Gallup. Անդրիաս Ղուկասյանի հակառեյտինգն ամենաբարձրն է
Եթե ընտրությունները լինեին այս կիրակի, ապա ընտրողների 68 տոկոսն իրենց ձայնը կտար ՀՀ նախագահի թեկնածու Սերժ Սարգտսյանին, 24%-ը՝ Րաֆֆի Հովհաննիսյանին, 5%-ը Պարույր Հայրիկյանին, 2%-ը Հրանտ Բագրատյանին, 0,3 ական տոկոս կստանային Վարդան Սեդրակյանն ու Արամ Հարությունյանը, իսկ Անդրիաս Ղուկասյանն ու Արման Մելիքյանը գրեթե ձայն չէին ստանա:
Սա Gallup International Association-ի հայաստանյան գրասենյակի փետրվարի 2-5-ն անցկացրած հարցման արդյունքներն են, որոնք այսօր լրագրողներին ներկայացրեցին կազմակերպության նախագահ Արամ Նավասարդյանը ու հետազոտական բաժնի ղեկավար Գայանե Դաջունցը:
Կազմակերպությունը նաև փորձել է պարզել, թե թեկնածուներից ով ունի ամենաբարձր հակառեյտինգը. «Ինչքանով որ զարմանալի է՝ դա Անդրիաս Ղուկասյանն է»,-ասաց Նավասարդյանը:
Այսպիսով,  հարցվածների 22%-ը նշել է, որ ոչ մի դեպքում չի քվեարկի Անդրիաս Ղուկասյանի օգտին, 21՝ Սերժ Սարգսյանի, 20%-ը երբեք չի քվեարկի Հրանտ Բագրատյանի, 11%-ը էպոսագետ Վարդան Սեդրակյանի, 4%-ը չի քվեարկի Րաֆֆի Հովհաննիսյանի օգտին:
Համադրելով դրական ու բացասական արձագանքները այս կամ այն թեկնածուի վերաբերյալ, Գելափ Ինթերնեյշնլ Ասոսիեյշնը ստացել է հետևյալ տվյալները. ամենալավ արդյունքն ունի թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննիսյանը` 24%-ը կքվեարկի նրա օգտին, 4-ը՝ ոչ, բացասական առումով աչքի է ընկնում Հրանտ Բագրատյանը՝ 2%-ը կքվեարկի նրա օգտին, 20%-ը  չի քվեարկի, այստեղ էլ ամենաբացասական ցուցանիշը Անդրիաս Ղուկասյանինն է, նրան օգտին քվեարկող գրեթե չկա և 22 %-ն էլ նշել է, որ երբեք ձայն չի տա նրան:
Լրագրողները հետաքրքրվեցին, արդյո՞ք մահափորձից հետո Պարույր Հայրիկյանի վարկանիշը փոփոխվել է. «Ճիշտ է, մեր նախորդ հարցումը նոյեմբերին էր, երբ դեռ չկային հստակ թեկնածուներ, երբ խոսվում էր Ծառուկյանի ու Լևոն Տեր-Պետրոսյանի մասին, բայց այդ հարցման համեմատ, Հայրիկյանի ցուցաիշն աճել է»,- ասաց Արամ Նավասարդյանը:

If the election were held last Sunday, 68% of voters would vote for the presidential candidate Serzh Sargsyan, 24% for Raffi Hovannisian, 5% for Paruyr Hayrikian, 2% for Hrant Bagratian. Vardan Sedrakian and Aram Harutyunian would receive 0.3% of votes each, while Andrias Ghuaksian and Arman Melikian would receive almost no votes.
Chairman of Gallup International Association Office in Armenia Aram Navasardian and Head of the Research Unit Ms. Gayane Dajunts announced today these results of the public opinion poll conducted on February 2-5.
An attempt was also made to find out which candidate has the highest ant-rating. “Strangely enough, it was Andrias Ghukasian,” Navasardian said.
22% of respondents said they would never vote for Andrias Ghukasian, 21% - for Serzh Sargsyan, 20% for Hrant Bagratian, 11% for Vardan Sedrakian, and 4% said they would never vote for Raffi Hovannisian.
Taking into account both the negative and positive responses, Gallup International Association received the following data: Raffi Hovannisian had the best result – 24% would vote for him, 4% - would not. Andrias Ghuaksian had the worst result: almost no one said they would vote for him, and 20% of respondents said they would never vote for him.