Է. Շարմազանովը հանդիպեց Հունաստանի դեսպանի հետ
Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն այսօր հանդիպեց Հայաստանի Հանրապետությունում Հունաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Իոաննիս Տայիսի հետ: Այս մասին հաղորդում են ԱԺ մամուլի ծառայությունից:
ԱԺ փոխնախագահը և Հունաստանի դեսպանը քննարկեցին Հայաստանում տեղի ունենալիք նախագահական ընտրությունների ընթացքին առնչվող հարցեր: Մասնավորապես Էդուարդ Շարմազանովն ընդգծեց, որ Հայաստանի իշխանությունների համար շատ կարևոր է ընտրությունների ժողովրդավարական լինելն ու միջազգային չափանիշներին համապատասխանելը: Նրա գնահատմամբ՝ նախընտրական պայքարը մրցակցային է և ի տարբերություն նախորդ ընտրությունների՝ հիմնականում ընթանում է ծրագրային ու գաղափարական հենքի վրա, գրեթե բացակայում է անձնական վիրավորանքն ու քաղաքական նիհիլիզմը:
ԱԺ փոխնախագահը հավաստիացրեց, որ Հայաստանի համար մեծ հնարավորություն է ստեղծված` անշրջելի դարձնելու ժողովրդավարական ընտրությունները, և այս առումով կարևորեց պատկան մարմինների՝ խախտումների վերաբերյալ օպերատիվ ու օբյեկտիվ արձագանքը:
Հունաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Իոաննիս Տայիսի գնահատմամբ՝ այս ընտրությունները նման են մի կայանի, որտեղ հստակ կդառնան Հայաստանի ժողովրդավարական արժեքները: Նրա համոզմամբ՝ ժողովրդավարական ընտրություններ կազմակերպելու՝ իշխանությունների կատարած քայլերը ճիշտ են եղել և ավելի լավը, քան նախորդները: Ինչ վերաբերում է բողոքներին, դրանք լուրջ չեն և չեն կարող ազդել ո՛չ ընտրությունների ընթացքի և ո՛չ էլ արդյունքների վրա: Նա միաժամանակ նկատեց, որ աշխարհի բոլոր երկրներում էլ նախընտրական շրջանում բողոքներ լինում են. կարևոր է, որ իրավասու մարմինները արագ արձագանքեն դրանց` կանխելու հնարավոր խախտումները: Դեսպանը հույս հայտնեց, որ Հայաստանն այս ընտրություններով մեկ անգամ ևս կապացուցի, որ իր ստանձնած բարեփոխումները ճիշտ ուղու վրա են:
Հանդիպման ժամանակ քննարկվեցին նաև միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցեր: Հունաստանի դեսպանը Էդուարդ Շարմազանովին հանձնեց Հունաստան-Հայաստան պատգամավորական բարեկամական խմբի անդամների նամակը, որում նրանք տեղեկացնում են, որ սիրով են ընդունում ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Հունաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի՝ Հայաստան այցելելու հրավերը և բարեկամական խմբերի համատեղ նիստեր անցկացնելու առաջարկը:

Вице-спикер парламента Э.Шармазанов принял посла Греции в Армении
Вице-спикер Национального Собрания Эдуард Шармазанов принял Чрезвычайного и Полномочного посла Греческой Республики в Армении Иоанниса Таиса. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с предстоящими президентскими выборами в стране. Э.Шармазанов, в частности, подчеркнул, что для армянских властей крайне важно соответствие выборов принципам демократии и международным стандартам. По его оценке, предвыборная борьба конкурентная и, в отличие от предыдущих выборов, проходит на программной и идейной основе, почти при полном отсутствии личных оскорблений и политического нигилизма.
Вице-спикер парламента заверил, что для Армении создалась возможность – сделать необратимыми демократические выборы, и в данном контексте подчеркнул важность оперативной и объективной реакции соответствующих органов на нарушения.
Согласно оценке посла Греции, реализованные властями Армении шаги для организации демократических выборов верны и намного успешнее, чем на предыдущих выборах. Посол выразил надежду, что этими выборами Армения вновь докажет, что осуществляемые реформы на правильном пути.
На встрече были обсуждены также вопросы развития межпарламентского сотрудничества. Посол Греции передал вице-спикеру парламента письмо членов группы депутатской дружбы Греция – Армения о том, что они любезно приняли приглашение руководителя группы Армения – Греция Э.Шармазанова посетить Армению и предложение провести совместные заседания групп дружбы.