Հմայակ Հովհաննիսյան. Միակ անակնկալը Անդրիաս Ղուկասյանի հացադուլն էր
«ԲՀԿ-ի հայտարարության մասին խոսելն ավելորդ է, որովհետև դա այսօր անհետաքրքիր թեմա է: Իշխանությունները կիրառում են բաժանի՚ր, որ տիրես սկզբունքը, նրանք ամեն ինչ անում են` քաղաքական դաշտը փոշիացնելու համար, իսկ ես հակառակն եմ անում: Սերժ Սարգսյանը պահանջել էր Գագիկ Ծառուկյանից, որ նա ինձնից խլի մանդատը: Հիմա ես մանդատից հրաժարվել եմ, բայց իմ դեմ հալածանքը շարունակվում է, որովհետև ես տեսնում եմ այն, ինչ ոչ ոք չի տեսնում»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Քաղաքագետների միության նախագահ Հմայակ Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքով՝ այն, որ իր դեմ հարուցված դատական գործը և նախընտրական քարոզարշավը համընկել են, պատահական չէ, և իրականում դա իր դեմ իրականացվող դաժան քաղաքական հալածանքի հետևանք է:
«Պարույր Հայրիկյանը եթե ցանկանար մասնակցել ընտրություններին՝ կմասնակցեր ԱԺ ընտրություններին: Իշխանություններն իրենք են նախաձեռնել Պ. Հայրիկյանի առաջադրումը: Ինձ համար միակ անակնկալը քաղաքագետ Անդրիաս Ղուկասյանի հացադուլն էր: Պ. Հայրիկյանն այնքան խելք ունեցավ, որ ասաց, թե կհանի հացադուլից Ա. Ղուկասյանին»,- ասաց նա:
Նրա հավաստմամբ, Գ. Ծառուկյանը հուսախաբ արեց 3 նախագահներին, իսկ ամենասարսափելի հարվածը ստացել է Լևոն Տեր-Պետրոսյանից:

“It is needless to speak about the statement of BHK (Prosperous Armenia party) because it is an uninteresting subject today. The authorities use the “divide and rule” principle, they are doing everything to pulverize the political filed, but I do the opposite. Serzh Sargsyan demanded that Gagik Tsarukian take away my deputy mandate. I have given up my mandate, but I continue to suffer persecution because I see what others don’t see,” Chairman of the Union of Political Scientists Hmayak Hovhannisian said at the meeting with reporters today.
In his words, it is no accident that the election campaign coincided with the case opened against him: it is a consequence of the political persecution unleashed against him.
“If Paruyr Hayrikian wished to run in elections, he would run in the parliamentary elections. Hayrikian’s nomination was initiated by authorities. The only unexpected thing to me was the hunger strike of political scientist Andrias Ghukasian. P. Hayrikian was smart enough to say he will persuade Ghukasian to end his strike”, Hmayak Hovhannisian noted.
He said that G. Tsarukian disappointed all the three presidents, but Levon Ter-Petrosian received the most terrible blow.