Ջերմաստիճանը կտրուկ կբարձրանա. Հավանական են ջրածածկումներ
Մարտի 15-ից 17-ը հանրապետությունում սպասվում է ջերմաստիճանի կտրում բարձրացում, հնարավոր են ջրածածկումներ: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ ԱԻՆ հիդրոմետ ծառայության հիդրոօդերևութաբանական կանխատեսումների բաժնի պետի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը:
Բանախոսը հավելեց, որ մարտի 12-ից Աֆրիկայի հյուսիսային շրջաններից արևային տաք հոսանքներ են ներթափանցել Հայաստան, որոնք երկրի տարածքում կլինեն մինչև մարտի 17-ը ներառյալ:
«Արդեն ջերմաստիճանը զգալի բարձրացել է: Այսօր Սյունիքի, Տավուշի հովիտներում գրանցվել է 25 աստիճան տաքություն»,- ասաց նա և հավելեց, որ օդի ջերմաստիճանի բարձրացումներ են արձանագրվել նաև լեռնային շրջաններում, որտեղ առկա է մինչև 90 սմ հաստության ձնածածկույթ:
Գ. Սուրենյանի խոսքով՝ մարտի 18-ին սպասվող առատ տեղումները կարող են գետերի վարարման պատճառ դառնալ և առանձին բնակավայրեր ու ափամերձ տարածքներ կարող են ջրածածկ լինել:
Բանախոսի փոխանցմամբ՝ մարտ ամսին կտրուկ մեծանում են նման երևույթները, վերջին անգամ գետերի վարարումներ դիտվել է 2004 թ.-ի մարտի 5-6-ին:

Температура воздуха в Армении резко повысится. Возможны паводки
В Армении с 15 по 17 марта ожидается резкое повышение температуры воздуха. Об этом сообщил сегодня в ходе встречи с журналистами начальник отдела прогнозирования Государственной службы по гидрометеорологии и мониторингу Гагик Суренян.
Он отметил, что с 12 марта в Армению с северных областей Африки проникают теплые воздушные потоки, которые сохраняться здесь до 17 марта.
«Температура уже значительно повысилась. Сегодня в равнинах Сюника, Тавуша зарегистрировано 25 градусов тепла», - сказал Г.Суренян. По его словам потепление наблюдается также в горных районах республики, где толщина снежного покрова составляет 90 см.
Как отметил Г.Суренян, ожидаемые 18 марта обильные осадки могут стать причиной паводка рек и некоторые населенные пункты и прибрежные территории могут оказаться под водой. По его словам, в последний раз весенний паводок наблюдался 5-6 марта 2004 года.
«После 18 марта температура воздуха понизится на 8-10 градусов, и будут наблюдаться осадки», - сказал Г.Сирунян.