Այսօր մեկ ժամով կանջատվեն մայրաքաղաքի լույսերը
2013թ-ի մարտի 23-ին, ժ. 20:30-ից 21:30-ը Երևանում կանցկացվի «Մոլորակի ժամ» համաշխարհային ակցիան, որի շրջանակներում մեկ ժամով կանջատվեն մայրաքաղաքի խորհրդանիշ հանդիսացող շենքերի և օբյեկտների արտաքին լուսավորությունը, ինչպես նաև փողոցային լուսավորությունը:
Բնության համաշխարհային հիմնադրամի հայաստանյան մասնաճյուղը (WWF), ՀՀ Բնապահպանության նախարարությունը, ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունը, Երևանի քաղաքապետարանը, ՀՀ Վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության հիմնադրամը, ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագիրը, Գլոբալ էկոլոգիական հիմնադրամը, HSBC Բանկ Հայաստանը, «Բեսթ վեսթերն կոնգրես» հյուրանոցը համախմբվել են մասնակցելու և Հայաստանում ևս մեկ անգամ անցկացնելու «Մոլորակի ժամը» համաշխարհային ակցիան:
Երկրի ժամ համաշխարհային ակցիան առաջին անգամ մեկնարկել է 2007թ-ին Ավստրալիայի Սիդնեյ քաղաքում, որտեղ 2 միլիոն մարդ անջատել էին իրենց լույսերը, որի հիմնական նպատակն էր` միավորել մարդկության ջանքերը կլիմայի փոփոխության դեմ մղվող պայքարում:
Արդեն հինգերորդ տարին է, որ Հայաստանը մասնակցում է «Մոլորակի ժամ» համաշխարհային ակցիային: 2013թ-ին «Մոլորակի ժամ»-ին մասնակցելու են աշխարհի ավելի քան 150 պետություններ:

Ереван присоединится сегодня к акции «Час Земли»
Сегодня в рамках всемирной акции «Час земли» в Ереване на час время будет отключено внешнее освещение символических зданий и ряда столичных объектов.
Министерство охраны природы Армении, армянский филиал Всемирного фонда дикой природы (WWF), мэрия Еревана, ряд экологических и международных организаций в республике, банки и гостиницы присоединяются ко всемирной акции «Час земли». Они призывают общественность в очередной раз отметить этот день в армянской столице и отключить свет сегодня с 20:30 до 21:30.
Впервые акция «Час Земли» была проведена по инициативе WWF Австралии в марте 2007 года в Сиднее. В ней приняли участие 2,2 миллиона человек и 2100 компаний.
Смысл этой акции – привлечь максимально широкое внимание всего мирового сообщества к проблеме изменения климата нашей планеты, показать свою поддержку идеи необходимости объединенных действий в решении данной экологической проблемы.
В 2013 году в глобальной экологической акции «Час Земли» примут участие более 150 государств по всему миру в этой.