Նախագահի թեկնածու. Իմ պարտքն էր` կանգնել ջախջախված ՀԱԿ-ի կողքին
«Բացարձակապես ճշմարտություն է, որ ես մասնակցել եմ ՀԱԿ-ի Կրթության և գիտության հանձնաժողովի նիստերին»,- Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում, մեկնաբանելով լրատվամիջոցներում հրապարակված տեղեկատվությունը, այս մասին ասաց նախագահի թեկնածու, էպոսագետ Վարդան Սեդրակյանը:
Նշենք, որ, ըստ տեղեկատվության, էպոսագետ, նախագահի թեկնածու Վարդան Սեդրակյանը մի քանի տարի առաջ մասնակցել է Հայ ազգային կոնգրեսի Կրթության ու գիտության հանձնաժողովի նիստերին:
«Մարտի 1-ից հետո, երբ Կոնգրեսի շատ ու շատ անդամներ ձերբակալված էին, ես իմ պարտքը համարեցի, այսպես ասած, պատմական ժամանակաշրջանում կանգնել այդ ջախջախված և պարտված ուժի կողքին»,- մանրամասնեց նախագահի թեկնածուն:
Նա հայտնեց նաև, որ երկար տարիներ է, ինչ ընկերներ ունի ՀԱԿ-ից և այդ կերպ փորձել է օգնել նրանց: Հետագայում, ինչպես ներկայացրեց Վ.Սեդրակյանը, երբ ՀԱԿ անդամները դուրս եկան բանտից, այլևս անելիք չուներ այնտեղ:
«Ես կարծում եմ, որ Մարտի մեկից հետո իրեն հարգող ցանկացած մարդ պետք է կանգներ հենց այդ ուժի կողքին»,- նկատեց էպոսագետը:
Հարցին, թե մասնակցել է միայն ՀԱԿ կրթության և գիտության հանձնաժողովի՞ նիստերին, թե՞ այլ նիստերի էլ է մասնակցել, Վ. Սեդրակյանը նշեց, թե ՀԱԿ-ի ուրիշ հանձնախմբերի նիստերին մասնակցելու ցանկություն եթե ունենար էլ, չէր կարող մասնակցել, «քանի որ այն ժամանակ քաղաքականությամբ չէի զբաղվում»:
«Իմիջայլոց, ես ասեմ` ինքնուրույն չեմ գնացել, խնդրել, որ մասնակցեմ, դա ուղղակի մարդկային և քաղաքացիական պարտք էր»,- եզրափակեց իր խոսքը Վարդան Սեդրակյանը:

Presidential candidate: It was my duty to stand by defeated HAK
“It is absolutely true that I participated in sittings of the Education and Science Commission of Armenian National Congress (HAK),” presidential candidate, epos expert Vardan Sedrakian said during a talk with Aysor.am, when commenting on the information reported by the mass media.
According to the press reports, a few years ago Vardan Sedrakian participated in sittings of HAK’s Education and Science Commission.
“After the March 1 events when many members of HAK were arrested, I considered it my duty to stand by that crushed and defeated force in the historical period,” the presidential candidate explained.
In his words, he has for many years had friends who are HAK members and he tried to help them in this way. Later when the HAK members were released from prison, he had nothing to do anymore there.
“I think any self-respecting person should have stood by that political force after the March 1 events,” the epos expert said.
When asked if he participated only in sittings of HAK’s Education and Science Commission or in any other sittings as well, Vardan Sedrakian noted that he could not attend sittings of other HAK commissions, even if he wanted to, because “I was not engaged in politics at that time”.
“By the way, I should say that I was asked to participate. It was a human and civilduty,” V. Sedrakian said in conclusion.