Երևանցիները հիմնականում գոհ են վերջին մեկ տարվա փոփոխություններից
Վերջին մեկ տարում մայրաքաղաքում արձանագրված փոփոխությունները երևանցիների 78%–ը դրական է գնահատում։ Փոփոխությունները բացասական են գնահատել հարցվածների 6%–ը, 4%–ը՝ ընդհանրապես բացասական։
Մարքեթինգի հայկական ասոցիացիան և Gallup International Association կազմակերպության հայաստանյան ներկայացուցչությունը հրապարակել են «Երևանցիները Երևանի մասին» հետազոտության անդամները:
Հարցման արդյունքներին ծանոթացել է Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Կամո Արեյանը։
«Ընտրված է բավականին հետաքրքիր հարցաշար։ Հարցերի համալիրը բնութագրում է գրեթե ամբողջ տարեկան համայնքային ծրագրերը և քաղաքում տիրող վիճակը։ Ակնհայտ են դրական ցուցանիշները, իսկ այնտեղ, որտեղ հարցման արդյունքները մտահոգիչ են, դրանք իսկապես մեզ ուղղված լուրջ հարցադրումներ են։ Ուշագրավ է 78% դրական ցուցանիշը, ինչը նշանակում է, որ մենք առավել պարտավորված ենք անել ավելին՝ մեր քաղաքի և մեր բնակիչների համար», – հարցման արդյունքներին ծանոթացնելով՝ նշել է Կամո Արեյանը։
Դրական փոփոխուխությունների առաջին տեղում կանաչապատ տարածքների ավելացումն է, կարծում են հարցված երևանցիների 18%–ը, 17%–ը համարում է բարեկարգ բակերի կառուցումն է։ 13%–ը նկատել են նոր նստարանները, 7%–ը՝ նոր խաղահրապարակները. ևս 2 տասնյակ դրական փոփոխություններ գնահատվել են սակավ տոկոսներով։
«Թեև կանաչապատումը դրական փոփոխություններում առաջատար դիրքում է, այդուհանդերձ հարցվածների 41%–ը այս ոլորտում ակնկալում է առավել ակտիվ ծրագրեր։ Հարցված երևանցիների 29%–ը ցանկալի միջոցառումների ցանկում երկրորդ տեղում է դասակարգել խաղահրապարակների կառուցումը, երրորդ տեղը 28–ական %–ով կիսում են մշակությաին միջոցառումներն ու շաբաթօրյակները։ Սպորտային միջոցառումներն առավել պարբերական է ցանկանում տեսնել հարցվածների 17%–ը»,-ասված է Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության տարածած հաղորդագրության մեջ:

78% of Yerevan residents assessed the changes in the capital city over the past year as positive. 6% assessed these changes as negative, 4% - very negative.
The Armenian Marketing Association and Gallup International Association’s Armenia Office released “Yerevan Residents about Yerevan” survey.
Deputy Mayor of Yerevan Kamo Areyan announced the survey results.
“A rather interesting questionnaire was formulated; the questions are related to almost all the annual community programs and the situation in the city. Positive indices are obvious, while the worrying results of the survey are related to serious questions. 78% positive index is noteworthy, which means that we must do more for our city and our residents,” Areyan stated.
When asked to indicate positive changes, 18% of Yerevan residents indicated a growth in green areas, 17% - improvement of yards, 13% noticed new benches, 7% – new playgrounds.
“Although planting of trees and shrubs was the most frequently indicated positive change, 41% of respondents expect more active programs in this sphere. When asked to indicate the most desirable measure, 29% indicated construction of playgrounds, 28% - organization of cultural events, and another 28% - organization of volunteer labor days on some Saturdays,” is said in the press release of the Yerevan Municipality’s Information and PR Department.