Ադրբեջանի և միջազգային հանրության միջև խորանում է քաղաքակրթական անդունդը
Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հարցազրույց է տվել «Ավստրիական լրատվական գործակալությանը»: Ներկայացնում ենք հարցազրույցը:
- Պարոն նախարար, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղություն հաստատելու ուղղությամբ գործադրվող ջանքերը տարիներ ի վեր ապարդյուն են: Ի՞նչպես կարելի է արդյունքի հասնել այդ բանակցություններում:
- Ադրբեջանը մերժում է ԼՂ հակամարտության կարգավորման միջազգային մանդատ ունեցող Մինսկի խմբի եռանախագահների՝ Ռուսաստանի, Միացյալ Նահանգների և Ֆրանսիայի կողմից հակամարտության խաղաղ հանգուցալուծման վերաբերյալ բոլոր առաջարկները:
Մերժում է նույնիսկ վստահության ամրապնդմանն ուղղված նախաձեռնությունները, այդ թվում զինադադարի ամրապնդման, դիպուկահարների դուրս բերման, հրադադարի խախտումների վերաբերյալ հետաքննության մեխանիզմի ստեղծման։
Նրանք պատրանք ունեն, որ նավթից և գազից հեշտ ստացված եկամուտներով իրենք կարող են գնել ամեն ինչ ՝ բարեկամներ միջազգային բեմահարթակում, իրենց համար նպաստավոր լուծումներ։ Ինչու մինչ այսօր չի ստացվում կարգավորման հասնել։
Որովհետև միջազգային հանրությունը և Ադրբեջանը խոսում են տարբեր լեզուներով: Այն ժամանակ, երբ մենք հավաքվել ենք Վիեննայում խթանելու քաղաքակրթությունների միջև երկխոսությունը, Ադրբեջանի և միջազգային հանրության միջև խորանում է քաղաքակրթական անդունդը։
Ադրբեջանի բարձրագույն պաշտոնյաները քարոզում են անհանդուրժողականություն, ատելություն, քարոզում են պատերազմ, հերոսացնում են ռասիստ մարդասպաններին: Իսկ խաղաղության, համերաշխության կողմնակիցներին, ինչպես դա պատահեց ադրբեջանցի գրող Աքրամ Այլիսլիի պարագայում, սպառնում են ականջ կտրել։
- Արդյո՞ք ԼՂ հիմնախնդիրը ինչ-որ ձևով կախված չէ նաև տարածաշրջանային այնպիսի երկրից, ինչպիսին Թուրքիան է, որը կողմնակալ դիրքորոշում ունի հակամարտության վերաբերյալ։
- Այո, Թուրքիան միակողմանիորեն պաշտպանում է Ադրբեջանին: Եվ բնականաբար չի կարող միջնորդի դեր խաղալ այս գործընթացում: Եթե Թուրքիան իսկապես ցանկություն ունի նպաստել խաղաղ կարգավորմանը, լավ կլիներ, որ ընդհանրապես չխառնվեր այդ գործընթացին:
Պատճառը, որ մինչ այսօր հնարավոր չի եղել հասնել կարգավորմանը Ադրբեջանի ապակառուցողական և մերժողական քաղաքականությունն է։ Ադրբեջանական կողմը կարծում է, որ ուժի գործադրումը, ռազմական լուծումը կարող է հնարավոր տարբերակ լինել։ Սակայն, իհարկե, պատերազմը լուծում չէ և բանակցային գործընթացին այլընտրանք չկա։
- Կարծես, 2009 թ. հայ-թուրքական հարաբերություններում կարգավորման միտումներ կային։ Համապատասխան արձանագրություններն Անկարայի կողմից չվավերացվեցին: Ի՞նչն էր ձախողման պատճառը:
- Մենք համաձայնության եկանք։ Ցյուրիխում ստորագրվեցին հայ-թուրքական արձանագրությունները, սակայն թուրքական կողմը մերժեց վավերացնել և իրականացնել այդ համաձայնությունները:
Փաստորեն Թուրքիան մերժում է միջազգային հարաբերությունների կարևորագույն pacta sund servanta սկզբունքը ՝ պայմանավորվածությունները պետք է հարգվեն։ Հայաստանի և միջազգային հանրության դիրքորոշումը նույնն է՝ Թուրքիան պետք է հարգի պայմանավորվածությունները, վավերացնի և իրականացնի արձանագրություններն առանց նախապայմանների:
- Ինչո՞ւ եք Դուք Թուրքիայից պահանջում ճանաչել մոտ 100 տարի առաջ հայերի նկատմամբ իրականացված Ցեղասպանությունը:
- Այս հարցում մենք պատասխանատվություն ենք կրում մարդկության առջև՝ թույլ չտալու նոր ցեղասպանությունների, մարդկության դեմ նոր հանցագործությունների կրկնությունը:
Ցեղասպանությունները պետք է ճանաչվեն, դատապարտվեն, չպետք է հանդուրժվի դրանց ժխտումը։ Սա է ճանապարհը: Դա ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլ համայն մարդկության խնդիրն է։ Սա մարդու հիմնարար իրավունքների և միջազգային իրավունքի հարգման խնդիր է։
- Ավստրիան մինչ այսօր Թուրքիայի այդ գործողությունները որպես Ցեղասպանություն չի որակել։ Հիասթափվա՞ծ եք դրանից։
- Մենք հուսով ենք, որ Ավստրիան ևս, ինչպես Եվրոպայի և աշխարհի այլ երկրներ, կճանաչի այն։
- Ավստրիայում շատ են հետաքրքրված կովկասյան տարածաշրջանի էներգետիկ խնդիրներով: Ի՞նչ է նշանակում Նաբուկո գազատարի նախագիծը Հայաստանի համար։
- Տարածաշրջանային ծրագրերը կարող են հաջողություն ունենալ, եթե հիմնվեն ներգրավման, այլ ոչ բացառման սկզբունքի վրա։ Դրանք չեն կարող հաջողություն ունենալ, եթե ուղղված են որևէ երկրի դեմ, եթե ստեղծում են նոր բաժանարար գծեր։ Այդ ծրագրերը կարող են հաջողություն ունենալ, եթե դրանց ուղղվածությունը ոչ թե դեմ է, այլ հանուն, եթե նկատի են առնում բոլոր երկրների շահերը։
- Կարո՞ղ է Նաբուկոն իր ներկայիս ձևով վատթարացնել Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունները:
- Ես ասացի, այն ինչ ասացի։
- Ի՞նչ առաջընթաց կա Եվրոպական միության հետ Ասոցացման համաձայնագրի շուրջ բանակցություններում։
- Մենք լավ առաջընթաց ենք արձանագրել Ասոցացման համաձայնագրի շուրջ բանակցություններում, այդ թվում նաև Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու ստեղծման վերաբերյալ բանակցություններում։
Մենք հուսով ենք, որ բանակցությունները ավարտին կհասցնենք մինչև նոյեմբերին կայանալիք Արևելյան գործընկերության Վիլնյուսի գագաթաժողովը։ Դեկտեմբերին մենք ԵՄ հետ ստորագրեցինք մուտքի արտոնագրային ռեժիմի դյուրացման մասին համաձայնագիրը, հունվարից ԵՄ քաղաքացիները կարող են Հայաստան այցելել առանց արտոնագրերի: Այս ամենը ճանապարհ է բացում արտոնագրային ռեժիմի ազատականացման բանակցությունների մեկնարկի համար։
- Փետրվարի կեսին կայացած Հայաստանի նախագահի ընտրությունները ԵԱՀԿ դիտորդների գնահատմամբ մեծապես ազատ և արդար են անցել։ Սակայն դիտորդները որոշ թերություններ են մատնանշել, մասնավորապես պետական հաստատությունների և իշխող կուսակցության տարանջատման խնդիրը։
- Դուք իրավացի եք, դիտորդները դրական գնահատական են տվել ընտրություններին: Նրանք միակարծիք էին, որ ընտրությունները կարևոր քայլ առաջ էին։ Արվել են նաև առաջարկներ ընտրական գործընթացը կատարելագործելու ուղղությամբ։
Մենք ուշադրությամբ կուսումնասիրենք արված առաջարկները, կձեռնարկենք բոլոր անհրաժեշտ քայլերը համապատասխան բարեփոխումներ իրականացնելու, մեր ընտրական համակարգն էլ ավելի բարելավելու ուղղությամբ։
Վերջին տարիներին կարևոր բարեփոխումներ են իրականացվել Հայաստանում, որոնց արդյունքում տարածաշրջանի երկրների համեմատությամբ, մեր երկիրը առաջատար դիրքերում է որոշ միջազգային վարկանիշային աղյուսակներում և ցուցիչներում՝ մամուլի ազատության, գործարար միջավայրի և այլ բնագավառներում: Եվ մենք վճռական ենք շարունակելու բարեփոխումների ընթացքը:

Налбандян: Между Азербайджаном и международным сообществом растет пропасть
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян дал интервью «Австрийскому информационному агентству». Представляем интервью полностью.
- Господин министр, усилия, прилагаемые в направлении установления мира между Арменией и Азербайджаном, безуспешны. Как можно достичь успеха в этих переговорах?
- Азербайджан отклоняет все предложения, выдвигаемые обладающими международным мандатом сопредседателями Минской группы ОБСЕ – Россией, Соединенными Штатами и Францией – для мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Отказывается даже от инициатив, направленных на создание атмосферы доверия, в том числе укрепления режима перемирия, отвода снайперов, создания механизмов по расследованию нарушений режима прекращения огня.
У них создалась иллюзия, что с помощью легко полученных от продажи нефти и газа долларов они могу купить все – друзей на международной арене, выгодные им решения. Почему до сих пор не удается найти решения конфликта?
Потому, что международное сообщество и Азербайджан говорят на разных языках. В то время как мы собрались в Вене, чтобы стимулировать диалог цивилизаций, между Азербайджаном и международным сообществом растет цивизизационная пропасть.
Высокопоставленные должностные лица Азербайджана пропагандируют нетерпимость, ненависть, войну, героизируют расистов-убийц. А сторонникам мира, солидарности, как это произошло с писателем Акрамом Айлисли, угрожают отрезать ухо.
- Разве урегулирование нагорно-карабахского конфликта не зависит в какой-то степени и от такой региональной страны как Турция, которая придерживается субъективной позиции в этом вопросе.
- Да, Турция односторонне защищает Азербайджан. И естественно, не может играть роль посредника в этом процессе. Если Турция в действительности хочет содействовать мирному урегулированию, было бы хорошо, чтобы она вообще не вмешивалась в этот процесс.
Причина того, что урегулирования конфликта до сих пор не удалось достичь, – в деструктивной и враждебной политике Азербайджана. Азербайджанская сторона думает, что применение силы, военное решение может быть возможным вариантом. Однако, конечно, война – не решение и переговорный процесс альтернативы не имеет.
- Кажется, в 2009 году в армяно-турецких отношениях наблюдались тенденции урегулирования. Соответствующие протоколы не были ратифицированы Анкарой. В чем причина провала?
- Мы достигли договоренности. В Цюрихе были подписаны армяно-турецкие протоколы, однако турецкая сторона отказалась от ратификации и реализации этих договоренностей.
Фактически Турция отклоняет важнейший принцип международных отношений «pacta sund servanta» – договоры должны соблюдаться. Позиции Армении и международного сообщества совпадают – Турция должна уважать договоренности, ратифицировать протоколы без предусловий.
- Почему Вы требуете у Турции признать осуществленный около 100 лет назад в отношении армян Геноцид?
- В этом вопросе мы несем ответственность перед человечеством – не допустить повторения новых геноцидов, повторения новых преступлений перед человечеством.
Геноциды должны признаваться, осуждаться, их отрицание должно быть неприемлемо. Путь в этом. Это задача не только армянского народа, но и всего человечества. Это вопрос уважения основополагающих прав человека и международного права.
- Австрия по сей день не квалифицировала эти действия Турции как Геноцид. Вы разочарованы?
- Мы надеемся, что Австрия также как и другие государства Европы и мира признает Геноцид армян.
- В Австрии очень заинтересованы энергетическими вопросами стран кавказского региона. Что значит проект газопровода «Набуко» для Армении?
- Региональные программы могут иметь успех, если будут основаны на принципе вовлечения, а не исключения. Они не могут иметь успеха, если направлены против какой-либо страны, если создают новые разделительные линии. Эти программы могут иметь успех, если их направленность не «против», а «во имя», если они учитывают интересы всех стран.
- Может ли «Набуко» в его нынешней форме ухудшить отношения между Арменией и Азербайджаном?
- Я сказал то, что сказал.
- Какой прогресс достигнут в переговорах вокруг Соглашения об ассоциации с Европейским союзом?
- Мы зафиксировали хороший прогресс в переговорах вокруг Соглашения об ассоциации, в том числе в переговорах о создании Глубокой и всеобъемлющей зоны свободной торговли.
Мы надеемся, что переговоры будут завершены до запланированного в ноябре саммита Восточного партнерства в Вильнюсе. В декабре мы подписали с ЕС соглашение об упрощении визового режима, с января граждане ЕС могут посещать Армению без виз. Все это открывает путь для старта переговоров по либерализации визового режима.
- Состоявшиеся в феврале президентские выборы в Армении по оценке наблюдателей ОБСЕ прошли в основном свободно и справедливо. Однако наблюдатели указали некоторые недостатки, в частности проблему разграничения государственных учреждений и правящей партии.
- Вы правы, наблюдатели дали выборам положительную оценку. Они были едины во мнении, что выборы были важным шагом вперед. Сделаны также предложения в направлении усовершенствования избирательного процесса.
Мы внимательно изучим эти предложения, предпримем все необходимые шаги для реализации соответствующих реформ в направлении большего улучшения нашей избирательной системы.
За последние годы в Армении осуществлены важные реформы, в результате которых по сравнению с региональными странами, наша страна занимает лидирующие позиции в международных рейтинговых таблицах в сфере свободы СМИ, бизнес-среды и т.д. Мы решительно настроены на продолжение процесса реформ.