ԿԸՀ-ն մերժել է Մհեր Հայրապետյանին
Նախագահական ընտրություններում ինքնաառաջադրված անկուսակցական, ոչ մի տեղ չաշխատող Մհեր Հայրապետյանը դիմել էր Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով, որպեսզի վերջինս թույլատրի իրեն գրանցվելու համար պահանջվող 8 մլն դրամ ընտրական գրավի փոխարեն վճարել 50 հազար դրամի չափով պետական տուրք, հայտնում է «Փաստինֆոն»:
Ըստ աղբյուրի, թեկնածուն այս խնդրանքը պայմանավորել էր իր սոցիալ-տնտեսական կարգավիճակով, 10 տարուց ավելի գործազրկությամբ, ինչպես նաև ԿԸՀ-ին հորդորել էր հաշվի առնել իր «ՀՀ-ում ստացած բարձր կրթական ցենզը և մասնագիտական բարձր հեղինակությունը»:
ԿԸՀ-ն որոշեց մերժել դիմումը: Հանձնաժողովը, մասնավորապես, հիմնավորեց իր որոշումն այն հանգամանքով, որ ընտրական գրավի վճարման պարտականությունը և չափը սահմանված են Ընտրական օրենսգրքով, և «ԿԸՀ-ի համար ընտրական գրավի վճարման արտոնություն կամ նմանատիպ այլ ինստիտուտներ կիրառելու հնարավորություն սահմանված չէ»:
ԿԸՀ-ի նույն օրվա մեկ այլ որոշմամբ թեկնածուին տրվեց Ընտրական օրենսգրքով սահմանված 48 ժամ ժամանակ` ընտրական գրավը վճարելու համար: Թեկնածուն առաջադրման փաստաթղթերի հետ ԿԸՀ է ներկայացրել ընդամենը 1 000 դրամի վճարման անդորրագիր` պահանջվող 8 մլն դրամի փոխարեն:
ԿԸՀ-ի որոշման համաձայն, մինչև հունվարի 10-ի ժամը 15-ը պահանջվող գումարի վճարման անդորրագիր չներկայացվելու դեպքում թեկնածուի գրանցումը կմերժվի:

CEC rejects Mher Hayrapetian’s request
The self-nominated presidential candidate, unaffiliated person Mher Hayrapetian, who is currently unemployed, had requested the Central Election Commission that he should be allowed to pay a state duty of 50 thousand AMD instead of the required electoral pledge of 8 million AMD, Pstinfo new agency reports.
According to the source, the candidate explained his request by his poor material condition and the fact he has been unemployed for over ten years. He urged CEC to take into account his good education and his reputation as a good specialist.
CEC rejected Hayrapetian’s request. The commission explained its decision by the circumstance that the responsibility for payment of an electoral pledge, as well as its size is established by the Electoral Code.
By another decision of CEC, the candidate was given additional 48 hours (envisaged by the Electoral Code) to pay his electoral pledge. So far he has submitted a receipt of one thousand AMD instead of required 8 million AMD.
Unless the candidate submits a receipt about payment of the required sum until January 10, 03:00 pm, he will not be registered.