Ինձ գաղտնալսելու կարիքը չկա. Արամ Սարգսյանը խոսում է բացահայտ
«ՀՀ քաղաքական դաշտը բաժանվեց երկու մասի. Կա՛մ պետք է համաձայնես ՀԱԿ-ի հետ և ԲՀԿ-ի հետ համագործակցությանը, կա՛մ դու Սերժ Սարգսյանի կողմից ես: Ես մերժում եմ թե՛ Սերժ Սարգսյանին, թե՛ Ռոբերտ Քոչարյանին, թե՛ ԲՀԿ-ին, և նրանց հետ համագործակցելու խնդիր չունեմ»,- այսպես մեկնաբանեց «Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը տարբեր քաղաքական ուժերի հետ համագործակցության մասին խոսակցությունները՝ կուսակցության համագումարի մեկնարկից առաջ՝ հիշեցնելով, որ ի սկզբանե դեմ է եղել ՀԱԿ-ԲՀԿ համագործակցությանը:
«Ինձ գաղտնալսելու կարիքը չկա. Ես իմ դեմ լինելն արտահայտել եմ հրապարակում՝ հարթակի վրա: Ես ընդհանրապես այն քաղաքական գործիչներից եմ, որ գաղտնիքներ չեմ պահում: Գաղտնալսումներ անելն ու դրանք հրապարակելը ես համարում եմ ԿԳԲ-ական, շպիոնական մեթոդներ, դա բարոյական չէ: Ես նույնիսկ տղայիս կողքին չեմ կանգնում, երբ նա խոսում է հեռախոսով. դա դաստիարակության խնդիր է»,- ասաց կուսակցության ղեկավարը։
Նշենք, որ «Հանրապետություն» կուսակցության համագումարին հրավիրվել են «Ժառանգություն» կուսակցությունից Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ու Արմեն Մարտիրոսյանը, «Ազատություն» կուսակցությունից Հրանտ Բագրատյանը, «Հայրենիք և պատիվ» կուսակցությունից Պետրոս Մակեյանը, «Նոր ժամանակներից» Արամ Կարապետյանը, «Ազատ դեմոկրատներից» Ալեքսանդր Արզումանյանը, «Համաձայնություն» կուսակցությունից Դավիթ Շահնազարյանը և ուրիշներ: ՀՀՇ կուսակցության ներկայացուցիչներ համագումարին ներկա չէին:
Արամ Սարգսյանը բացատրեց՝ չեն հրավիրել, որպեսզի գործընկերներին անհարմար դրության մեջ չդնեն, քանի որ համագումարի ընթացքում հնչելու էին նաև քննադատական խոսքեր ՀՀՇ-ի հասցեին:

No need to eavesdrop on me: Aram Sargsyan speaks openly
The political field of Armenia has split into two parts. Either you should agree to cooperate with Armenian National Congress (HAK) and Prosperous Armenia Party (BHK) or you are on Serzh Sargsyan’s side. I have rejected Serzh Sargsyan, Robert Kocharian, BHK (Prosperous Armenia Party) and I do not cooperate with them,” this is how the Chairman of “Republic” Party Aram Sargsyan commented on rumors about his cooperation with different political forces. At the start of the party’s convention today, he stated that he was against HAK-BHK cooperation from the very beginning.
“There is no need to eavesdrop on me. In general, I am one of those political figures who never keep any secrets. I consider eavesdropping and then publicizing an eavesdropped conversation as spy methods used by the KGB. This is immoral. I never stand beside my son when he is speaking on the phone. It is a matter of upbringing,” the leader of Republic Party said.
It is noteworthy that among those invited to attend the convention of Republic Party were Raffi Hovannisian and Armen Martirosian (Heritage Party), Hrant Bagratian (Freedom Party), Petros Makeyan (Homeland and Honor Party), Aram Karapetian (New Times Party), Alexander Arzumanian (Free Democrats Party), David Shahanazarian (Accord Party) and others. Representatives of Armenian All-National Movement (HHsh) Party were not present at the convention.
Aram Sargsyan explained that he did not invite HHSh members so as not to put them in an awkward position: they were going to criticize HHSh, too, at the convention.