«Ընդդիմությունը կիսում է ընտրությունների անցկացման պատասխանատվությունը»
Մենք ապրում ենք փոքր քաղաքում և եթե 1899 հոգու, 1899 վստահված անձի վրա ճնշումներ լինեին` բոլորս կիմանայինք: Այսպես «Ազատություն» ռ/կ եթերում ԱԺ ՀՀԿ-ական պատգամավոր Դավիթ Հարությունյանը մեկնաբանեց «Ժառանգության» ներկայացուցիչների այն խոսքերը, որ իրենց վստահված անձանց վրա ճնշումներ են եղել:
«Ես հակված եմ միայն փաստերին հավատալու: Եթե մեկին փորձում են կաշառել, պետք է դրա մասին ոչ թե պարզապես ասել, այլ` գնալ դատախազություն ու հայտարարություն տալ»,- ասաց Դավիթ Հարությունյանը:
Դ. Հարությունյանը նշեց, որ ՀՀ Ընտրական օրենսգիրքը բավականին կատարելագործվել է, և շատ քիչ երկրներ կան, որոնք ունեն ընտրախախտումները կանխելու նման մեխանիզմներ:
«Բացի այդ, յուրաքանչյուր հանձնաժողովում ընդդիմությունը կարող էր անդամներ ու վստահված անձիք ունենալ: Դուք ունեիք հանձնաժողովի անդամներ և ընտրությունների պատշաճ անցկացման պատասխանատվությունը դուք մեզ հետ կիսում եք»,- ասաց Դավիթ Հարությունյանը:

We live in a small city, and in case of pressure being put on 1,899 people, 1,899 proxies, everyone would know about it, the deputy of HHK parliamentary faction David Harutyunian said in an interview with RFE/RL Armenia Service, when commenting on Heritage Party members’ statements that pressure was put on their proxies.
“I incline to believe only the facts. If someone tries to bribe you, you should inform the prosecutor’s office about it and not just speak,” David Harutyunian said.
In his words, the Electoral Code of Armenia has been considerably improved and few countries have such mechanisms for preventing election violations.
“Besides, the opposition could have had its members and proxies in each commission. You had commission members and you share the responsibility for the proper conduct of the election with us,” David Harutyunian stated.