Սերժ Սարգսյանը կտրականապես դեմ է խորհրդարանական կառավարման ձևին անցմանը
ՀՀ նախագահի թեկնածու Սերժ Սարգսյանը կտրականապես դեմ է խորհրդարանական կառավարման ձևին անցմանը: Այս մասին այսօր Երևանի Նոր Նորք վարչական շրջանում ընտրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Սերժ Սարգսյանը:
«Ես կտրականապես դեմ եմ, որովհետև երկրում զարգացումների ընթացքը կախված չի կառավարման ձևից: Խորհրդարանական ձևը չի երաշխավորում հաջողություններ, թեև որոշ մարդիկ ասում են, թե այն ավելի ժողովրդավարական է: Որպես փաստարկ` հիտլերյան Գերմանիայում խորհրդարանական կառավարման ձև էր, կան բազմաթիվ այլ օրինակներ ևս, երբ այդ կառավարման ձևը բերել է այլ ծայրահեղությունների: Միաժամանակ` նույն Ֆրանսիան և ԱՄՆ, որտեղ նախագահական կառավարման ձև է, մեծ հաջողությունների են հասել»,- ասաց նա:
Սերժ Սարգսյանի խոսքով, նման հարցերին թեթև նայել պետք չէ:
«Հաճախակի քննադատություններ են հնչում՝ կրթական ոլորտում ընթացող բարեփոխումների հետ կապված, թեև կրթական համակարգը արդյունք դեռ ցույց չի տվել: Իսկ նախագահ, նախարար փոխելը փորձադաշտ չէ, ես շարունակականության կողմնակիցն եմ»,- ասաց Ս. Սարգսյանը:
Այն հարցին, թե ինչո՞ւ մեր երկրում կա ստվերային տնտեսություն, և ինչպե՞ս պետք է դրա դեմ պայքարել, Ս. Սարգսյանը նշեց, որ «ստվերը» տնտեսության բաղկացուցիչ մասն է և կա բոլոր երկրներում, սակայն այլ բան է, երբ այն դառնում է մենաշնորհ, դուրս է մնում հարկային դաշտից:
«Չեմ կարող ժխտել, որ մեզ մոտ կան նման մենաշնորհ ունեցող մարդիկ, բայց հարկահանության այն թվերը, որոնց մասին խոսում ենք, իրական են: Ցավոք, շատ դեպքում «ստվերային» տնտեսության մասին խոսում են անտեղյակ մարդիկ: Եթե ես 100 %-ով անուններն ու տեղը իմանայի, նրանք 1 շաբաթում կգային հարկային դաշտ», - ասաց Սերժ Սարգսյանը:

Serzh Sargsyan firmly against shift to parliamentary form of government
The presidential candidate Serzh Sargsyan is firmly against the shift to a parliamentary form of government. He made that statement at the rally with voters in Nork Marash district of Yerevan today.
“I am firmly against it because the course of events in the country does not depend on the form of government. The parliamentary system does not guarantee success, even though some people claim that it is more democratic. France and the U.S. are countries with presidential form of government, yet they have achieved great success,” he said.
Responding to a question about the causes of the shadow economy in Armenia and the ways to fight it, Sargsyan replied that a shadow sector is a component of any economy and it exists in all countries, but it is another matter that it becomes a monopoly and is not taxed.
“Unfortunately, in many cases uninformed people speak about the shadow economy. If I were 100% sure of the names and places, I would make them pay their taxes within a week,” Serzh Sargsyan noted.