ՀԱԿ խմբակցությունը ներկայացրել է իր նախագիծը
Մարտի 25-ին ԱԺ ՀՀԿ խմբակցությունն առաջարկ է փոխանցել Հայ Ազգային Կոնգրեսի խմբակցությանը` ՀՀ ԱԺ արտահերթ նիստ անցկացնելու և նիստում Հայաստանում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ հայտարարություն ընդունելու վերաբերյալ: Փոխանցվել է նաև ՀՀԿ նախագիծը:
ՀԱԿ լրատվական գրասենյակից հայտնում են, որ այսօր Հայ Ազգային Կոնգրեսի խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարին է փոխանցել հնարավոր արտահերթ նիստում ընդունվելիք հայտարարության` «Հայ Ազգային Կոնգրես» խմբակցության նախագիծը և տեղեկացրել, որ միայն նման նախագծի շուրջ կարող է կայանալ համաձայնություն: Նախագիծը ներկայացվում է ստորև.
«ՀՀ ԱԺ հայտարարությունը.
Հայաստանի Հանրապետությունում քաղաքացիական համերաշխության մթնոլորտը, հանրային և քաղաքական վստահության մթնոլորտն ամրապնդելու, առկա խնդիրները համատեղ ուժերով լուծելու անհրաժեշտության մասին
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային Ժողովը
- մտահոգություն հայտնելով երկրում առկա լարված ներքաղաքական իրավիճակի, վտանգավոր հասարակական զարգացումների և ավերիչ ժողովրդագրական գործընթացների կապակցությամբ,
- գիտակցելով, որ երկրի զարգացման և այսօր առկա հրատապ խնդիրների լուծմանը կարելի է հասնել քաղաքացիական համերաշխության ապահովման հիման վրա,
հայտարարում է.
Հայաստանում թիվ մեկ քաղաքական խնդիրը ոչ օրինակարգ իշխանության գոյությունը և սահմանադրական կարգի խաթարվածությունն է, ինչի վերականգնման համար անհրաժեշտ է.
1. Ընտրական օրենսգրքում կատարել բոլոր այն փոփոխությունները, որոնք վերջին տարիներին առաջարկել է ընդդիմությունը՝ առավելագույնս բացառելու համար ընտրախախտումները։
2. Անցկացնել լսումներ և քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչների քննարկումներ՝ արտահերթ նախագահական ապա արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու միջոցով Հայաստանում խաթարված սահմանադրական կարգի վերականգնման օրակարգով։
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը դիմում է բոլոր քաղաքական ուժերն, քաղաքացական կառույցներին և ողջ հասարակությանը՝ նպաստելու համար այն անհրաժեշտ մթնոլորտի ձևավորմանը, որում հնարավոր կլինի իրականացնել կենսական դարձած այս խնդրի լուծումը»։

“Republican Party of Armenia” (HHK) faction on March 25 presented to Armenian National Congress (HAK) faction its proposal about holding a special session of the Armenian parliament and adoption of a statement about the present situation. The draft statement of HHK was also handed to HAK.
The press service of HAK said that the head of HAK faction Levon Zurabian submitted today a draft statement of HAK faction. The draft underlines the need to solve the existing problems by joint efforts, strengthen an atmosphere of political accord and trust in the country.
“The National Assembly of Armenia,
- expressing concern about the tense internal political situation, dangerous social developments and devastating demographic processes,
- realizing that the country’s development and solution of urgent problems is possible only by means of civil solidarity, states the need:
1. to introduce all the amendments proposed by the opposition in recent years into the Electoral Code in order to rule out election violations as much as possible,
2. to hold hearings and discussions with representatives of political forces. The restoration of constitutional order in Armenia by holding snap parliamentary elections, later - snap presidential elections will be included in the agenda of such hearings and discussions.
The National Assembly of Armenia calls upon all political forces, civil structures and society to help create an atmosphere necessary for solution of this important problem”.