Տեր-Պետրոսյանը առաջադրման մասին չխոսեց
«Այսօր որոշ անպատասխանատու մարդիկ փորձում են բաժանում մտցնել մեր ժողովրդի մեջ: Նրանք ցանկանում են մեր ազգը բաժանել ռուսամետի կամ արևմտամետի»,- ՀՀՇ համագումարի ժամանակ այս մասին  հայտարարեց ՀԱԿ առաջնորդ, ՀՀՇ անդամ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը:
Նա հարցրեց` ո՞վ է ասում, որ Հայաստանը պետք է անպայման կողմոնորշվի՝  կամ դեպի արևմուտք, կամ դեպի Ռուսաստան:
ՀՀՇ-ի դիրքորոշումը, Տեր-Պետրոսյանի խոսքով, պարզ է՝  կողմնորոշումը պետք է լինի ժամանակավոր՝ «պետք է լինեն դաշինքներ՝  բխած պետական շահերից»:
«Մենք մերժում ենք ցանկացած երդում` դեպի կողմնորոշում: Մենք չպետք է լինենք արևմտամետ կամ ռուսամետ: Միակողմանի կողմնորոշումը բերում է մի բարեկամ,  շատ թշնամիներ»,- ասաց Տեր-Պետրոսյանը:
Նա ընդգծեց, որ ո'չ Ռուսաստանը, ո'չ ԱՄՆ-ն չեն կարող Հայասատանում նախագահ դարձնել որևէ մեկին, իսկ նման դատողությունը, ՀՀ առաջին նախագահը որակեց անլուրջ:
Եզրափակելով խոսքը՝ Տեր-Պետրոսյանն ասաց, թե բոլորը հիմա սպասում են, որ ինքը հայտարարի` առաջիկա նախագահական ընտրություններին առաջադրվելո՞ւ է, թե ոչ, սակայն. «Ես դիմել եմ բոլոր տերություններին՝ Չինաստանին, ԱՄՆ-ին, ՌԴ-ին, ԵՄ-ին... Մինչև նրանց հավանությունը չստանամ, ես չեմ կարող իմ հայտարարությունն անել»,- կես կատակ-կես լուրջ ասաց Տեր-Պետրոսյանը՝ հավելելով, թե նրանց պատասխանը կլինի երկու օրից, ինքն էլ կասի՝ առաջադրվում է, թե ոչ:

“Some irresponsible people are trying cause a divide within our people. They want to divide our nation into a pro-Russian part and a pro-Western one,” the leader of Armenian National Congress (HAK), member of the Armenian All-National Movement (HHSh) Levon Ter-Petrosian said at the HHSh convention held today.
He asked: Who said that Armenia should be oriented either towards the West or towards Russia.
In Ter-Petrosian’s words, the position of HHSh is clear: the orientation should be temporary: “there should be alliances proceeding from the national interests”.
“We should be neither pro-Western nor pro-Russian. One-way orientation results in one friend and many enemies,” Ter-Petrosian said.
He stressed that neither Russia nor the U.S. can make anyone the President of Armenia; the first Armenian President Ter-Petrosian considered such reasoning as not serious.
At the conclusion of his speech, Ter-Petrosian said that now everyone expects him to announce if he will run for President in the upcoming election or not. «I have applied to all powers: China, the United States, Russia, also to the EU.... I cannot make my announcement before receiving their approval…,” Ter-Petrosian said half in jest, adding that their answer will be known in two days, and he will say if he will run for President or not.