Հովհաննիսյան. Ծառուկյանը սպառնալիք է իշխանությունների համար
Ընդդիմությունը վերջնականապես չի պարզաբանել, թե նախագահական ընտրություններին մասնակցելու ո՞ր ձևաչափն է իր համար նախընտրելի՝ միասնական թեկնածուո՞վ, թե՞ առանձին թեկնածուներով հանդես գալու ձևաչափը, որը երկրորդ փուլի հնարավորություն կստեղծի: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադառնալով ներքաղաքական գործընթացներին և առաջիկա նախագահական ընտրություններին՝  նշեց Քաղաքագետների միության նախագահ Հմայակ Հովհաննիսյանը:
Ընդդիմադիր քաղաքական ուժերի միջև, Հ. Հովհաննիսյանի կարծիքով, գոյություն ունեն լուրջ հակասություններ, ուստի միասնական թեկնածուով հանդես գալու դեպքում՝ ընդդիմությունը կունենա ընտրազանգվածի կորուստներ:
Նա խոսեց օրինակներով. «Եթե, օրինակ, ՀԱԿ-ը պաշտպանի ԲՀԿ-ի թեկնածուին որպես միասնական թեկնածու, ապա նրանց կողմնակիցների մի զգալի մասը կամ չի գնա ընտրությունների, կամ իշխանությունների հետ կմտնի գործարքի մեջ, որովհետև սկզբունքային դիրքերից ընտրություններին մասնակցելու մոտիվացիա չի ունենա»:
Միասնական թեկնածուվ հանդես գալու դեպքում, ինչպես ասաց Հովհաննիսյանը,  երկրորդ փուլի հնարավորությունը էապես կնվազի: Բայց, եթե յուրաքանչյուր քաղաքական ուժ հանդես գա իր թեկնածուով, ապա առանձին վերցրած` կմոբիլիզացվեն նրանց ընտրազանգվածները, որն էլ կմեծացնի երկրորդ փուլի հավանականությունը:
«Մեզանում ընտրությունները անհատականությունների, գաղափարական առաջնորդների ու ծրագրերի պայքար չէ, այլ` ռեսուրսների պայքար: Մեզանում ընտրությունները կազմակերպելու վրա է: Այս իմաստով Գագիկ Ծառուկյանը՝ որպես լրջագույն ռեսուրսներ ունեցող անձ, լուրջ սպառնալիք է իշխանությունների համար»,- ասաց Հ. Հովհաննիսյանը:
Անդրադառնալով ՀԱԿ-ԲՀԿ միասնական ձևաչափով ընտրությունների մասնակցելու հավանականությանը՝ քաղաքագետը նշեց, որ եթե տեղի ունենա դերերի բաժանում, այսինքն՝ ՀԱԿ-ը վերադարձնի փողոցի նկատմամբ իր վերահսկողությունը, և մյուս կողմից ՀԱԿ-ի այդ ունակություններին բազմապատկվեն ԲՀԿ-ի նյութական ռեսուրսները, ապա դա ընդդիմությանը հնարավորություն կտա «ընդդեմ» սկզբունքով և միասնական ձևաչափով ընտրություններ կազմակերպել:
Շարունակելով խոսքը` Հ. Հովհաննիսյանն ասաց, որ  Գագիկ Ծառուկյանը կոպրոմիսային ֆիգուր է իր էությամբ և խառնվածքով. «Եթե խնդիր է դրվում այդ ձևաչափով հեղափոխական ալիք բարձրացնել, ապա Գագիկ Ծառուկյանը, ի տարբերություն Լևոն Տեր-Պետրոսյանի, այլ կերպար է, և արդյոք չի՞  առաջանա խզում իր այդ կերպարի և այն խնդրի միջև, որ իր առջև կծառանա այդ միասնական ձևաչափի որդեգրման դեպքում»:

А.Ованнисян: Царукян представляет серьезную угрозу для властей
«Оппозиция окончательно не выяснила, какой формат участия в президентских выборах наиболее предпочтителен для нее – выдвижение единого кандидата или отдельных кандидатов, которое предоставит возможность проведения второго этапа выборов», - заявил сегодня в ходе встречи с журналистами председатель Союза политологов Армении Амаяк Ованнисян, комментируя внутриполитические развития событий и предстоящие президентские выборы.
По мнению политолога, между оппозиционными политическими силами существуют серьезные противоречия, следовательно, в случае выдвижения единого кандидата оппозиция понесет электоральные потери.
«Если, например, АНК поддержит кандидата от «Процветающей Армении» в качестве единого кандидата, то большая часть их сторонников либо не пойдет на выборы, либо вступит в сделку с властями, так как у них не будет мотивации участвовать в выборах из принципиальных позиций», - считает он.
А.Ованнисян отметил, что в случае выдвижения единого кандидата вероятность второго этапа выборов существенно снизится. Однако если каждая политическая сила выступит со своим кандидатом, то по отдельности они мобилизуют свой электорат, а это увеличит вероятность проведения второго этапа выборов, подчеркнул он.
«В Армении выборы являются не борьбой между личностями, идеологическими лидерами и их программами, а борьбой ресурсов. В этом плане Гагик Царукян как личность, обладающая серьезнейшими ресурсами, представляет серьезную угрозу для властей», - заявил политолог.
Касаясь вероятности участия «Армянского национального конгресса» и партии «Процветающая Армения» на выборах в едином формате, А.Ованнисян отметил, что если произойдет распределение ролей, то есть АНК вернет себе контроль над протестной массой, а с другой стороны к этим возможностям АНК прибавятся материальные ресурсы «Процветающей Армении», то это даст оппозиции возможность организовать выборы в едином формате, основанные на принципе «против».
«Однако Гагик Царукян является компромиссной фигурой по своей природе и натуре. Если ставится задача поднять в таком формате революционную волну, то Царукян, в отличие от Левона Тер-Петросяна, воплощает в себе иной образ. Не возникнет ли разрыв между этим его образом и той проблемой, с которой он столкнется в случае избрания единого формата?», - подчеркнул политолог.