«Ընդդիմությունը կիսում է ընտրությունների անցկացման պատասխանատվությունը»
Մենք ապրում ենք փոքր քաղաքում և եթե 1899 հոգու, 1899 վստահված անձի վրա ճնշումներ լինեին` բոլորս կիմանայինք: Այսպես «Ազատություն» ռ/կ եթերում ԱԺ ՀՀԿ-ական պատգամավոր Դավիթ Հարությունյանը մեկնաբանեց «Ժառանգության» ներկայացուցիչների այն խոսքերը, որ իրենց վստահված անձանց վրա ճնշումներ են եղել:
«Ես հակված եմ միայն փաստերին հավատալու: Եթե մեկին փորձում են կաշառել, պետք է դրա մասին ոչ թե պարզապես ասել, այլ` գնալ դատախազություն ու հայտարարություն տալ»,- ասաց Դավիթ Հարությունյանը:
Դ. Հարությունյանը նշեց, որ ՀՀ Ընտրական օրենսգիրքը բավականին կատարելագործվել է, և շատ քիչ երկրներ կան, որոնք ունեն ընտրախախտումները կանխելու նման մեխանիզմներ:
«Բացի այդ, յուրաքանչյուր հանձնաժողովում ընդդիմությունը կարող էր անդամներ ու վստահված անձիք ունենալ: Դուք ունեիք հանձնաժողովի անդամներ և ընտրությունների պատշաճ անցկացման պատասխանատվությունը դուք մեզ հետ կիսում եք»,- ասաց Դավիթ Հարությունյանը:

Давид Арутюнян оппозиции: Вы делите с нами ответственность
«Мы живем в маленьком городе, и если бы в отношении одного из 1899 доверенных лиц было оказано давление, то все бы узнали», - заявил в эфире радиостанции «Свобода» депутат парламента Армении Давид Арутюнян, комментируя заявление представителей партии «Наследие» о том, что в отношении их доверенных лиц на выборах президента оказывалось давление.
«Я склонен верить лишь фактам. Если кого-то пытаются подкупить, то об этом надо не заявлять, а обращаться в прокуратуру», - отметил Д.Арутюнян.
По его словам, Избирательный кодекс Армении усовершенствован, и мало стран владеют подобными механизмами по пресечению нарушений.
«Кроме того, в каждой комиссии оппозиции могла иметь своего представителя. У вас были представители в комиссиях, и вы делите с нами ответственность за достойное проведение выборов», - заявил Д.Арутюнян.