ԶԼՄ-ների մշտադիտարկում. Կան 4 առաջատարներ, Անդրիաս Ղուկասյանը 7-րդ տեղում է
«ՀՀ նախագահի որևէ թեկնածուի հանդեպ լուսաբանման խտրականություն չի ցուցաբերվում»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ասաց Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանը, ներկայացնելով 2013թ. հունվարի 14-ից փետրվարի 3-ի ընթացքում նախագահի թեկնածուների քարոզարշավը լուսաբանող ԶԼՄ-ների մշտադիտարկան միջանկյալ հաշվետվությունը:
Նրա խոսքով, իրենք նաև հանդիպել են նախագահի թեկնածուների նախընտրական շտաբների ներկայացուցիչների հետ, որոնց կողմից բողոքներ եղել են, սակայն ոչ շատ:
«Նախագահի թեկնածուների քարոզարշավը առավել ակտիվորեն են լուսաբանում «Արմնյուզն» ու «Արմ Ռադիոն», իսկ խորհրդարանական ընտրությունների համեմատ պակաս ակտիվություն են ցուցաբերում «Երկիր մեդիան» ու «Կենտրոնը», ինչը, թերևս, պայմանավորված է նրանով, որ այդ լրատվամիջոցների սեփականատերերը շատ մեծ հետաքրքրություն չեն ցուցաբերում այս ընտրությունների նկատմամբ:
Լուսաբանման առումով կան 4 առաջատարներ՝ Սերժ Սարգսյան, Րաֆֆի Հովհաննիսյան,  Պարույր Հայրիկյան, Հրանտ Բագրատյան, Անդրիաս Ղուկասյանը 7-րդ տեղում է, իսկ վերջինը Արման Մելիքյանն է:
Երեք օրերի ընթացքում՝ փետրվարի 1-3-ը, Հայրիկյանը ստացել է եթերի ծավալով երկու երրորդը, ինչը պայմանավորված է նրա դեմ ուղղված մահափորձով: Հունվարի 21-ից սկսած ՀՀ նախագահի թեկնածու Սերժ Սարգսյանի լուսաբանումը սահմանափակվել է, ավելի հակիրճ է դարձել, և լուսաբանման առումով նա երրորդ տեղում է՝ զիջելով Պարույր Հայրիկյանին և Րաֆֆի Հովհաննիսյանին»,-ասաց նա:
Բ.Նավասարդյանի խոսքով, թեկնածուներից արտահայտված վերաբերմունք նկատվում է միայն գործող նախագահի նկատմամբ՝ և՛ դրական, և՛ բացասական, ինչպես նաև Հրանտ Բագրատյանի և Րաֆֆի Հովհաննիսյանի, ով ունի 17 դրական և ոչ մի բացասական անդրադարձ: «Կան թեկնածուներ, ում նկատմամբ ոչ մի  անդրադարձ չի եղել»,- ասաց նա, նշելով, որ հիմնական թերությունը, այն է, որ կարծիքների բախում և բանավեճեր քիչ են եղել:

Борис Навасардян представил промежуточный отчет мониторинга СМИ
«В плане освещения деятельности кандидатов в президенты дискриминационного подхода не выявлено», - заявил руководитель Ереванского пресс-клуба (ЕПК) Борис Навасардян, представляя промежуточный отчет мониторинга СМИ за 14 января-3 февраля.
По его словам, представители ЕПК встречались с представителями предвыборных штабов кандидатов в президенты.
«Предвыборную агитацию кандидатов в президенты активно освещают телеканал «Армньюз» и «АрмРадио». По сравнению с парламентскими выборами менее активны телеканалы «Еркир медиа» и «Кентрон», что, возможно, обусловлено тем, что собственники этих телеканалов не проявляют особой заинтересованности к выборам», - отметил Б.Навасардян.
По его словам, в первую четверку наиболее полноценно освещаемых кандидатов входят Серж Саргсян, Раффи Ованнисян, Паруйр Айрикян, Грант Багратян. Андриас Гукасян находится на 7 месте, последнюю строчку занимает Арман Меликян.
Руководитель ЕПК также отметил, что в период с 1 по 3 февраля П.Айрикян получил 2/3 эфира, что было обусловлено совершенным на него покушением.
«Выраженное отношение наблюдается во время освещения агиткампании Сержа Саргсяна , которое бывает и отрицательным, и положительным, а также Гранта Багратяна и Раффи Ованнисяна», - отметил Б.Навасардян.