Գալիք նախագահական ընտրությունները՝ մեկ մարդու հաղթարշավ
«Հայաստանում պետք է ձևավորվի նոր քաղաքական օրակարգ, քանի որ գալիք նախագահական ընտրությունները նմանվելու են մեկ մարդու հաղթարշավի»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադառանալով ՀՀ-ի ներքաղաքական զարգացումներին և 2013թ.-ի նախագահական ընտրություններին` ասաց ՀԴԿ նախագահ Արամ Սարգսյանը:
Նա նշեց, որ այսօր քաղաքական և գաղափարական մրցակցություն նախագահական ընտրություններում չի սպասվում:
«Նախագահը պետք է երկիրը նախապատրաստի համակարգային փոփոխությունների` նախագահական ընտրություններից հետո, իսկ ՀՀԿ-ի ծրագիրը նման է միայն բարի ցանկությունների»,-ասում է Ա.Սարգսյանը:
Նրա խոսքերով, արտագաղթի վերաբերյալ սկսեցին խոսել և՛ նախագահը, և՛ վարչապետը, սակայն չեն պակասում արտագաղթ ծնող պատճառները. այսօր մի նոր խնդիր է առաջացել՝ վարորդներն են ցանկանում լքել երկիրը` ցածր աշխատավարձերի պատճառով:
Քաղաքական դաշտում պետք է գործեն գաղափարներ կրող անձինք, և, ըստ Սառգսյանի, Րաֆֆի Հովհաննիսյանի առաջադրմամբ նախագահական ընտրություններում կարող է որոշակի ինտրիգ առաջանալ:
Անդրադառնակով գալիք նախագահական ընտրություններին ՀԴԿ-ի մասնակցությանը` Սարգսյանը նշեց, որ իրենք առանձին թեկնածուով չեն մասնակցելու նախագահական ընտրություններին, իսկ որևէ մեկին աջակցելու հարցը դեռևս քննարկվելու է կուսակցության կողմից:

«A new political agenda should form in Armenia because the upcoming presidential election is going to resemble a triumphal march of one man,» Chairman of the Democratic Party of Armenia (DPA)Aram Sargsyan said, when speaking about the internal political developments and the 2013 presidential election at a meeting with journalists today.
According to him, political and ideological competition is not expected during the presidential election.
“The President should prepare the country for systemic changes after the presidential election, while the program of the Republican Party of Armenia (HHK) is like good wishes,” Aram Sargsyan noted.
In his words, both the President and the Prime Minister have begun speaking about emigration, but the causes of emigration have not declined, moreover, a new problem has arisen: drivers want to leave the country because of low wages.
Persons who are bearers of ideas should act in the political field, and, according to A. Sargsyan, with the nomination of Raffi Hovannisian as a presidential candidate, an intrigue may start in the election.
As for the participation of DPA in the upcoming election, Sargsyan said that they will not field their own candidate, while the issue of endorsing any other candidate will still be discussed by the party.