Շրջանառության մեջ կդրվի մարտի մեկի դեպքերի հանձնաժողովի նախագիծ
Ազգային ժողովի Հայ Ազգային կոնգրես խմբակցությունը վաղը պաշտոնապես շրջանառության մեջ կդնի 2008 թ. մարտի 1-2 դեպքերի ուսումնասիրությամբ զբաղվող ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու մասին որոշման նախագիծը,- հասյտատարեց ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության անդամ Գագիկ Ջհանգիրյանը:
Հանձնաժողովը պետք է 2008-ի մարտի 1-2-ի սպանությունների վերաբերյալ եզրակացություն ներկայացնի դատարան, պարզի դրանց կատարման բացահայտման գործում ՀՀ ոստիկանության, Գլխավոր դատախազության և Հատուկ քննչական ծառայության գործողությունների օրինականությունը: Իրենց խնդիրներն են լինելու` ուսումնասիրել 2008 թ, սպանությունների, հրազենային և այլ մարմնական վնասվածքների հանգամանքները, դրան նպաստող հանգամանքները, դրան պետական պաշտոնաների ունեցած առնչությունները:
Հանձնաժողովի իրավունքներից է լինելու հարցումներով դիմել պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններին, դատախազությանը, որոնք սեղմ ժամկետներում պետք է անհրաժեշտ տեղեկատվություն հրապարակեն, ինչպես նաև կարող են հանդիպել պաշտոնատար անձանց և քաղաքացիներին` նրանցից պատասխաններ ստանալու համար, ինչպես նաև կալանվորվածներին, ներգրարվել մասնագետների և փորձագետների:
Ջհանգիրյանի խոսքով, հանձնաժողովում յուրաքանչյուր խմբակցությունից պետք է ընդգրկված լինի մեկ անդամ: Նրա հավաստմամբ, դեռևս նրանց հետ բանակցություններ չեն տարվել, և կսկսվեն որոշման նախագիծը շրջանառության մեջ դնելուց անմիջապես հետո: «Եթե նրանք չմիանան, դա կխոսի այդ դեպքերի մասին նրանց գնահատականի մասին»,-ասաց նա:
Ջհանգիրյանի խոսքով` այս գործի ուսումնասիրությամբ զբաղվող նախորդ և առաջարկվող հանձնաժողովները բովանդակային առումով տարբերվում են:
Նշենք, որ 2008-ի մարտիմեկյան դեպքերից հետո ստեղծված ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովը գլխավորում էր ԱԺ նախկին նախագահ Սամվել Նիկոյանը:

Фракция АНК инициирует проект комиссии по событиям 1 марта
Фракция оппозиционного «Армянского национального конгресса» (АНК) завтра официально введет в обращение в Национальном Собрании Армении проект решения о создании специальной парламентской комиссии по изучению событий 1 марта 2008 года. Об этом заявил сегодня в ходе пресс-конференции бывший военный прокурор, депутат от АНК Гагик Джангирян.
По его словам, комиссия в случае формирования займется не только исследованием трагических событий тех дней, но и изучением законности действий правоохранительных органов при раскрытии данного дела.
При этом Г.Джангирян уточнил, что у новой и прежней временных комиссий разные цели и задачи. В состав новой комиссии предлагается включить по одному члену от каждой фракции.
Кроме того, подчеркнул оппозиционер, данная инициатива принадлежит исключительно АНК и в настоящее время никаких переговоров о присоединении к ней других фракций не ведется.
«Переговоры с другими фракциями начнутся сразу по введении проекта в обращение, а если те или иные политические силы не пожелают присоединиться к инициативе, то это станет их наглядной оценкой», - заявил Г.Джангирян.
Напомним, что созданную в 2008 году парламентскую комиссию по изучению данного вопроса возглавлял депутат парламента Армении Самвел Никоян.