Գալուստ Սահակյան. Չարի վերջը գալու է, քիչ չարություն արեք
«Ժառանգությունը» և Րաֆֆի Հովհաննիսյանի շտաբը Սահմանադրության շրջանակներում ամեն ինչ անելու են, որ ժողովրդի քվեով ընտրված Րաֆֆի Հովհաննիսյանը դառնա դե յուրե նախագահ: ԱԺ-ում հայտարարեց «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբիկ Հակոբյանը:
«Նա պետք է կարողանա, վերջապես, ապահովել պետության մեջ ժողովրդի քվեով իշխանություն ձևավորելու ավանդույթը»,- ասաց Ռ. Հակոբյանը՝ շնորհավորելով հայ ժողովրդին Րաֆֆի Հովհաննիսյանի ընտրության կապակցությամբ:
Նշյալին արձագանքեց ՀՀԿ փոխնախագահ, ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը, ով ասաց, թե Հանրապետության նախագահ ընտրվել է Սերժ Սարգսյանը:

Sharmazanov advises Hovannisian to run again in 2018
Heritage Party and the campaign headquarters of Raffi Hovannisian will do everything possible within the framework of the Constitution so that Raffi Hovannisian who was elected by popular vote will become de jure president, the head of Heritage faction Rubik Hakobian declared in the National Assembly.
“He should be able at last to ensure the tradition of forming the government by popular vote in the state,” R. Hakobian said, congratulating the people on Raffi Hovannisian’s election.
For his part, the leader of Republican Party of Armenia (HHK) parliamentary faction Galust Sahakain stated that Serzh Sargsyan has been elected President of Armenia.
Edward Sharmazanov cut in, saying that Raffi Hovannisian should run in the 2018 presidential election.