Դիետոլոգ. Տոներին օգտագործեք դառը խմիչքներ
Դիետոլոգ Գայանե Ղազարյանը տոներին ավելորդ քաշ ձեռք չբերելու համար խորհուրդ է տալիս ուտել ամեն ինչ, բայց քիչ քանակությամբ:
Դիետոլոգի խոսքով՝ անհրաժեշտ է խուսափել անծանոթ սննդից, օգտագործել դառը համ ունեցող խմիչքներ, քանի որ քաղցը դանդաղեցնում է նյութափոխանակությունը:
«Կարևոր է նաև ֆիզիկական ակտիվությունը: Պետք է շատ պարել, երգել և ուրախանալ: Անհրաժեշտ է օգտագործել այնքան սնունդ, որքան օրգանիզմը սովոր է»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց դիետոլոգը:
Տոնական օրերին թունավորումներից խուսափելու համար աղցանները պետք է պատրաստել քիչ քանակով, մայոնեզով կամ թթվասերով համեմել միայն մատուցելուց անմիջապես առաջ:
Առողջապահության նախարարության պետական հիգիենիկ-հակահամաճարակային տեսչության սնուցման բաժնի պետ Մարգարիտա Բաբայանն ասաց, որ սունկն ու ալկոհոլը, ճարպոտ սնունդը ու չարազեղենը միասին օգտագործելու դեպքում կարող է թունավորում առաջանալ:

Nutritionist Gayane Ghazarian recommends avoiding unfamiliar food and taking drinks with a bitter taste during the New Year’s holidays, explaining that sweet food slows down metabolism.
“Being physically active is also important. I advise you to dance, sing, and enjoy yourself a lot. Eat as much as you are used to,” the nutritionist said at the meeting with journalists.
In order to avoid food poisoning over the holidays, it is best to make salads in small amounts and season them with mayonnaise or sour cream only before serving them.
According to Head of the Hygienic-Epidemiological Inspection of the Ministry of Health Margarita Babayan, food poisoning may be caused by mushrooms, greasy food, dried fruits, and alcohol taken together.