Հայաստանի պատվիրակությունը մասնակցեց ՀԱՊԿ նիստերին
Դեկտեմբերի 19-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը և ԱԱԽ քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը մասնակցեցին Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության արտգործնախարարների խորհրդի, պաշտպանության նախարարների խորհրդի և անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի համատեղ նիստին: Տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունից:
Նիստի ընթացքում քննարկվեցին և հավանության արժանացան նույն օրը կայանալիք Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստի օրակարգն ու քննարկվելիք հարցերը, որոնք միտված են Կազմակերպության և դրա շրջանակներում համագործակցության առավել ամրապնդմանը:
Նախարարներն անդրադարձան մինչև 2020 թ. ՀԱՊԿ ռազմական բաղադրիչի ամրապնդմանն ու զարգացմանն առնչվող մի շարք փաստաթղթերի նախագծերի, արտակարգ իրավիճակներում հավաքական արձագանքի համակարգի զարգացմանը, ՀԱՊԿ-ում Ուզբեկստանի անդամակցությանը, Աֆղանստանում իրավիճակի զարգացման վերաբերյալ կանխատեսումներին:
ՀԱՊԿ անդամ երկրների արտաքին գործերի և պաշտպանության նախարարները, անվտանգության խորհուրդների քարտուղարները քննարկեցին Կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի տարեկան զեկույցը, տեղեկատվական բնագավառում համագործակցության, կազմակերպչական և ֆինանսական հարցերը, ինչպես նաև համաձայնեցրեցին ՀԱՊԿ կանոնադրական մարմինների հաջորդ նիստերի վայրն ու ժամկետները:
Հանդիպման օրակարգում էին հաջորդ տարի նախատեսվող ՀԱՊԿ-ում Ղրղզստանի նախագահության առաջնահերթությունները, նաև հավաքական անվտանգության համակարգի կատարելագործման, ռազմատնտեսական և ռազմատեխնիկական համագործակցության օպտիմալացման, ահաբեկչության և թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի, արտակարգ իրավիճակներին արձագանքման հարցերը:
Համատեղ նիստի արդյունքում ստորագրվեցին մի շարք փաստաթղթեր, որոնք ներկայացվեցին Հավաքական անվտանգության խորհրդի հաստատմանը:
Նիստի ավարտին ՀԱՊԿ-ի արտգործնախարարների խորհրդի, պաշտպանության նախարարների խորհրդի և ազգային անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի նախագահությունը Ղազախստանից փոխանցվեց Ղրղզստանին։

Делегация Армении приняла участие в заседаниях ОДКБ
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, министр обороны Сейран Оганян и секретарь Совета национальной безопасности Артур Багдасарян сегодня приняли участие в совместном заседании Совета министров иностранных дел, Совета министров обороны и Комитета секретарей Совета безопасности ОДКБ. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
В ходе заседания были рассмотрена и одобрена повестка предстоящего заседания Совета коллективной безопасности, а также предусмотренные для обсуждения вопросы, направленные на укрепление сотрудничества в рамках этой организации.
Министры обратились к проектам ряда документов, касающихся укрепления и развития до 2020 года военной составляющей ОДКБ, развития системы коллективного реагирования в чрезвычайных ситуациях, членства Узбекистана в ОДКБ, прогнозов по ситуации в Афганистане.
Участники совместного заседания обсудили также годовой отчет генерального секретаря организации, сотрудничество в информационной сфере, организационные и финансовые вопросы, а также согласовали место и сроки проведения очередных заседаний уставных органов ОДКБ.
В повестке были и приоритеты намеченного в будущем году председательства Кыргызстана в ОДКБ, вопросы совершенствования системы коллективной безопасности, оптимизации военно-экономического и военно-технического сотрудничества, борьбы с терроризмом и незаконным оборотом наркотических средств, реагирования в условиях чрезвычайных ситуаций.
По итогам совместного заседания подписан ряд документов, представленных на утверждение Совету коллективной безопасности ОДКБ.
В завершение, председательство в Совете министров иностранных дел, Совете министров обороны и Комитете секретарей Совета безопасности перешло от Казахстана к Кыргызстану.