Ջերմաստիճանը կտրուկ կբարձրանա. Հավանական են ջրածածկումներ
Մարտի 15-ից 17-ը հանրապետությունում սպասվում է ջերմաստիճանի կտրում բարձրացում, հնարավոր են ջրածածկումներ: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ ԱԻՆ հիդրոմետ ծառայության հիդրոօդերևութաբանական կանխատեսումների բաժնի պետի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը:
Բանախոսը հավելեց, որ մարտի 12-ից Աֆրիկայի հյուսիսային շրջաններից արևային տաք հոսանքներ են ներթափանցել Հայաստան, որոնք երկրի տարածքում կլինեն մինչև մարտի 17-ը ներառյալ:
«Արդեն ջերմաստիճանը զգալի բարձրացել է: Այսօր Սյունիքի, Տավուշի հովիտներում գրանցվել է 25 աստիճան տաքություն»,- ասաց նա և հավելեց, որ օդի ջերմաստիճանի բարձրացումներ են արձանագրվել նաև լեռնային շրջաններում, որտեղ առկա է մինչև 90 սմ հաստության ձնածածկույթ:
Գ. Սուրենյանի խոսքով՝ մարտի 18-ին սպասվող առատ տեղումները կարող են գետերի վարարման պատճառ դառնալ և առանձին բնակավայրեր ու ափամերձ տարածքներ կարող են ջրածածկ լինել:
Բանախոսի փոխանցմամբ՝ մարտ ամսին կտրուկ մեծանում են նման երևույթները, վերջին անգամ գետերի վարարումներ դիտվել է 2004 թ.-ի մարտի 5-6-ին:

Temperature to rise sharply, floods likely
A sharp increase in temperature is expected in Armenia on March 15-17, floods are likely, Head of Weather Forecast Unit of Meteorological Service of the RA Ministry of Emergency Situations Gagik Surenian said at the meeting with journalists today.
“The temperature has already increased notably, reaching 25 degrees in valleys of Syunik and Tavush provinces,” he said, adding that there was a rise in air temperature in mountainous regions as well where the thickness of snow cover is up to 90 cm.
According to G. Surenian, heavy precipitation expected on March 18, as a result of which rivers may burst their banks and some settlements and riverside areas may be flooded.
The speaker noted that in Armenia, floods last occurred on March 5-6, 2004.
“On March 18 the temperature will drop by 8-10 degrees and precipitation is expected,” Gagik Surenian said.