Քաղաքագետ. ԱԺ նոր ընտրությունների դեպքում ԲՀԿ-ն շատ քիչ ձայն կհավաքի
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը կամավոր հրաժարվեց իր ձայներից` իր թեկնածուին չառաջադրելով նախագահական ընտրություններում: Նրանց ձայները կամավոր սկզբունքով եկան «Ժառանգությանը»: Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում, գնահատելով հետընտրական զարգացումները, նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Ստեփան Գրիգորյանը` հավելելով, որ ԲՀԿ-ն և մյուս քաղաքական ուժերը, որոնք չմասնակցեցին նախագահի ընտրություններին, այլևս չեն կարող վերականգնել իրենց ընտրազանգվածի ձայները:
«Եթե Րաֆֆի Հովհաննիսյանի պահանջը կատարվի և անցկացվեն ԱԺ նոր ընտրություններ, ապա այդ ուժերն այդքան շատ ձայն չեն հավաքի, ինչպես հավաքել էին օրինակ մայիսին կայացած ընտրությունների ժամանակ: Չմասնակցելով ընտրություններին` տվյալ ուժերը կորցրեցին իրենց ընտրազանգվածը, իսկ դա ոչ թե նրանից է, որ վատն են, այլ` իրենք կամավոր հրաժարվեցին իրենց ձայներից»,- ասաց քաղաքագետը և հավելեց, թե ուսումնասիրելով տարբեր երկրների ընտրությունները, առաջին անգամ է տեսնում, որ քաղաքական ուժը (նկատի ունի ԲՀԿ-ին, որը ներկայիս խորհրդարանում երկրորդ ուժն է` Aysor.am), ունենալով այդքան շատ ձայն, նախագահական ընտրություններում կամավոր չի առաջադրում իր սեփական թեկնածուն:
Ի պատասխան հարցին, թե հնարավո՞ր է` ԲՀԿ-ն կոալիցիայի մաս կազմի, Ս. Գրիգորյանն ասաց, որ ԱԺ նոր ընտրություններ անցկացնելու դեպքում ԲՀԿ-ն շատ քիչ ձայն կհավաքի, «այնքան քիչ, որ նրանց` կոալիցիային միանալ կամ չմիանալը առանձնապես տարբերություն չի տա»:
«Քաղաքական ուժը, որն այս լուրջ դժգոհության ալիքին չի միանում, բայց ԱԺ ընտրությունների ժամանակ բողոքական ձայների մեծ մասն իրեն էր վերցրել, պարզ է` կկորցնի այն, ինչ ունի»,- ասաց Ս. Գրիգորյանը:
Հարցին, թե այդպիսով չի՞ կազմաքանդվի ԲՀԿ-ն, քաղաքագետը նշեց, թե տվյալ կուսակցությունը, վերջապես, պետք է կողմնորոշվի` որտեղ է գտնվում. «Շատ դժվար է առանց ելույթների, առանց դիրքերը պահելու, առանց կարծիք հայտնելու մնալ միասնական ուժ, դա իրենց որոշելիքն է և ոչ ոք չի կարող իրենց օգնել»:

Expert: BHK will receive few votes in case of new elections to NA
Prosperous Armenia party (BHK) voluntarily abandoned its votes by not fielding its candidate in the presidential election and Heritage Party has gained these votes. Political scientist Stepan Grigorian expressed this opinion during a talk with the correspondent of Aysor.am. He added that BHK and other political forces that did not run in the recent presidential elections will not be able to recover the votes of their electorates.
“If Raffi Hovannisian’s demand is met and new elections to the National Assembly are held, these forces will not receive as many votes as they received, for example, in the parliamentary elections held in May 2012,” the expert said, adding that having studied elections in various countries, he saw for the first time that a political force (BHK, which is currently the second largest force in Armenian parliament - Aysor.am) voluntary has not fielded it own candidate to run in the presidential election, while having so many votes.
When asked whether BHK is likely to make part of the coalition, S. Grigorian replied that in case of new elections to National Assembly, BHK will collect very few votes, “so few that entering or not entering a coalition will not make any difference to them”.
“A political force, which does not join such a serious wave of discontent but had received the majority of protest votes during elections to the National Assembly, will evidently lose what it has,” Grigorian said.