ԱԺ 20 պատգամավոր միլիոնատեր է. Ամենահարուստ խմբակցությունը ԲՀԿ-ն է
Ազգային ժողովի 20 պատգամավոր, ըստ հայտարարագրած միջոցների, միլիոնատեր է: Առաջին հնգյակում են ԲՀԿ չորս պատգամավորները` Գագիկ Ծառուկյանը, Վահան Կարապետյանը, Գուրգեն Արսենյանը, Գրիգորի Մարգարյանը և ՀՀԿ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանը, ով իր կարողություններով զիջում է միայն Գագիկ Ծառուկյանին: Պատգամավորները միասին ավելի քան 1 մլն դոլար եկամուտ են հայտարարգրել:
Վիճակագրությունն անցկացրել է «ՄԱՆԴԱՏ» տեղեկատվական հասարակական կազմակերպությունը «ԱԺ օրենսդրական գործունեության մոնիթորինգ» ծրագրի շրջանակներում, որը տեղադրված է Parliamentmonitoring.am կայքում:
Այսպես` ամենահարուստ խմբակցությունը ԲՀԿ-ն է, որի 36 պատգամավորները միասին հայտարարագրել են շուրջ 98,1 մլն դոլար եկամուտ: Այնուհետև, դրանից կիսով չափ պակաս եկամուտներով երկրորդ տեղում է Հանրապետական խմբակցությունը:
Ամենաքիչը «Ժառանգություն» խմբակցության 5 պատգամավորների հայտարարագրած դրամական միջոցներն են՝ 118 հազար ԱՄՆ դոլար:

В парламенте Армении есть 20 депутатов-миллионеров
Двадцать депутатов парламента Армении, согласно представленным декларациям, являются миллионерами. В первой пятерке находятся четверо представителей партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян, Ваан Карапетян, Гурген Арсенян, Григорий Маргарян и депутат от Республиканской партии Армении Савмел Алексанян, который своим состоянием уступает лишь Г.Царукяну. Эти депутаты вместе декларировали доходы на сумму более чем 1 млн. долларов.
Статистика была проведена информационной общественной организацией «Мандат» в рамках программы «Мониторинг законодательной деятельности НС». Результаты исследования опубликованы на сайте Parliamentmonitoring.am.
Согласно исследованию, самая богатая фракция парламента – это «Процветающая Армения», 36 депутатов которой вместе декларировали порядка 98,1 млн. долларов. На втором месте, с доходами вдвое меньше, следует Республиканская партия Армении.
Меньше всего средств задекларировали депутаты парламентской фракции партии «Наследие», пять депутатов которой вместе задекларировали 118 тыс. долларов США. Данные взяты из представленных депутатами парламента деклараций об имуществе и доходах.