Հ.Սահակյան. ՀՀԿ-ին պետք չէ մեղադրել որոշ թեկնածուների չառաջադրվելու համար
«Այս նախագահական ընտրություններին մասնակցում են հարգանքի արժանի մարդիկ»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց ՀՀԿ պատգամավոր Հովհաննես Սահակյանը:
Չնայած սրան, Հովհաննես Սահակյանի կարծիքով, անցած ուղի ու քաղաքական կապիտալ ունեցող թեկնածուները քիչ են: «Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, Հրանտ Բագրատյանն ու Պարույր Հայրիկյանն ունեն որոշակի քաղաքական կապիտալ: Նույնը չեմ կարող ասել մնացած թեկնածուների մասին»,- ասաց Սահակյանը:
Ըստ ՀՀԿ պատգամավորի վարկանշային կարելի է համարել հենց վերոնշյալ երեք թեկնածուներին` գործող նախագահի հետ միասին:
Ինչ վերաբերում է մի քանի ուժերի չմասնակցությանն այս ընտրություններին, ապա, Սահակյանի կարծիքով, յուրաքանչյուր ուժ իր քայլերի ու իմիջի համար ինքն է պատասխանատու:
«Իմիջի գործոնները կախված են տվյալ քաղաքական ուժերից, այլ ոչ թե՝ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունից: Մենք գիտենք մի շարք պոտենցիալ թեկնածուների չառաջադրվելու որոշումների մասին, սակայն, ներեցեք, ՀՀԿ-ին դրանում պետք չէ մեղադրել»,-ասաց Սահակյանը:

H. Sahakian: HHK not to blame for non-nomination of some candidates
“People worthy of respect are running in this presidential election,” deputy of Republican Party of Armenia (HHK) faction Hovhannes Sahakian said at the meeting with reporters today.
Despite this, in the deputy’s opinion, few of the presidential candidates have followed a significant path and have political capital. “Raffi Hovannisian, Hrant Bagratian, and Paruyr Hayrikian have some political capital. The same cannot be said about the rest,” Sahakian noted.
In his words, the three abovementioned candidates along with the incumbent President Serzh Sargsyan can be considered “rating” candidates.
As regards the non-participation of several political forces in the election, Sahakian said that each force is responsible for its steps and its image.
“The image-related factors depend on those political forces, rather than on HHK. We are aware of several potential candidates’ decisions not to run for President, but, excuse me, HHK should not be blamed for that,” Sahakian said.