«Ադրբեջանը աշխարհի քարտեզի վրա հայտնվել է միայն 1918 թվականին»
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը մեկնաբանություն է տարածել` Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ «Ենի Ադրբեջան» կուսակցության 20-ամյակին նվիրված միջոցառման ժամանակ հնչեցրած հայտարարության վերաբերյալ:
«Այդպիսի ռասիստական գաղափարախոսությամբ, պատմության այդպիսի անսանձ այլասերմամբ ու հարևան պետությունների տարածքների նկատմամբ ծիծաղելի նկրտումներ ունեցող Ադրբեջանը, երևի թե, հնարավորություն ունենար իր գոյությունը պահպանել վաղ միջնադարում:
Սակայն Ադրբեջանը աշխարհի քարտեզի վրա առաջին անգամ հայտնվել է միայն 1918 թվականին: Բաքվում այդպես էլ չեն հասցրել հասկանալ, որ ժամանակակից պետության ուժը կառուցված է սեփական ազգի նկատմամբ տածած սիրո, այլ ոչ թե տարածաշրջանի բնիկ ազգությունների և նրանց մշակութային-պատմական ժառանգության հանդեպ ունեցած ատելության վրա»,- նշել է Շ. Քոչարյանը:
Հիշեցնենք, որ Ի. Ալիևը հայտարարել էր, թե «Հայաստանը հին ադրբեջանական տարածքների վրա արհեստականորեն ստեղծված, արտերկրից կառավարվող տարածք է, իսկ հայկական լոբբին մեր հիմնական թշնամին է»:

Ш.Кочарян: Азербайджан появился на карте мира лишь в 1918 году
Заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян прокомментировал заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева на церемонии, посвященной двадцатилетию партии «Ени Азербайджан».
Напомним, глава азербайджанского государства заявил, будто «Армения является управляемой из-за рубежа территорией, искусственно созданной на древних азербайджанских землях» и что «армянское лобби является основным врагом» азербайджанской стороны.
«С такой расистской идеологией, с таким необузданным извращением истории и смехотворными притязаниями на территории соседних стран Азербайджан мог бы иметь шанс сохранить свое существование разве что в раннем средневековье», - говорится в заявлении замминистра иностранных дел Армении.
Как отмечает Шаварш Кочарян, Азербайджан, однако, впервые появился на политической карте мира лишь в 1918 году.
«В Баку так и не успели понять, что сила современного государства основана на любви к своему народу, а не на патологической ненависти к коренным народам региона и их культурно-историческому наследию», - подчеркивает Ш.Кочарян.