Երևանցիները հիմնականում գոհ են վերջին մեկ տարվա փոփոխություններից
Վերջին մեկ տարում մայրաքաղաքում արձանագրված փոփոխությունները երևանցիների 78%–ը դրական է գնահատում։ Փոփոխությունները բացասական են գնահատել հարցվածների 6%–ը, 4%–ը՝ ընդհանրապես բացասական։
Մարքեթինգի հայկական ասոցիացիան և Gallup International Association կազմակերպության հայաստանյան ներկայացուցչությունը հրապարակել են «Երևանցիները Երևանի մասին» հետազոտության անդամները:
Հարցման արդյունքներին ծանոթացել է Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Կամո Արեյանը։
«Ընտրված է բավականին հետաքրքիր հարցաշար։ Հարցերի համալիրը բնութագրում է գրեթե ամբողջ տարեկան համայնքային ծրագրերը և քաղաքում տիրող վիճակը։ Ակնհայտ են դրական ցուցանիշները, իսկ այնտեղ, որտեղ հարցման արդյունքները մտահոգիչ են, դրանք իսկապես մեզ ուղղված լուրջ հարցադրումներ են։ Ուշագրավ է 78% դրական ցուցանիշը, ինչը նշանակում է, որ մենք առավել պարտավորված ենք անել ավելին՝ մեր քաղաքի և մեր բնակիչների համար», – հարցման արդյունքներին ծանոթացնելով՝ նշել է Կամո Արեյանը։
Դրական փոփոխուխությունների առաջին տեղում կանաչապատ տարածքների ավելացումն է, կարծում են հարցված երևանցիների 18%–ը, 17%–ը համարում է բարեկարգ բակերի կառուցումն է։ 13%–ը նկատել են նոր նստարանները, 7%–ը՝ նոր խաղահրապարակները. ևս 2 տասնյակ դրական փոփոխություններ գնահատվել են սակավ տոկոսներով։
«Թեև կանաչապատումը դրական փոփոխություններում առաջատար դիրքում է, այդուհանդերձ հարցվածների 41%–ը այս ոլորտում ակնկալում է առավել ակտիվ ծրագրեր։ Հարցված երևանցիների 29%–ը ցանկալի միջոցառումների ցանկում երկրորդ տեղում է դասակարգել խաղահրապարակների կառուցումը, երրորդ տեղը 28–ական %–ով կիսում են մշակությաին միջոցառումներն ու շաբաթօրյակները։ Սպորտային միջոցառումներն առավել պարբերական է ցանկանում տեսնել հարցվածների 17%–ը»,-ասված է Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության տարածած հաղորդագրության մեջ:

Gallup: Ереванцы в основном довольны изменениями в столице
Армянская ассоциация маркетинга и представительство организации Gallup International Association в Армении опубликовали результаты опроса «Ереванцы о Ереване».
Как сообщает пресс-служба мэрии Еревана, 78% опрошенных жителей положительно оценивают зафиксированные в течение года в столице изменения. 6% опрошенных отрицательно оценивают изменения в столице.
Наиболее острыми проблемами Еревана респонденты назвали преимущественно социальные проблемы, которые отождествляются с проблемами в социальной сфере республики, таким как безработица, инфляция. Что касается первоочередных проблем Еревана, то 22% опрошенных назвали проблему вывоза мусора, 21% – проблемы, связанные с общественным транспортом, 14% – экологические проблемы.
По мнению 8% опрошенных жителей столицы, проблемой остается оплата коммунальных платежей, а по мнению 4% – недостаток чистоты. 1% опрошенных недовольны осуществляемым в городе строительством, еще 1% – водоснабжением.
На первом месте, по мнению ереванцев – озеленение столицы, хотя 41% респондентов считают, что в этом направлении необходимо проводить более активные мероприятия. Проведение спортивных мероприятий наиболее желательно для 17% опрошенных.
В целом культурной жизнью Еревана довольны 32% респондентов, а полностью удовлетворительной считают 22%, не совсем удовлетворительной культурную жизнь столицы считают 9% ереванцев, а неудовлетворительной –7%. Работу городского общественного транспорта удовлетворительно оценивают 25% респондентов, полностью удовлетворительной – 13%, неудовлетворительной– 21% из них.
Ночным освещением столицы за последний год недоволен 1% опрошенных, удовлетворительным его назвали 37% ереванцев, полностью удовлетворительным – 39%.
Подавляющее большинство опрошенных горожан выступают за запрет курения в общественных местах и образовательных учреждениях.
Большинство опрошенных считают самыми благоустроенными административными округами Еревана Кентрон, Аван и Давидашен.