Հայաստան է այցելելու ԵԽ Գլխավոր քարտուղարը
Մարտի 22-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեի Ժողովրդավարության հարցերով զեկուցողների խմբի պատվիրակությանը, որի կազմում են ԵԽ-ում Լեհաստանի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Շվեյցարիայի և Իռլանդիայի դեսպանները:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ Եվրոպայի Խորհրդին անդամակցելուց ի վեր Հայաստանն ակտիվորեն ներգրավվել է կազմակերպության աշխատանքներում, ինչպես նաև ԵԽ տարբեր կառույցների օժանդակությամբ լայնածավալ ժողովրդավարական բարեփոխումներ է իրականացրել, որոնց արդյունքը համապատասխան գնահատականի է արժանացել բազմաթիվ միջազգային կառույցների զեկույցներում և վարկանիշային աղյուսակներում:
Հանդիպմանն անդրադարձ կատարվեց ս.թ. մայիսին մեկնարկող Հայաստանի՝ Եվրոպայի Խորհրդի Նախարարների կոմիտեում նախագահությանն առնչվող մի շարք հարցերի: Այս առումով նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ ապրիլին Հայաստան է այցելելու ԵԽ Գլխավոր քարտուղարը և այդ այցելության ընթացքում կվերջնականացվեն հայկական նախագահության գերակայությունները և միջոցառումների ծրագիրը:
Հյուրերի խնդրանքով նախարար Նալբանդյանը ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և միջազգային հանրության կողմից գործադրվող ջանքերը։

Генеральный секретарь Совета Европы в апреле посетит Армению
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сегодня принял делегацию группы докладчиков по вопросам демократии Комитета министров Совета Европы, в составе которой находились послы Польши, Франции, Германии, Швейцарии и Ирландии в СЕ. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Приветствуя гостей, Эдвард Налбандян отметил, что с момента вступления в Совет Европы, Армения активно вовлечена в работы организации, а также при содействии различных структур СЕ осуществила крупномасштабные демократические реформы, результаты которых удостоились соответствующей оценки в докладах многочисленных международных структур и в рейтинговых таблицах.
В ходе встречи стороны обратились к ряду вопросов, связанных с председательством Армении в Комитете министров Совета Европы. В этой связи Э.Налбандян отметил, что в апреле Армению посетит Генеральный секретарь Совета Европы и во время визита будут окончательно обозначены приоритеты армянского председательства и программа мероприятий.
По просьбе гостей, глава МИД Армении представил усилия, прилагаемые Арменией и международным сообществом в направлении урегулирования карабахского конфликта.