«Տեր-Պետրոսյանը հասկանում է` չի կարող լուրջ այլընտրանք լինել»
Ցավալի է, որ Տեր-Պետրոսյանը չի առաջադրվում, և այսօր կարելի է վստահ ասել, որ Սերժ Սարգսյանն ընտրված նախագահ է: Այսպիսով ստացվեց, որ ընտրական գործընթացը զրկվեց անգամ տարրական մրցակցության էլեմենտներից: Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում, մեկնաբանելով Տեր-Պետրոսյանի չառաջադրումը, նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցը, ով արդեն 1.5 է տարի է պնդում էր, որ ՀՀ առաջին նախագահը չի առաջադրվելու` որպես նախագահի թեկնածու:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարել է, որ չի պատրաստվում իր թեկնածությունն առաջադրել առաջիկա նախագահական ընտրություններին` պատճառաբանելով իր տարիքը, թե ժամանակն է, որ ասպարեզ իջնեն երիտասարդները:
Ս. Սուրենյանցը լուրջ չի վերաբերում Տեր-Պետրոսյանի` չառաջադրվելու փաստարկին, օրինակ բերելով երկրներ, որտեղ ամենևին էլ ֆորսմաժորային իրավիճակ չի եղել, սակայն 60-ն անց քաղաքական գործիչն առաջադրվել է և հաղթանակ բերել: Քաղաքագետն օրինակ բերեց Սիլվիո Բերլուսկոնիին, ով կրկին պատրաստվում է իր թեկնածությունն առաջադրել Իտալիայի վարչապետի պաշտոնի համար:
«Տեր-Պետրոսյանի չառաջադրումն այլ` ավելի լուրջ շարժառիթներ ունի, քանի որ նա անցած 5 տարվա ընթացքում փոշիացրեց այն հանրային ռեսուրսը, որ ուներ, կորցրեց իր թիմի երևելի գործիչներին և հիմա խորապես պատկերացնում է, որ քաղաքական մաշվածությունը չի կարող թույլ տալ առաջիկա նախագահական ընտրությունների լուրջ այլընտրանք լինել»,- մանրամասնեց Ս. Սուրենյանցը:
Շարունակելով խոսքը` Ս. Սուրենյանցն ընդգծեց, որ թե 1998-ին, երբ Տեր-Պետրոսյանը նախագահի պաշտոնից հրաժարական տվեց, թե այսօր, երբ, Սուրենյանցի կարծիքով, առաջին նախագահը վերջնականապես հեռանում է քաղաքականությունից, իրենից հետո թողնում է անմխիթար համակարգ:
Ի պատասխան հարցին, թե «Ազատություն» կուսակցության ղեկավար Հրանտ Բագրատյանը կարո՞ղ է դառնալ ընդդիմադիր միասնական թեկնածու, քաղաքագետն ասաց, որ վերջինս լուրջ քաղաքական գործիչ է` հուսալով, որ նրան կհաջողվի այս կամ այն կերպ ազատական ուժերին համախմբել իր շուրջ:
«Ցավոք, ՀԱԿ-ն անձնակենտրոն կառույց է և, դժվար թե, Հ. Բագրատյանի կամ այլ անձի շուրջ ՀԱԿ-ում լիարժեք կոնսենսուս լինի: Ամենայն հավանականությամբ, կարծում եմ, Տեր-Պետրոսյանի հեռացումով ՀԱԿ-ը ևս մեկ անգամ կտրոհվի»,- եզրափակեց խոսքը Ս. Սուրենյանցը:

Л.Тер-Петросян осознает, что не может быть серьезной альтернативой
«Вызывает сожаление тот факт, что Левон Тер-Петросян не выдвинет свою кандидатуру на президентских выборах. Сегодня можно уверенно заявить, что Серж Саргсян – избранный президент. Тем самым, избирательный процесс лишился элементарной конкуренции», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Сурен Суренянц.
Напомним, первый президент Армении, лидер «Армянского национального конгресса» Левон Тер-Петросян заявил о том, что не собирается выдвигать свою кандидатуру на предстоящих президентских выборах, ссылаясь на свой возраст. «Что бы ни говорили, но у 68-летнего человека нет той энергии и работоспособности, которая есть у 45-60-летних. Следовательно, на арену должны выйти более молодые», - заявил Л.Тер-Петросян.
Комментируя решение Левона Тер-Петросяна, С.Суренянц отметил, что оно имеет более серьезные мотивы, чем приведенный аргумент, поскольку в течение прошедших пяти лет он распылил общественный ресурс, потерял видных деятелей своей команды и сейчас прекрасно осознает, что «политическая изношенность» не позволит ему стать серьезной альтернативой на выборах.
С.Суренянц подчеркнул, что как в 1998 году, когда Л.Тер-Петросян ушел в отставку с поста президента, так и сегодня, когда первый президент окончательно покидает политику, он оставляет после себя весьма неутешительную систему.
На вопрос о том, может ли лидер партии «Азатутюн» Грант Багратян стать единым кандидатом от оппозиции, политолог отметил, что последний является серьезным политическим деятелем. Он выразил надежду, что Г.Багратяну удастся объединить вокруг себя либеральные силы.
«К сожалению АНК сформирована вокруг одной личности. Вряд ли в Конгрессе смогут прийти к консенсусу вокруг другой личности. Думаю, уход Л.Тер-Петросяна вновь приведет к распаду АНК», - отметил С.Суренянц.