Լրատվամիջոցները պետք է վերահսկվեն օրենքով
ՀՀ հանրային խորհրդը պետք է ուշադրություն դարձնի լրատվամիջոցներում պոռնոգրաֆիկ բնույթի նյութերի տեղադրման արգելքի իրականացման վրա: Պետք է տուգանել բոլոր այն ԶԼՄ-ներին, որոնք նման ճանապարհով աշխատում են բարձրացնել իրենց վարկանիշը: Նման մտահոգություն հայտնեց ասուլիսի ժամանակ ռեժիսոր Արշակ Զաքարյանը:
Շարունակելով խոսքը` Ա. Զաքարյանն ասաց, որ ներկայում հայաստանյան կայքերի զգալի մասը փորձում է «ռասկրուտկա» լինել նման բնույթի նյութերի տեղադրմամբ. «Բացում ես սոցիալական էջը և տեսնում «եղբայրը քրոջ հետ սեռական հարաբերություն է ունեցել» վերնագրով նյութ: Կամ` հայկական մի լրատվամիջոց պատմում է, թե ինչպես մայր ու դուստր միասին նկարահանվում են պոռնո տեսանյութերում»,- ասաց նա` հիշատակելով մի քանի հայկական լրատվական կայքեր:
«Ի՞նչ անեմ, երեխաներիս տանեմ նկուղ, աչքերը փակեմ, որպեսզի կարողանամ ճիշտ դաստիարակե՞լ»,- հարցրեց ռեժիսորը:
Ասուլիսին մասնակից ազատամարտիկ Արթուր Եղիազարյանն էլ իր հերթին ասաց, որ նման լրատվամիջոցների հանդեպ ավելի խիստ մոտեցում է հարկավոր, այս դեպքում, նրա խոսքով, խոսքի ազատության մասին բարձրաձայնելն ավելորդ է:
«Պետք է արգելել լրատվամիջոցների նման գործունեությունը։ Պետք է պետության լուրջ միջամտությունը լինի այստեղ, քանի որ սա արդեն սանձարձակության պրոպագանդա է»,- ասաց նա:
Ամփոփելով խոսքը` բանախոսները նշեցին, որ դաշտը պետք է կարգավորվի օրինական միջոցներով, և վերահսկվի հանրության կողմից:

Media should be regulated by law
The Public Council of Armenia should pay attention to the observance of the ban on placing pornographic materials in mass media outlets. Fines should be imposed on those media outlets that try to raise their rating in this way, film director Arshak Zakarian said, expressing concern at a press conference today.
Arshak Zakarian said that a large number of Armenian websites try to promote themselves by posting such materials. «You open a social page and see a material entitled «brother engages in sex with his sister». An Armenian media outlet informs us that a mother and her daughter appeared together in a pornographic video,» he said, mentioning several Armenian media outlets.
Another speaker at the press conference – freedom fighter Arthur Yeghiazarian spoke about the need for a strict approach towards such mass media outlets. According to him, in this case it is inappropriate to speak about freedom of speech.
«It is necessary to ban such activities of the media. The state should intervene to prevent propaganda of licentiousness,» he said.
In conclusion, the speakers noted that the indicated field should be regulated by the law and controlled by the public.