Մոհամմադ Ռեյիսի. Ղարաբաղյան հարցը պետք է լուծվի խաղաղ ճանապարհով
«Ղարաբաղյան հակամարտությունը պետք է լուծվի խաղաղ ճանապարհով, ուժի միջոցով անհնար է լուծել որևէ խնդիր»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադառնալով ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ Իրանի դիրքորոշմանը` ասաց ՀՀ-ում Իրանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մոհամմադ Ռեյիսին:
Դեսպանը նշեց, որ ղարաբաղյան հարցը պետք է լուծվի միջազգային իրավունքի սկզբունքների հիման վրա. պետք է հավատարիմ լինել միջազգային բոլոր սկզբունքներին:
«Մենք Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ ունենք լավ հարաբերությունները, իսկ Հայաստանի հետ մենք ունեն ռազմավարական հարաբերություններ»,-ասաց Ռեյիսին:
Դեսպանը հավելեց, որ ղարաբաղյան խնդրի լուծման իրենց պաշտոնական դիրքորոշումը հակամարտության խաղաղ կարգավորման վրա է հիմնված:

M. Reisi: Karabakh problem should be solved by peaceful means
“The Karabakh conflict should be resolved by peaceful means, it is impossible to solve any problem by force,” the Iranian Ambassador to Armenia Mohammad Reisi said at a meeting with journalists today, when speaking about Iran’s position on the Nagorno Karabakh conflict.
According to him, the Karabakh problem should be solved on the basis of the principles of international law and there is a need to be committed to all the international principles.
“We have good relations with Armenia and Azerbaijan, and our relations with Armenia are also strategic,” Mohammad Reisi stated.
The ambassador added that their official position on the Karabakh problem solution is based on peaceful resolution of the conflict.