Վ. Օսկանյանի կյանքում 2012-ին երկու կարևոր իրադարձություն է եղել
«Եթե 2012թ. իմ գործունեությամբ՝ լինի անձնական, քաղաքական, թե քաղաքացիական, որևէ մեկի հույսերը չեմ արդարացրել, անկախ ամեն ինչից հայցում եմ նրանց ըմբռնումը: Բայց նաև ուզում եմ ասել, որ կյանքը շարունակվում է, շատ բան առջևում է»,-Facebook սոցիալական ցանցի իր էջում գրել է ՀՀ նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը:
Նաև նշել է, որ 2012 թվականն իր համար նշանավորվել է երկու իրադարձություններով՝ մեկը ակտիվ քաղաքականություն վերադարձն էր, մյուսը՝ ԱԱԾ-ի կողմից հարուցված քրեական գործը:
«Տարվա ընթացքում իմ հարցազրույցներում, ելույթներում և ֆեյսբուքյան գրառումներում այս երկուսի մասին բազմիցս խոսել եմ։ Այս պահին նոր բան չունեմ ավելացնելու: Միայն կասեմ, որ և՛ քաղաքական, և՛ քաղաքացիական իմ գործունեության մեջ հետապնդել եմ մի նպատակ՝ անկեղծորեն նպաստ բերել Հայաստանի պետականության կայացմանն ու զարգացմանը:

Two important events in Oskanian’s life in 2012
“If I failed to live up to anyone’s expectations by my activities in 2012 – be it personal, political or civil activity – I beg their understanding. But I want to say that life is going on and there are so many things ahead,” the former Armenian Foreign Minister Vartan Oskanian wrote on his Facebook page.
He noted that there have been two important events in his life in 2012 – his return to active politics, and secondly, the criminal case that the National Security Service opened against him.
“I have repeatedly spoken about both events in my interviews, speeches, and my Facebook notes this year. I have nothing to add at the moment. I can only say that my political and civil activities have pursued one purpose – to promote the establishment and development of Armenian statehood.