Եվրոպական ինտեգրումը շարունակում է մնալ ՀՀ-ի գերակայություններից մեկը
«2012թ.-ի եվրաինտեգրման գործընթացը Հայաստանի համար առանձնանում էր այդ գործընթացի խորությամբ և ինտենսիվությամբ և տարբերում էր 2011թ.-ից»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ամփոփելով ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններում 2012թ.-ին արձանագրած արդյունքները և եվրոպական ինտեգրման ճանապարհին Հայաստանի ձեռքբերումները` ասաց «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ նախագահ, քաղաքագետ Կարեն Բեքարյանը:
Նա նշեց, որ եվրոպական մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաներ այցելեցին Երևան, իսկ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը և արտգործնախարարը այցելել են Բրյուսել, և փոխայցելությունների ինտենսիվությունը, դինամական բավականին բարձր էին:
«Ստորագրվեց ԵՄ-ի հետ վիզային ռեժիմի դյուրացման մասին պայմանագիրը, ինչը նույնպես կարևոր քայլ էր ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների խորացման առումով»,-նշեց Կ. Բեքարյանը:
Բավականին մեծ տեմպ էր տրված այս տարվա ընթացքում խորը և համապարփակ ազատ առևտրի մասին համաձայնագրի վերաբերյալ բանակցություններին, իսկ այդ համաձայնագիրը շատ կարևոր է ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացու համար:
Բեքարյանը կարևորեց նաև ՀՀ ԱԺ-ի և Եվրոպական խորհրդարանի միջև համագործակցությունը, ինչը նույնպես կարևոր է ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների խորացման առումով:
Բանախոսը նշեց, որ ԵՄ-ը բարձր գնահատեց այս տարի Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրությունները, ինչը նույնպես կարևոր ձեռքբերում է:
«Եվրոպական գործընթացում մենք ֆիքսում ենք նաև ինստիտուցիոնալ կապերի հաստատումը Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև, այդ թվում Հայաստանի երեք կուսակցությունների անդամակցությումը Եվրոպական ժողովրդական կուսակցությանը»,-ասաց քաղաքագետը:
Նրա խոսքերով, եվրոպական ինտեգրումը շարունակում է մնալ ՀՀ-ի արտաքին քաղաքական գերակայություններից մեկը, ինչի մասին իր ելույթում նշել է նաև ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

Eurointegration continues to be priority
“In 2012 Armenia European integration process was noted for its depth and intensity and it differed from the 2011 process,” Chairman of European Integration NGO, political scientist Karen Bekarian said at the meeting with reporters today, when summarizing the results of Armenia- the European Union relations and Armenia’s achievements on the European integration path in 2012.
He said that a number of high-ranking European officials paid visits to Yerevan, while President Serzh Sargsyan and Foreign Minister Edward Nalbandian visited Brussels. The speaker underlined the high dynamics of the mutual visits.
“The agreement on the visa regime facilitation with the EU has been signed, which is an important step in terms of deepening Armenia-EU relations,” Bekarian stated.
This year, great attention was paid to the negotiations on the deep and comprehensive free trade agreement, which is of importance to every citizen of Armenia.
Bekarian attached importance to cooperation between Armenia and the European parliament, noting that this cooperation helps deepen Armenia-EU ties.
In his words, the EU appreciated the parliamentary elections held in Armenia this year, which was also an achievement.
“We have also seen the establishment of institutional relations between Armenia and the EU, including the fact that three Armenian parties have become members of the European People’s Part,” the political scientist said.
According to him, European integration continues to be one of Armenia’s foreign policy priorities, and President Serzh Sargsyan noted this in his speech.