ՀԱԿ կուսակցության հիմքում ևս քրեաօլիգարխիկ համակարգի կազմաքանդումն է
Նախօրեին ՀԱԿ-ի 28 անդամ ՀՀ Արդարադատության նախարարություն դիմում են ներկայացվել` Հայ ազգային կոնգրես կուսակցություն ստեղծելու մասին: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը։
«Նոր կուսակցությունը չի ենթադրում դաշինքի վերջ, և կարող է մնալ այնպես, ինչպես այսօր կա: Մեր ցանկությունն է պահպանել դաշինքը»,- ասաց նա` հավելելով, որ կուսակցությունների մասին օրենքը շատ հստակ կարգավորում է` ՀԱԿ անունով գրանցված կուսակցություն չկա, իսկ իրենք առաջինն են, որ ներկայացրել են օրինական հայտ և ստացել այդ վկայական:
«Սա անհատների նախաձեռնություն է և, բնականաբար, հրավիրում ենք Կոնգրեսի մասնակից քաղաքական ուժերին միանալ մեզ»,– ասաց Զուրաբյանը և հավելեց, որ սա անկուսակցական անհատների և քաղաքական ուժերի միջև ավելի սերտ կոնսոլիդացման փորձ է։
ՀԱԿ կուսակցության գաղափարախոսության հիմքում, ինչպես Զուրաբյանը մեջբերեց Տեր-Պետրոսյանի խոսքերը, սոցիալ–լիբերալիզմն է, որը «նպատակ է դնելու մասսայական դեմոկրատական շարժման միջոցով կազմաքանդել քրեաօլիգարխիկ համակարգը»։
Ինչ վերաբերում է կուսակցության ղեկավարի պաշտոնին, ապա Զուրաբյանն ասաց, թե ինքն ամեն բան կանի, որպեսզի կուսակցությունը ղեկավարի Լևոն Տեր-Պետրոսյանը. «Սակայն իմ որոշումով դա չի լինի, դա պետք է լինի դեմոկրատական գործընթաց, որի վերջնական արդյունքը ես չէ, որ պետք է տամ»։
Ի դեպ, մարտի 22-ին, Զուրաբյանի խոսքերով, Կառավարության նիստերի դահլիճում կկայանա կուսակցության առաջին հավաքը:

Application for HAK party registration filed to Justice Ministry
28 members of Armenian National Congress (HAK) alliance filed yesterday an application for the establishment of Armenian National Congress Party to the RA Ministry of Justice. HAK coordinator Levon Zurabian made this announcement at a meeting with reporters today.
“The new party does not presuppose the end of the alliance and we want to stay as we are today. We want to keep the alliance,” Zurabian said. In his words, a party under the name of HAK has not been registered and they are the first to file an application for its registration and receive the respective certificate.
“This is an initiative of private persons and we invite the political forces making part of the Congress to join us,” Zurabian stated. According to him, they are making an attempt to achieve closer consolidation of unaffiliated people and political forces.
Social liberalism, whose purpose is, as Levon Ter-Petrosian put it, “to break up the criminal-oligarchic system by means of mass democratic movement”, forms the basis of HAK Party’s ideology, Zurabian noted.
As regards the party leader, Zurabian said he will try his best so that L. Ter-Petrosian will lead the party.
He announced that the first congress of the party will be held in the Government Session Hall on March 22.