ԶԼՄ-ների մշտադիտարկում. Կան 4 առաջատարներ, Անդրիաս Ղուկասյանը 7-րդ տեղում է
«ՀՀ նախագահի որևէ թեկնածուի հանդեպ լուսաբանման խտրականություն չի ցուցաբերվում»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ասաց Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանը, ներկայացնելով 2013թ. հունվարի 14-ից փետրվարի 3-ի ընթացքում նախագահի թեկնածուների քարոզարշավը լուսաբանող ԶԼՄ-ների մշտադիտարկան միջանկյալ հաշվետվությունը:
Նրա խոսքով, իրենք նաև հանդիպել են նախագահի թեկնածուների նախընտրական շտաբների ներկայացուցիչների հետ, որոնց կողմից բողոքներ եղել են, սակայն ոչ շատ:
«Նախագահի թեկնածուների քարոզարշավը առավել ակտիվորեն են լուսաբանում «Արմնյուզն» ու «Արմ Ռադիոն», իսկ խորհրդարանական ընտրությունների համեմատ պակաս ակտիվություն են ցուցաբերում «Երկիր մեդիան» ու «Կենտրոնը», ինչը, թերևս, պայմանավորված է նրանով, որ այդ լրատվամիջոցների սեփականատերերը շատ մեծ հետաքրքրություն չեն ցուցաբերում այս ընտրությունների նկատմամբ:
Լուսաբանման առումով կան 4 առաջատարներ՝ Սերժ Սարգսյան, Րաֆֆի Հովհաննիսյան,  Պարույր Հայրիկյան, Հրանտ Բագրատյան, Անդրիաս Ղուկասյանը 7-րդ տեղում է, իսկ վերջինը Արման Մելիքյանն է:
Երեք օրերի ընթացքում՝ փետրվարի 1-3-ը, Հայրիկյանը ստացել է եթերի ծավալով երկու երրորդը, ինչը պայմանավորված է նրա դեմ ուղղված մահափորձով: Հունվարի 21-ից սկսած ՀՀ նախագահի թեկնածու Սերժ Սարգսյանի լուսաբանումը սահմանափակվել է, ավելի հակիրճ է դարձել, և լուսաբանման առումով նա երրորդ տեղում է՝ զիջելով Պարույր Հայրիկյանին և Րաֆֆի Հովհաննիսյանին»,-ասաց նա:
Բ.Նավասարդյանի խոսքով, թեկնածուներից արտահայտված վերաբերմունք նկատվում է միայն գործող նախագահի նկատմամբ՝ և՛ դրական, և՛ բացասական, ինչպես նաև Հրանտ Բագրատյանի և Րաֆֆի Հովհաննիսյանի, ով ունի 17 դրական և ոչ մի բացասական անդրադարձ: «Կան թեկնածուներ, ում նկատմամբ ոչ մի  անդրադարձ չի եղել»,- ասաց նա, նշելով, որ հիմնական թերությունը, այն է, որ կարծիքների բախում և բանավեճեր քիչ են եղել:

“The mass media did now show bias against any of the presidential candidates during coverage of the upcoming election,” Chairman of the Yerevan Press Club Boris Navasardian said at the meeting with reporters today, when announcing the results of an interim report on monitoring of the mass media coverage of the presidential candidate’s election campaigning on January 14- February 3.
In his words, they also met with representatives of the candidates’ campaign headquarters that voiced complaints.
“The election campaign received most coverage from ArmNews Television Channel and Arm Radio, while Yerkir Media and Kenron Channels have become less active compared with the period of parliamentary elections, which perhaps is due to the fact that the owners of those television companies now show less interest in the election”.
4 leaders in terms of coverage are Serzh Sargsyan, Raffi Hovannisian, Paryur Hayrikian, and Hrant Bagratian. Andrias Ghukasian is in 7th place, and Arman Melikian occupies the last position.
“Since January 21, the coverage of candidate Serzh Sargsyan’s campaign has become briefer, and he is now in third place, being surpassed by Hayrikian and Hovannisian,” Navasardian said.