«Էպոսագետը քաղաքական գործիչ չէ. Շարժառիթը կարող էր էպոսագիտական լինել»
Քննության մանրամասներին ես ծանոթ եմ նույնքանով, որքանով որ հասարակությունը՝ ոչ ավելին: Լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց մահափորձի ենթարկված ՀՀ նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանը:
«Այս թեմայով արդեն ասել եմ, որ նախընտրում եմ չխոսել: Քննությունն ամեն բան կասի»,- ասաց Հայրիկյանը:
Լրագրողներից մեկի դիտարկմանը, որ Հայրիկյանն արդեն մեկ անգամ և ամենակարևոր պահին խոսել է մահափորձի մասին, նա ասաց. «Երբ ես արնաքամ ընկա մեր շքամուտքում՝ առաջին հարցը, որ տվեց կինս. ո՞վ էր: Դա այն հարցն է, որն այս պահին հետաքրքրում է բոլորին: Ես նկարագրեցի իմ տեսած մարդասպահին, հետո հասկանալով, որ օգնում եմ նրանց սկսեցի խառնել ամեն բան և տարբեր նկարագրություններ տալ»,- ասաց Հայրիկյանը:
Հարցին՝ արդյո՞ք ձերբակալված երկու կասկածյալների հետ եղել է առերեսում և արդյո՞ք Հայրիկյանը նրանց մեջ ճանաչել է մարդասպանին, թեկնածուն պատասխանեց կարճ. «Ասացի քննության մասին չեմ խոսում»:
Հայրիկյանն անդրադարձավ նաև նախագահի էպոսագետ թեկնածու Վարդան Սեդրակյանի այն հայտարարությանը, թե ընտրություններից հետո իրեն ձերբակալելու են Հայրիկյանի գործով. «Ոչինչ չեմ կարող ասել այն մարդու մասին, ով այդ պահին իր մեքենայի գինը համեմատում էր իմ մեքենայի գնի հետ, կամ ավելին՝ ասում է, որ իր մեքենան իմ կյանքից թանկ է»:
Հարցին՝ արդյո՞ք էպոսագետը կարող էր ունենալ մահափորձ կազմակերպելու քաղաքական շարժառիթ, Հայրիկյանը պատասխանեց, որ էպոսագետը քաղաքական գործիչ չէ, հետևաբար նրա միակ շարժառիթը կարող էր էպոսագիտական լինել. «Մենք մրցակիցներ կլինեինք, կամ նա շարժառիթ կունենար այն դեպքում, եթե ասենք իմ գրած էպոսը նրան դուր չգար»:

П.Айрикян о мотивах: Специалист по эпосу – не политический деятель
Лидер Объединения «Национальное самоопределение», кандидат в президенты Армении Паруйр Айрикян знает о подробностях расследуемого в Следственном управлении СНБ покушения столько же, сколько и общественность. Об этом П.Айрикян заявил сегодня в ходе встречи с журналистами.
«Как я уже заявлял, я предпочитаю на эту тему не говорить. Расследование даст ответ на все вопросы», - сказал П.Айрикян.
На вопрос о том, проводилась ли очная ставка с двумя задержанными подозреваемыми по делу, и узнал ли П.Айрикян в них стрелявшего преступника, кандидат в президенты ответил: «Я же сказал, что не говорю о расследовании».
П.Айрикян обратился также к заявлению кандидата в президенты, специалиста по эпосу Вардана Седракяна о том, что после выборов его арестуют по делу Паруйра Айрикяна. «Я ничего не могу сказать о человеке, который в такой момент сравнивает стоимость своего автомобиля со стоимостью моего, или более того, заявляет, что его машина дороже моей жизни», - отметил П.Айрикян.
На вопрос о том, мог ли иметь специалист по эпосу политические мотивы для организации покушения, П.Айрикян ответил, что специалист по эпосу – не политический деятель, следовательно, его единственный мотив может быть в сфере эпосоведения. «Мы были бы соперниками, или у него был бы мотив, скажем, если написанный мною эпос не понравился бы ему», - отметил П.Айрикян.