Արթուր Բաղդասարյանն ընդունեց Հայաստանում Հնդկաստանի դեսպանին
Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Հնդկաստանի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սուրեշ Բաբուին: Այս մասին հայտնել է ԱԱԽ-ի մամուլի ծառայությունը:
Արթուր Բաղդասարյանը շնորհավորհել է դեսպանին նշանակման հետ կապված և մաղթել հաջողություն պաշտոնավարման ընթացքում:
Բարձ գնահատելով Հայաստանի և Հնդկաստանի բարեկամական հարաբերությունները` Արթուր Բաղդասարյանը հույս է հայտնել, որ դեսպանի պաշտոնավարման տարիներին երկու երկրների հարաբերություններն ավելի կզարգանան:
Նա նշել է, որ հայ-հնդկական հարաբերություններն ունեն պատմական անցյալ և կարևորել է այդ հարաբերությունների զարգացման ու խորացման անհրաժեշտությունը:
ԱԱԽ քարտուղարը փաստել է, որ այսօր արդեն իսկ առկա է քաղաքական և տնտեսական համագործակցության բավականին բարձր մակարդակ և ընդգծել, որ Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև բարեկամական հարաբերությունները, ինչպես նաև քաղաքական տարաձայնությունների բացակայությունը և միջազգային կառույցների շրջանակներում դիրքորոշումների և տեսակետների ներդաշնակությունը մեծապես նպաստում են երկու երկրների միջև փոխշահավետ համագործակցությանը:
Արթուր Բաղդասարյանը գոհունակությամբ արձանագրել է, որ 2011թ. Հնդկաստան կատարած իր այցի շրջանակներում Հնդկաստանի Ազգային անվտանգության քարտուղարի հետ հանդիպումը և առ այսօր շարունակվող պարբերական երկխոսությունը նոր թափ հաղորդեցին անվտանգության ոլորտում հայ-հնդկական համագործակցությանը:
Երկուստեք կարևորվել է Հայաստանի եւ Հնդկաստանի անվտանգության խորհուրդների միջև համագործակցության հետագա խորացման հարցը:
Արթուր Բաղդասարյանը կարևորել է իր պաշտոնակցի պատասխան այցը Հայաստան, որի ընթացքում կստորագրվի երկու կառույցների միջև համագործակցության հուշագիր, որը հիմք կհանդիսանա Անվտանգության խորհուրդների միջև սերտ համագործակցության համար:
Դեսպանը նունպես բարձր է գնահատել երկու երկրների` դարավոր պատմություն ունեցող ջերմ հարաբերությունները և շեշտել, որ Հնդկաստանը նույնպես պատրաստ է խթանել առկա համագործակցությունը և փոխգործակցության նոր ուղիներ նախանշել երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող բազմաթիվ ոլորտներում:
Հանդիպման ընթացքում նաև քննարկվել են երկու երկրների միջև անվտանգության, ռազմական արդյունաբերության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և այլ բնագավառներում համագործակցության խորացմանն առնչվող հարցեր:

Secretary of Armenia’s National Security Council Arthur Baghdasarian received today the newly-appointed Indian ambassador to Armenia Suresh Babu, the press service of NSC said.
Arthur Baghdasarian congratulated Mr. Babu on his appointment and wished him success during his diplomatic mission in Armenia.
Appreciating the friendly relationship between Armenia and India, A. Baghdasarian expressed hope that bilateral relations will become even more active. He stressed the importance of their further development.
The NSC secretary spoke about the high level of political and economic cooperation, noting that the friendly relations and the absence of political discords between the two countries as well as their similar positions and views in international organizations contribute to mutually beneficial cooperation of Armenia and India.
Arthur Baghdasarian said his meeting with the Secretary of India’s National Security Council during his visit to India in 2011 and the ongoing dialog gave renewed impetus to Armenian-Indian cooperation in the field of security.
The sides underlined the importance of the further deepening of cooperation between the Security Councils of Armenia and India. A. Baghdasarian attached importance to a return visit of his Indian counterpart to Armenia, during which a memorandum on cooperation will be signed between the two structures.
The Indian ambassador also appreciated the warm relationship of the two countries, stressing that India is ready to promote cooperation.
The interlocutors discussed issues related to deepening cooperation in security, war industry, information technology, etc.