Ռուբիկ Հակոբյան. «Ժառանգությունը» պահանջում է իշխանափոխություն
«Մեր կեցվածքն է, որ Սահմանադրության շրջանակներում տեր կանգնենք մեր ժողովրդի տված քվեին: Մենք կօգտվենք, բոլոր այն հնարավորություններից, որպեսզի կարողանանք որոշակի քաղաքական ճնշումների միջոցով տեր կանգնել մեր քվեին»,- Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում, մեկնաբանելով տարբեր քաղաքական ուժերի գնահատականը, թե Ազատության հրապարակում հավաքվածների, ինչպես նաև Րաֆֆի Հովհաննիսյանի գործողությունների նպատակներն անհասկանալի են, նման կարծիք հայտնեց «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբիկ Հակոբյանը:
Նա հիշեցրեց Սերժ Սարգսյան-Րաֆֆի Հովհաննիսյան հանդիպումը, որի ժամանակ 3 կետանոց առաջարկների փաթեթը մերժվել էր, և մերժումից հետո այդ առաջարկները, Ռ.Հակոբյանի խոսքերով, դուրս են եկել օրակարգից:
Հարցին, թե «Ժառանգությունը» և Րաֆֆի Հովհաննիսյանը պահանջո՞ւմ են իշխանափոխություն, Ռ. Հակոբյանն ասաց «անշուշտ». «Ոչ թե մենք ենք իշխանափոխություն ցանկանում, այլ` ժողովուրդն իր քվեով է դա ցանկանում, մենք պարզապես ուզում ենք ամրագրել դա»:
Դիտարկմանը, թե նախօրեին ՀԱԿ պատգամավոր Արամ Մանուկյանն ասել էր, թե եթե Րաֆֆի Հովհաննիսյանը իշխանափոխություն ձևակերպումը տա, «ամեն բան իր տեղը կընկինի», Ռ. Հակոբյանը վրդովված ասաց, թե նրանք, ովքեր ցանկանում եմ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի գործողություններում պահանջ տեսնել, ապա անպայման կտեսնեն:
«Եթե կոնկրետ մարդիկ չեն ուզում տեսնել, թե մենք ինչ ենք ցանկանում, ապա չենք պատրաստվում նույն բանը տասն անգամ կրկնել: Մենք ասում ենք, որ ժողովուրդն իր քվեով ցանկացել է իշխանափոխություն, իսկ նրանք, ովքեր տարբեր ձևակերպումներով փորձում են արդարացնել իրենց քայլերը, ապա դա իրենց խնդիրն է, իսկ նրանք, ովքեր ցանկանում են նպատակ տեսնել, լավ էլ տեսնում են»,- պարզաբանեց Ռ. Հակոբյանը:
Հանրահավաքների շարունակականությունը, Ռ. Հակոբյանի խոսքերով, կախված է միայն ու միայն ժամանակից. Դիտարկմանը, թե մտավախություն չկա՞, որ ժամանակի ընթացքում շարժումը կարող է մարել, «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավարը նշեց, թե բոլոր տեսակի մտահոգություններ էլ կան, սակայն. «Այն քաղաքական կուրսը, մարտավարությունը, որը մենք որդեգրել ենք, դժվար թե ժողովրդական շարժման մարման պատճառ կդառնա»:

“Our position is that we will defend the votes of our people within the framework of the constitution. We are going to use every opportunity to defend our votes by means of some political pressure”, the head of Heritage parliamentary faction Rubik Hakobian told Aysor.am, when commenting on some political forces’ opinion that the goals of protesters in Liberty Square and Raffi Hovannisian himself are obscure.
He reminded the correspondent of Aysor.am about the recent meeting between Serzh Sargsyan and Raffi Hovannisian, during which the 3-point proposals were rejected and, as R. Hovannisian put it, were removed from the agenda.
When asked whether Heritage Party and Raffi Hovannisian demand change of power, Rubik Hakobian replied: “Of course”. “It is the people, the voters who want a change of power, and we just want to stipulate that,” he added.
In response to the remark that yesterday the deputy of Armenian National Congress (HAK) Aram Manukian said that if Raffi Hovannisian formulates the change of power, “everything will fall into place”, Rubik Hakobian resentfully said that those who want to see a demand in Raffi Hovannisian’s actions will certainly see it.
In R. Hakobian’s words, the continuity of rallies depends on time. When asked if they are not concerned about the possibility that the movement will subside over time, Hakobian said there are all kinds of concerns but “the political course and tactics we have adopted are unlikely to cause the popular movement to subside”.