Վ.Սեդրակյանը տանը նստած հետևելու է, ինչպես են մյուսները մարզերում վազվզում
ՀՀ նախագահի թեկնածու, էպոսագետ Վարդան Սեդրակյանը մինչև փետրվարի 1-ը չի բաժանելու որևէ բուկլետ կամ վահանակներ չի տեղադրելու, և քարոզարշավն անցկացնելու է հիմնականում լրագրողների հետ հանդիպումների միջոցով: Այս մասին այսօրվա ասուլիում ասաց Վ. Սեդրակյանը:
Նրա խոսքով, ինքը ազգաբնակչությանը ձեռքով, գլխով, աչքով բարևելու մտադրություն չունի, և տանը նստած հետևելու է, թե ինչպես են մյուս թեկնածուները «մարզերում վազվզելու», փոխարենը սերտ համագործակցելու է մարզային հեռուստաընկերությունների հետ ու իր քարոզարշավը այդ կերպ է անցկացնելու:
Վ.Սեդրակյանի կարգախոսն է` «Աստված վերևում է», որը թեկնածուի խոսքով, վերցրել է Գաբրիել Գարսիա Մարկեսի «Հարյուր տարվա մենություն» վեպից: «Վեպում քաղաքում անհասկանալի հիվանդություն է տարածվում, որից մարդիկ կորցնում են իրենց հիշողությունը, և այն վերջնականապես չկորցնելու համար մի մեծ պաստառի վրա գրում են` «Վերևում Աստված կա» և կախում քաղաքում, որ գոնե դա հիշեն: Իմ նպատակն է երեք նախկին նախագահներին հիշեցնել, որ Հայաստանին այս թշվառ, ողորմելի վիճակին հասցրել են իրենք, և անկախ նրանից, ընդունում են դա, թե ոչ, միևնույն է, Աստված կա ու մի օր նրանք պատասխան են տալու իրենց կատարածների համար: Ես առաջարկում եմ չորս նախագահների ինստիտուտը, որը շանս կտա նրանց իրենց կյանքի վերջում ուղղել իրենց սխալները»,- ասում է Վ. Սեդրակյանը:
Հարցին, իսկ եթե չընտրվեք, նա պատասխանեց ինչպես միշտ` «այդպիսի բան չի կարող լինել»:
Նրա խոսքով, ինքը բոլոր թեկնածուներից առաջատար է ըստ ինտերնետային կայքերում անցկացված հարցման, իսկ Սերժ Սարգսյանը երկրորդ տեղում է, մյուս թեկնածուների վիճակը խիստ անբարենպաստ է. «Իմ օգտին քվեարկել են այդ կայքում քվեարկությանը մասնակցած ընտրողների մոտ 33 %-ը: Խիստ անբարենպաստ են թե՛ Սերժ Սարգսյանի, թե՛ մեր հրաշալի եռյակի` Բագրատյանի, Հայրիկյանի և Հովհաննիսյանի հավաքած ձայները»:
Այս պատճառով էլ էպոսագետը մինչև փետրվարի 1-ը ակտիվ քարոզարշավ չի անցկացնի, որ մյուսները մի քիչ բարելավեն իրենց դիրքերը:
Ինչո՞ւ են քաղաքացիները ընտրելու Ձեզ՝ հարցին, էպոսագետը մի քանի պատճառներ ներկայացրեց:
«Ես լուծարելու եմ անարդար Ազգային ժողովը, հնարավորություն կտամ բոլոր կուսակցություններին մասնակցել նոր, արդար ընտրություններին, որից հետո կձևավորվի արդար Ազգային ժողով, որը կլինի ՀՀ նախագահի հակակշիռը: Ես չեմ գալիս կոնկրետ կուսակցական խմբով, որ հետո նրանց տամ նախարարական պորտֆելներ, մանդատներ: Կվերանան նաև մի շարք հարկեր, այդ թվում հողի և ջրի»,-ասաց նա:

V. Sedrakian to sit at home and watch others run in provinces
The presidential candidate, epos expert Vardan Sedrakian is not going to distribute any brochures or put up posters on panels until February 1. He will conduct his election campaign mostly by meeting with reporters, V. Sedrakian told a press conference today.
According to him, he will sit at home and watch the other candidates “run about in provinces”. Instead, he will closely cooperate with regional television companies and conduct his campaign in this way.
Sedrakian’s slogan is “God is above”, it is taken from the novel “One Hundred Years of Solitude” by Gabriel Garcia Marquez.
When asked what if he is not elected as President, Sedrakian replied that “such a thing is impossible”.
In his words, an Internet survey showed that he is ahead of the other candidates; Serzh Sargsyan is in second place, while the positions of other candidates are extremely unfavorable. “About 33% of voters on that website voted for me. The positions of Serzh Sargsyan as well as of the “magnificent” three – Bagratian, Hayrikian, and Raffi Hovannisian are very unfavorable”.
This is the reason why the epos expert will not conduct an active campaign until February 1, allowing other candidates to improve their positions a bit.
When asked why voters will elect him, Sedrakian gave several reasons.
“I will dissolve the unfair National Assembly and will allow all parties to run in new, fair elections, after which a new National
Assembly will be formed to become a counter-balance to the president. I will also abolish a number of taxes, including land and water taxes,” V. Sedrakian stated.