«Ադրբեջանը աշխարհի քարտեզի վրա հայտնվել է միայն 1918 թվականին»
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը մեկնաբանություն է տարածել` Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ «Ենի Ադրբեջան» կուսակցության 20-ամյակին նվիրված միջոցառման ժամանակ հնչեցրած հայտարարության վերաբերյալ:
«Այդպիսի ռասիստական գաղափարախոսությամբ, պատմության այդպիսի անսանձ այլասերմամբ ու հարևան պետությունների տարածքների նկատմամբ ծիծաղելի նկրտումներ ունեցող Ադրբեջանը, երևի թե, հնարավորություն ունենար իր գոյությունը պահպանել վաղ միջնադարում:
Սակայն Ադրբեջանը աշխարհի քարտեզի վրա առաջին անգամ հայտնվել է միայն 1918 թվականին: Բաքվում այդպես էլ չեն հասցրել հասկանալ, որ ժամանակակից պետության ուժը կառուցված է սեփական ազգի նկատմամբ տածած սիրո, այլ ոչ թե տարածաշրջանի բնիկ ազգությունների և նրանց մշակութային-պատմական ժառանգության հանդեպ ունեցած ատելության վրա»,- նշել է Շ. Քոչարյանը:
Հիշեցնենք, որ Ի. Ալիևը հայտարարել էր, թե «Հայաստանը հին ադրբեջանական տարածքների վրա արհեստականորեն ստեղծված, արտերկրից կառավարվող տարածք է, իսկ հայկական լոբբին մեր հիմնական թշնամին է»:

Azerbaijan appeared on map only in 1918
Deputy of the RA foreign minister Shavarsh Kocharyan commented on the statement of the President of Azerbaijan Ilham Aliev during the event dedicated to Yeni Azerbaijan’s 20th anniversary.
“With such a racist ideology, such unrestrained perversion and such ridiculous ambitions towards the neighboring territories Azerbaijan could probably have the chance to preserve its existence in medieval times.
Azerbaijan, however, appeared on world map in 1918. Baku had no time to realize that the power of contemporary state is in its love towards its own nation and not in hatred towards the native nations of the region and their historical and cultural heritage,” Sh. Kocharyan mentioned.
I. Aliev had declared, “The Armenian lobby is our main enemy and we are the main enemy for them. Armenia is a country of no value. It is actually a colony, an outpost run from abroad, a territory artificially created on ancient Azerbaijani lands.”