Ադիբեկյան. Միայն ԲՀԿ-ն կարող է լուրջ մրցակից դառնալ ՀՀԿ-ին
ԲՀԿ-ն լուրջ լծակներ ունի, որպեսզի կարողանա վերականգնվել, քանի որ այս պահին փոքր-ինչ պասիվ դերակատարում ունի ներքաղաքական դաշտում: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը:
ԲՀԿ-ն, Ադիբեկյանի խոսքերով, ունի լուրջ ռեսուրս, տեղական շտաբեր, որոնք աշխատում են և կաշխատեն: Նա սխալ է համարում, երբ ԲՀԿ-ին քաղաքական դիակ են անվանում. «Միայն ԲՀԿ-ն կարող է լուրջ մրցակից դառնալ ՀՀԿ-ին, քանի որ այս կուսակցության գաղափարախոսությունը մոտ է մարդկանց»,- ասաց Ադիբեկյանը և հավելեց, թե ԲՀԿ-ն պետք է ավելի գրագետ մոտենա Երևանի ավագանու ընտրություններին, քան` նախորդին:
Սոցիոլոգը քաղաքական դիցաբանության շարքից է համարում այն լուրը, թե ԲՀԿ-ի ցուցակը գլխավորելու է ՀՀ երկրորդ նախագահի որդի Սեդրակ Քոչարյանը, սակայն. «Այդ դեպքում ԲՀԿ-ն կուժեղանա, քանի որ շարքերում կան մարդիկ, որոնք շարունակում են մնալ Ռ. Քոչարյանին հավատարիմ»:
Ինչ վերաբերում է ՀՀԿ-ին, ապա Ադիբեկյանը նկատեց, թե տվյալ ուժը մեծ շանսեր ունի, քանի որ երևանցիները հիմնականում գոհ են ներկա քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանից: Նա թվարկեց այն բարեփոխումները, որոնք կատարել է ներկայիս քաղաքապետը` բարեկարգվեցին շենքերի արտաքին տեսքը, մուտքերի վիճակը, նստարաններ տեղադրվեցին...:

Prosperous Armenia Party (BHK) has enough leverage to recover as at the moment it plays a somewhat passive role in the domestic political field, sociologist Aharon Adibekian told reporters today.
In his words, BHK has serious resources and local headquarters, which have worked and will work. He didn’t share the opinion that BHK is a political corpse now. “It is BHK that may become a serious rival to HHK (Republican Party of Armenia) as the ideology of this party is dear to people,” Adibekian noted, adding that BHk should take a “more literate approach” to the upcoming elections to the Yerevan Council of Elders than it did during the last election.
In the sociologist’s words, the reports claiming that the son of the second Armenian President – Sedrak Kocharian will lead the BHK list of candidates are a “political myth”, but he stressed that in this case “BHK would become stronger because among its members are people who remain loyal to Robert Kocharian”.
As regards HHK, Adibekian said it stands a good chance as most residents of Yerevan are happy with the incumbent Mayor Taron Margarian. He enumerated the positive changes made by T. Margarian such as improvement of buildings’ external appearance, repairs of main entrances, etc.