«Սերժ Սարգսյանի և Րաֆֆի Հովհաննիսյանի բանակցություններից կշահի ժողովուրդը»
«Պետք է ողջունել Սերժ Սարգսյանի և Րաֆֆի Հովհաննիսյանի բանակցությունները, քանի որ դրանից շահող է դուրս գալու ժողովուրդը, պետությունը և քաղաքական համակարգը»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադառնալով Հայաստանի ներքաղաքական և հետընտրական զարգացումներին ասաց ՀՀԿ ներկայացուցիչ Արտակ Դավթյանը:
Նա նշեց, որ կարևորում է սահմանադրական մեխանիզմները. «Ընդդիմությունը կարող է ստանձնել հակակոռուպցիոն հանձնաժողովի ղեկավարի և այլ վերահսկող մարմինների ղեկավարների լիազորությունները»,- ասաց Ա. Դավթյանը:
Նրա խոսքով` ընդդիմությունը, մասնակցելով այդ հանձնաժողովների աշխատանքներին, կնպաստի Հայաստանում իշխանությունների և ընդդիմությունների միջև հակակշռման և զսպման կայուն մեխանիզմների ձևավորմանը:
Իր հերթին «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության ներկայացուցիչ Անուշ Սեդրակյանը նշեց, որ քաղաքական գործընթացը այս նամակագրության հետևանքով մի քիչ անլրջանում է, և ընդդիմությունը տվյալ գործընթացում պետք է զգույշ լինի, քանի որ այս ընթացքին հետևում է ամբողջ հասարակությունը:
«Ընդդիմությունն իրավունք չունի այս գործընթացում ձախողվելու, և պետք է շարժվի հանրային շահերի առաջադրած սցենարով»,-ասաց Ա. Սեդրակյանը:
Ա. Սեդրակյանը, անդրադառնալով տարբեր հանձաժողովներում և կառավարման մեխանիզմներում ընդգրկվելու թեմային, նշեց, որ ընդդիմությունը, ընդգրկվելով այդ հանձնաժողովներում, կարող է արատավորվել և կորցնել ժողովրդի վստահությունը. «Ընդդիմությունը պետք է տիրապետի այն գործառույթներին, որոնք նրանց թույլ կտան մասնակցել հակակոռուպցիոն պայքարին և երկրում տեղի ունեցող բարեփոխումներին»,- նշեց բանախոսը:

“People will benefit from talks between Sargsyan and Hovannisian”
“We should welcome the negotiations between Serzh Sargsyan and Raffi Hovannisian because the people, our state and political system will benefit from these negotiations,” Republican Party of Armenia (HHK) member Artak Davtian stated at the meeting with journalists today, when discussing the domestic political situation and post-election developments.
He attached importance to constitutional mechanisms. “The opposition may head the Anti-Corruption Commission and assume duties of heads of other supervisory bodies,” Davtian noted.
In his words, by participating in these commissions’ activities, the opposition will contribute to the formation of a stable system of checks and balances between the authorities and opposition in Armenia.
For her part, Free Democrats Party’s representative Ms. Anush Sedrakian said that the implementation of the current political process by means of letters makes it a bit unserious and that the opposition should be careful because the whole society is following the process.
“The opposition has no right to ruin the process: it should act according to the scenario reflecting public interests,” she stressed.
According to Anush Sedrakian, the opposition risks losing the people‘s trust after being included in various commissions. “The opposition should take control of those processes, which will allow the opposition to take part in the fight against corruption and the reforms in the country,” Anush Sedrakian said.