմանների, հաստատել դիվանագիտական հարաբերություններ և բացել սահմանը: Ինչպես ցույց տվեց ֆուտբոլային դիվանագիտության արդյունքը` Թուրքիան դրան պատրաստ չէ: Ես կարծում եմ, որ ելք կարող է լինել միայն մի դեպքում, եթե Թուրքիան և իր հարևանները հարաբերությունները կառուցեն միասնական արժեքային համակարգի հիման վրա: Այդ տեսակետից, մենք խիստ շահագրգռված ենք, որ մեր տարածաշրջանի երկրներն իրականացնեն եվրոպական արժեքային համակարգն իրենց հասարակությունների ապրելակերպը դարձնող բարեփոխումներ: Սա է մեր տարածաշրջանի պետությունների համագործակցության և անվտանգության երաշխիքը:
Հարց - Ինչպիսի ՞ն է հայկական Սփյուռքի ազդեցությունը Հայաստանի տնտեսության վրա: Հայտնի է, որ մեծածավալ դրամական փոխանցումներ են կատարվում դեպի Հայաստան, և ինչպիսի ՞ն է դրանց ազդեցությունը:
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյան- Տրանսֆերտները էական նշանակություն ունեն մեր երկրի համար: Այստեղ մի հետաքրքիր հանգամանք կա. եթե Հայաստանում ապրում է 3 միլիոն մարդ, ապա Հայաստանից դուրս ապրում է վեց միլիոն հայ, իսկ դրամական փոխանցումներ կատարողները վերջին 20 տարում գնացածներն են, ոչ թե այն 4-5 միլիոնը, որոնք Հայոց ցեղասպանության հետևանքով են գտնվում են Հայաստանից դուրս: Խոսքը գնում է հին և նոր էմիգրանտների մասին: Հների 95 տոկոսը երբեևէ չի եղել Հայաստանում և դա իր մեջ մեծ ներուժ է պարունակում, որը կարող է խթանել մեր երկրի տնտեսական աճը: Չնայած նրանք Հայաստանում չեն եղել, նրանք ապրում են Հայկական աշխարհում, ունեն իրենց կուսակցությունները, հայկական դպորցները, եկեղեցիները և այլն: Մենք մշակել ենք այդ ներուժն օգտագործելու նոր ռազմավարություն: Նախագահ Սերժ Սարգսյանի նախաձեռնությամբ առաջին անգամ ստեղծվել է Սփյուռքի նախարարություն: Դրա շնորհիվ մենք հայկական աշխարհում իրականացնում ենք համահայկական ծրագրեր: Մենք ունենք տասնյակ համահայկական կառույցներ, ճարտարապետների, բժիշկների, իրավաբանների միություններ և այլն, որոնք իրականացնում Հայաստանի զարգացմանը միտված ծրագրեր:
Մենք ստեղծել ենք Ազգային մրցունակության խորհուրդ, որի աշխատանքներին մասնակցում են Սփյուռքում հաջողության հասած մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներ: Խորհրդի նպատակն է` իրականացնել այնպիսի ծրագրեր, որոնք կբացահայտեն Հայաստանի մրցունակությունը և մեր երկրիրը կդարձնեն մրցունակ, ինրչպես նաև կխրախուսեն ներդրումները Հայաստանում: Ցանկացած դեպքում մենք պարտավոր ենք բարելավել Հայաստանում բիզնես միջավայրը, որպեսզի ներդրումները լինեն հուսալի և շահութաբեր:
Հարց - Արդյոք Հայաստանը պատրաստվո ՞ւմ է ինտերգրվել ՆԱՏՕ-ին և դառնալ Եվրամիության անդամ: Եթե այո, արդյոք դա չի՞ հակադրվում Ռուսաստանի հետ կապերին:
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյան - Սա իմ սիրած հարցերրից մեկն է, որը մշտապես տալիս են: Մեր դիրքորոշումը հետևյալն է. Մեր ռազմավարական գործընկերությունը Ռուսաստանի, Եվրամիության և ԱՄՆ-ի հետ չի կարելի իրար հակադրել: Մենք այս հարաբերությունները տեսնում ենք որպես միմյանց լրացնող հարաբերություններ:
Նախորդ տարի մենք Սանկտ-Պետերբուրգում ստորագրել ենք մեր երկրի համար կարւևոր համաձայնագիր` ԱՊՀ շրջանակներում ազատ առևտրի համաձայնագիրը: Այն մեր առջև բացում է ԱՊՀ երկրների շուկաները և մեր ապրանք արտադրողներն առանց սահմանափակումների կարող են իրենց ապրանքներն արտահանել: Նմատիպ բանակցություններ այսօր վարում ենք ԵՄ-ի հետ` դա Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու ստեղծման համաձայնագիրն է, եթե այդ այն ստորագրենք, դա կնշանակի, որ եվրոպական շուկան նույնպես կբացվի մեր տնտեսվարողների համար:
Բացի այդ, մենք ունենք ռազմական համագործակցություն ԱՊՀ երկրների և ՆԱՏՕ-ի հետ: Այս պահի դրությամբ մենք այդպիսի քաղաքական նպատակներ չենք դրել` դառնալու քաղաքական նոր միավորումների անդամ: Մենք մեր տարածաշրջանում պարտավոր ենք իրականացնել խոհեմ և հավասարակշռված քաղաքականություն, որն առաջին հերթին հաշվի է առնում մեր քաղաքացիների շահերը և ապահովում է մեր քաղաքացիների անվտանգությունը:
Մեր ռազմավարությունը շատ պարզ է. Մենք չենք կարող որևէ գործողությունների դիմել` առանց քաղաքական հաշվարկների և դրա հետևանքների: Այսօր մենք հայտարարում ենք, որ խիստ շահագրգռված ենք Եվրոպայի հետ ինտերգրման մեջ և դա տեսնում ենք որպես էվոլուցիոն գործընթաց: Ուրախ ենք, որ մեր եվրոպական գործընկերները ըմբռնումով են մոտենում մեր գործողությունները, որովհետև նրանք դիտարկում են ոչ միայն ԵՄ-ի, այլև Հայաստանի շահերը:
Հարց - Թուրքիան իր հարաբերությունները դիտարկում է տարածաշրջանային մասշտաբներով, ոչ թե առանձին երկրների: Ինչպե ՞ս կմեկնաբանեք:
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյան- Եթե այդպես էր, ապա պետք չէր Շվեյցարիայում ստորագրել արձանագրությունները: Երկար բանակցություններ տեղի ունեցան միջնորդների մասնակցությամբ: Այդ արձանագրություններն ստացան ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի համանախագահողների դրական եզրակացությունը և ստորագրվեցին Թուրքիայի կողմից: Եթե Թուրքիան ունի այլ պլատֆորմ, ապա պետք չէր ստորագրել այդ արձանագրությունները:
Հարց - Շատ բան կարելի է կապել Թուրքիայի հետ, սակայն ինչպե ՞ս կարելի է ձեր ներքին բարեփոխումները, կոռուպցիայի դեմ պայքարը պայմանավորել Թուրքիայի հետ հարաբերություններով (Հարց ադրբեջանցի վերլուծաբանի կողմից):
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյան - Բարեփոխումների ներուժի մասին: Հայաստանն այսօր մի կողմից գտնվում է շրջափակման մեջ Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից, իսկ մյուս կողմից միջազգային սանկցիաներն Իրանի դեմ խոչընդոտում են նաև մեր տնտեսության դիվերսիֆիկացիան: Դա նշանակում է, որ մենք մեծ ռեսուրսներ ենք ծախսում մեր երկրի անվտանգության ապահովման և տնտեսության դիվերսիֆիկացիայի համար:
Բարեփոխում նշանակում է մարդկանց վարվելականոնների փոփոխություն և դուք ձեր հասարակության ներսում պետք է լուրջ ջանքեր գործադրեք, որպեսզի փոխեք նրանց վարվելականոները: Դա նշանակում է լուրջ ջանքեր, տեխնիկական, ֆինանսական, ինտելեկտուալ կարողություններ, որպեսզի իշխանությունն այդ փոփոխություններն իրականացնի: Ցավով, մենք այդ ռեսուրսներն օգտագործում ենք այլ նպատակներով, և Թուրքիան դա շատ լավ գիտակցում է և դրա համար էլ շարունակում է շրջափակումը: Նրանք ասում են, որ այդ շրջափակումը շարունակում են, քանի որ բարեկամ Ադրբեջանը ճիշտ չի հասկանա Հայաստանի հետ իրենց հարաբերությունների լավացումը:

Т.Саркисян: В Армении неприемлем революционный путь изменений
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян в рамках официального визита в Бельгию 3-5 июня посетил Центр исследований европейской политики (CEPS), где выступил с речью и ответил на вопросы, интересующие европейских, турецких и азербайджанских политологов, журналистов и аналитиков. Пресс-служба правительства Армении представляет ответы премьер-министра Т.Саркисяна.
- Господин премьер, каковы сегодня особенности в сфере борьбы с коррупцией в Армении? Почему именно сейчас Вы должны достичь успеха?
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян – Мы выбрали очень простую стратегию. Мы должны обозначить те важные цели, которые приведут к успеху в борьбе с коррупцией. Мероприятий должно быть не очень много, однако они должны быть эффективными. Мы должны начать борьбу сверху. Мы обозначили 500 высокопоставленных должностных лиц, и если они будут действовать публично, общество будет контролировать их, их доходы будут контролируемы, это существенно сократит коррупционные риски. Кроме того, тем самым устраняется стремление бизнесменов занимать эти 500 должностей. Благодаря политической воле президента Армении, мы с большими трудностями приняли этот закон в Национальном Собрании. В этом году впервые создана Комиссия по этике, которая будет контролировать представляемые этими должностными лицами декларации. Сегодня все члены правительства, 131 депутат парламента, судьи и прокуроры публично представили декларации о доходах и активах. Комиссия по этике обязана реагировать на все случаи, когда общественность видит, что декларации не соответствуют действительности. Тем самым, мы впервые надеваем «смирительную рубашку» на должностных лиц. На мой взгляд, лучшая форма борьбы с коррупцией – это обеспечение публичности.
Кроме того, мы обеспечили прозрачность отчетов крупных предприятий, и граждане имеют возможность следить за тем, какое предприятие сколько налогов платит. Когда сокращаются налоги того или иного олигарха, это сразу становиться предметом серьезного обсуждения в обществе.
Впервые мы обязали крупные предприятия представлять свою отчетность на основании обязательного заключения внешнего аудита. Это позволяет контролировать не только крупные предприятия, но и государство. Сегодня общественность требует у бизнесменов объяснений относительно того, за счет чего они занимаются благотворительностью, если выплачиваемые налоги небольшие.
Кстати, в Армении действуют 20 компаний, осуществляющих внешний аудит, 7 из них считаются крупнейшими компаниями мира.
– Господин премьер, известен удавшийся опыт Грузии в борьбе с коррупцией, почему он не применяется в Армении?
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян – Ответ очень простой, потому что в Армении неприемлем революционный путь изменений. Мы идем по эволюционному пути изменений. Это путь, требующий более длительных усилий, однако он обеспечивает стабильность, что является для нас приоритетом, учитывая наши отношения с соседями.
При реализации реформ мы всегда оцениваем наш внутренний потенциал. Геополитическая ситуация существенно сокращает наш потенциал. Поэтому у нас более длительная стратегия и, возможно, более болезненная.
Проблема в том, что мы имеем небольшую прослойку богатых и большой слой бедных. А общество продвигает средний слой, который сегодня в Армении слаб. Поэтому наша цель – взять под контроль богатых, сделать их деятельность контролируемой и публичной, а также создать благоприятные условия для малого и среднего бизнеса, рассматривая это как наилучшую стратегию преодоления бедности.
– Армению посетит госсекретарь США Хилари Клинтон. Каковы цели визита, будет ли находиться в повестке обсуждений тема армяно-турецких отношений? (Премьер-министр Т.Саркисян отвечал на вопросы 4 июня. В тот же день в Армению прибыла госсекретарь США).
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян – Что касается визита Клинтон, то мы должны констатировать, что отношения между Арменией и США никогда не находились на столь высоком уровне, как во время президентов Саргсяна и Обамы. Это отношения, сформировавшиеся в атмосфере взаимодоверия, нет ни одного политического вопроса, по которому невозможно было бы прийти к согласию.
В повестке будет также вопрос армяно-турецких отношений. Вы знаете, что Армения верна всем своим обязательствам по подписанным в Швейцарии протоколам, и как метко отметила госпожа Клинтон, мяч сегодня находится на поле Турции.
На мой взгляд, Турция желает урегулировать свои отношения с соседями. Не секрет, что Турция сегодня имеет серьезные политические амбиции в регионе, но это также значит, что она должна суметь урегулировать свои отношения со всеми соседями. Фундаментальный вопрос здесь в следующем, на какой основе стремится Турция урегулировать отношения с соседями. В условиях Армении – наша позиция в течение последних 20 лет была одной и той же. Мы готовы урегулировать отношения с Турцией без предусловий, установить дипломатические отношения и открыть границы. Как показала футбольная дипломатия, Турция к этому не готова.
На мой взгляд, выход может быть только в одном случае, если Турция будет строить свои отношения с соседями на основе единой системы ценностей. Мы заинтересованы в том, чтобы страны нашего региона реализовали реформы, которые превратят систему европейских ценностей в образ жизни их обществ.
– Каково влияние армянской диаспоры на экономику Армении. Известно, что в Армению направляются большие объемы денежных трансфертов, какого их влияние?
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян – Трансферты имеют существенное значение для нашей страны. Здесь есть очень интересное обстоятельство: если в Армении проживает 3 млн. человек, то вне страны живут 6 млн. армян. Те, кто осуществляет денежные переводы – люди, уехавшие из страны за последние 20 лет, а не те 4-5 млн., которые находятся за пределами вследствие Геноцида армян.
Речь идет о старых и новых эмигрантах. 95% старых эмигрантов никогда не были в Армении, и это содержит в себе большой потенциал, который может стимулировать экономический рост страны. Несмотря на то, что они не были в Армении, они живут в Армянском мире, имеют свои партии, армянские школы, церкви и так далее. Мы разработали новую стратегию использования этого потенциала. По инициативе президента Сержа Саргсяна, впервые создано министерство диаспоры. Благодаря этому мы осуществляем панармянские программы. У нас есть десятки всеармянских структур, союзы архитекторов, врачей и юристов, которые осуществляют программы, направленные на развитие Армении.
Мы создали Совет национальной конкурентоспособности, в работах которого принимают участие представители частного сектора, достигшие успехов в диаспоре. Цель Совета – реализация таких программ, которые раскроют потенциал конкурентоспособности Армении, сделают нашу страну конкурентоспособной, а так же стимулируют инвестиции. В любом случае, мы обязаны улучшить бизнес-среду в Армении, чтобы инвестиции были надежными и рентабельными.
– Готовится ли Армения интегрироваться в НАТО и стать членом Евросоюза? Если да, то не противоречит ли это связям с Россией?
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян – Это один из моих любимых вопросов, который постоянно задают. Наша позиция следующая: наше стратегическое партнерство с Россией, Евросоюзом и США нельзя противопоставлять. Мы видим эти отношения как взаимодополняющие. В прошлом году мы подписали в Санкт-Петербурге важный для нашей страны документ – Соглашение о свободной торговле в рамках СНГ. Он открывает перед нами рынки стран СНГ и наши товаропроизводители могут без ограничений экспортировать свою продукцию.
Аналогичные переговоры идут сегодня с ЕС – это Соглашения о создании зоны глубокой и всеобъемлющей свободной торговли, и если оно будет подписано, это будет означать, что для наших производителей станет доступным и европейский рынок.
Кроме того, мы поддерживаем военное сотрудничество со странами СНГ и НАТО. На данный момент, мы не ставим перед собой цели стать членом новых политических объединений. Мы в нашем регионе обязаны осуществлять благоразумную и сбалансированную политику, которая в первую очередь учитывает интересы наших граждан и обеспечивает безопасность наших граждан.
Наша стратегия очень проста. Мы не можем пойти на какие-то действия без политических расчетов. Сегодня мы заявляем, что очень заинтересованы в вопросе интеграции с Европой и рассматриваем это как эволюционный процесс. Мы рады, что наши европейские партнеры с пониманием относятся к нашим действиям, поскольку они исходят не только из интересов ЕС, но учитывают и интересы Армении.
– Турция рассматривает свои отношения в региональном масштабе, а не в контексте отдельных стран. Как Вы прокомментируете это?
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян – Если это так, то не нужно было подписывать в Швейцарии протоколы. Состоялись долгие переговоры с участием посредников. Эти протоколы получили позитивное заключение сопредседателей – США, России и Франции – и были подписаны Турцией. Если у Турции есть другая платформа, не нужно было подписывать протоколы.
– С Турцией можно связывать многое, однако как можно обуславливать ваши внутренние преобразования, борьбу с коррупцией отношениями с Турцией? (Вопрос азербайджанского аналитика).
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян – О потенциале преобразований. Армения сегодня с одной стороны находится в блокаде со стороны Турции и Азербайджана, а с другой стороны, международные санкции против Ирана также препятствуют диверсификации экономики. Этот значит, что мы тратим большие ресурсы на обеспечение безопасности страны и диверсификацию экономики. Преобразование значит – изменение правил поведения людей, вы должны приложить внутри вашего общества большие усилия, чтобы изменить их правил поведения. Это означает серьезные усилия, технический, финансовый, интеллектуальный потенциал, чтобы власти смогли реализовать эти преобразования. К сожалению, мы эти ресурсы используем в иных целях, и Турция очень хорошо осознает это, поэтому продолжает блокаду. Они говорят, что продолжают блокаду, поскольку дружественный Азербайджан неправильно поймет улучшение их отношений с Арменией. Таким образом, здесь связь между преобразованиями и геополитической ситуацией – налицо.