Ինչո՞ւ է հրավիրվում ոչ թե ՀԱԿ, այլ ՀՀՇ համագումար
ՀԱԿ-ում համոզմունք է ձևավորված, որ դեկտեմբերի 22-ին կայանալիք ՀՀՇ համագումարում Լևոն Տեր-Պետրոսյանը կհայտարարի իր առաջադրման մասին: Նրանք պնդում են, որ այդ հարցը կարելի է 99 տոկոսով լուծված համարել: Իսկ ինչո՞ւ ոչ ՀԱԿ համաժողովում, այլ ՀՀՇ համագումարում, չէ՞ որ Տեր-Պետրոսյանը լինելու է ՀԱԿ թեկնածուն, և ոչ թե միայն ՀՀՇ-ինը:
Սրա բացատրությունն այն է, որ մինչև վերջերս Տեր-Պետրոսյանի առաջադրման հարցը չի քննարկվել, քանի որ ավելի հավանական էր համարվում Ծառուկյանի առաջադրումը, իսկ դրանից հետո էլ ժամանակը չէր բավարարի ՀԱԿ համաժողով հրավիրելու համար. գրել է «168 Ժամը»:
Հնարավոր է նաև, որ ՀԱԿ համագումար չի հրավիրվում միայն այն պատճառով, որպեսզի չերևա, թե իրականում ինչ է մնացել 2008թ. ստեղծված այդ կառույցից: Չնայած ՀԱԿ անդամների պնդումներին, որ Տեր-Պետրոսյանը առաջադրվելու է, դրանից դուրս համոզմունք կա, որ Տեր-Պետրոսյանը չի գնա նման քայլի, և ՀՀՇ համագումարում կառաջադրվի Լևոն Զուրաբյանը:
Բանն այն է, որ եթե վերջինս առաջադրվեր ՀԱԿ-ի կողմից, դրան մաս կազմող ուժերը կարող էին ձախողել դա՝ օգտվել վետոյի իրենց իրավունքից: Մինչդեռ ՀՀՇ-ի կողմից Լ. Զուրաբյանի ՀԱԿ-ի՝ «գծի մեջ» մնացած ուժերը կպաշտպանեն նրան, իսկ մյուսները կորակվեն՝ որպես «իշխանության հետ համագործակցող»:

Why is convention of HHSh rather than of HAK called?
There is an opinion among members of the Armenian National Congress (HAK) that at the convention of Armenian All-National Movement Party (HHSh) on December 22, Levon Ter-Petrosian will announce his decision to run for President. HAK says that this issue can be considered as 99% decided. But why is a HHSh convention rather than that of HAK is called, after all Ter-Petrosian is a candidate of HAK and not only of HHSh?
The explanation is that until recently the issue of nominating Ter-Petrosian as a presidential candidate was not discussed because the nomination of Gagik Tsarukian was considered more likely, and now there is not enough time to hold a HAK convention, “168 Hours” wrote.
It is also possible that a HAK convention is not called so that no one will see what has remained of this organization set up in 2008.
Despite claims of HAK members that Ter-Petrosian will be nominated, outside the HAK there is an opinion that Ter-Petrosian will not take such a step and Levon Zurabian will be fielded as HAK candidate at the HHSh convention.
The point is that if Zurabian was nominated by HAK, some forces making part of HAK might prevent this by exercising their right of veto. The HHSh forces remaining in HAK will defend him, while the others will be called forces “cooperating with authorities”.