Հայաստան է այցելելու ԵԽ Գլխավոր քարտուղարը
Մարտի 22-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեի Ժողովրդավարության հարցերով զեկուցողների խմբի պատվիրակությանը, որի կազմում են ԵԽ-ում Լեհաստանի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Շվեյցարիայի և Իռլանդիայի դեսպանները:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ Եվրոպայի Խորհրդին անդամակցելուց ի վեր Հայաստանն ակտիվորեն ներգրավվել է կազմակերպության աշխատանքներում, ինչպես նաև ԵԽ տարբեր կառույցների օժանդակությամբ լայնածավալ ժողովրդավարական բարեփոխումներ է իրականացրել, որոնց արդյունքը համապատասխան գնահատականի է արժանացել բազմաթիվ միջազգային կառույցների զեկույցներում և վարկանիշային աղյուսակներում:
Հանդիպմանն անդրադարձ կատարվեց ս.թ. մայիսին մեկնարկող Հայաստանի՝ Եվրոպայի Խորհրդի Նախարարների կոմիտեում նախագահությանն առնչվող մի շարք հարցերի: Այս առումով նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ ապրիլին Հայաստան է այցելելու ԵԽ Գլխավոր քարտուղարը և այդ այցելության ընթացքում կվերջնականացվեն հայկական նախագահության գերակայությունները և միջոցառումների ծրագիրը:
Հյուրերի խնդրանքով նախարար Նալբանդյանը ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և միջազգային հանրության կողմից գործադրվող ջանքերը։

CE Secretary General to visit Armenia in April
Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian received today a group of rapporteurs on democracy issues from the Ministers’ Committee of the Council of Europe. The group was composed of Ambassadors of Poland, France, Germany, Switzerland, and Ireland to the CE, the press service of Armenia’s Foreign Ministry reports.
Welcoming the guests, E. Nalbandian said Armenia has been actively involved in activities of the Council of Europe since it joined the organization. In his words, with the assistance of various CE structures, the country has implemented large-scale democratic reforms, the results of which have received the relevant assessments in reports of many international organizations.
The sides discussed issues related with Armenia’s forthcoming presidency of the CE Committee of Ministers. Nalbandian said the Secretary General of the Council of Europe will visit Armenia in April. The priorities of Armenia’s presidency and the program of measures will be finally determined during the visit.