ԿԳ նախարարն ընդունել է Որակի ապահովման եվրոպական ցանցի նախագահին
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն այսօր ընդունել է աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող Որակի ապահովման եվրոպական ցանցի նախագահ Ախիմ Հոփբախին: Այս մասին հաղորդում են ԿԳՆ հասարակայնության հետ կապերի և լրատվության վարչությունից:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև «Մասնագիտական կրթության որակի ապահովման ազգային կենտրոն» հիմնադրամի (ՈԱԱԿ) տնօրեն Ռուբեն Թոփչյանը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Որակի ապահովման եվրոպական ցանցին ՈԱԱԿ-ի լիիրավ անդամակցության հարցը:
Ա. Աշոտյանը կրթության որակի ապահովման նկատմամբ ՀՀ կառավարության որդեգրած հետևողական քաղաքականության համատեքստում ընդգծել է Հայաստանում մասնագիտական ասոցիացիաների ձևավորման կարևորությունը և որակի ապահովման և Որակավորումների ազգային շրջանակի մշակման գործընթացներում վերջիններիս մասնակցությունը:
Որակի ապահովման եվրոպական ցանցի նախագահ Ա. Հոփբախը նշել է, որ ծանոթանալով ՈԱԱԿ-ի գործունեությանը և մշակված փաստաթղթերին՝ կարող է արձանագրել, որ արդեն զգալի աշխատանք է կատարվել կրթության որակի ապահովման ոլորտում: Հոփբախն ընդգծել է, որ հաշվի առնելով ընդգծված աշխատանքը՝ ՈԱԱԿ-ը լիիրավ անդամակցության նպատակով կարող է դիմել եվրոպական ցանցին՝ անցնելով համապատասխան հավատարմագրման գործընթաց:

Ashotian receives ENQA President
The Minister of Education and Science Armen Ashotian received today the President of the European Association for Quality Assurance in Higher Education (ENQA) Achim Hopbach who is on a working visit to Armenia, the press service of Ministry of Education and Science reports.
The Director of the National Center for Quality Assurance in Professional Education Ruben Topchian also participated in the meeting. The issue of the Center’s full membership in ENQA was discussed at the meeting.
Minister Ashotian attached importance to the formation of professional associations in Armenia and their involvement in the quality assurance process.
Achim Hopbach said that given the work done by the National Center for Quality Assurance in Professional Education with the aim of becoming a full member of ENQA, the Center can apply to ENCA by undergoing the accreditation procedure.