«ԲՀԿ-ն չի միանա դեկլարատիվ հայտարարության, բարի ցանկությունների հռչակագրին»
ՀՀԿ խմբակցությունը ներկայացրել է հայտարարության նախագիծ, որի տեքստը ԲՀԿ-ի համար անընդունելի է, քանի որ ընդհանրական է և ոչ կոնկրետ: Aysor.am-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը:
Նա հիշեցրեց, որ իրենք առաջարկել էին  երկու կետերից բաղկացած  առաջարկ` Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների վերաբերյալ, որում առաջնահերթ պետք է լինի անցումը 100 տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգի, ինչպես նաև`  սահմանադրական բարեփոխումներին ուղղված աշխատանքների նախաձեռնումը, որը, սակայն, ըստ Ն. Զոհրաբյանի, մերժվել է:
«ՀՀԿ-ն ներկայացրել է շատ ընդհանրական ձևակերպում` Ընտրական օրենսգրքի բարելավում, և ոչ մի կոնկրետ բան, բնականաբար` ԲՀԿ-ն այդ հայտարարությանը միանալ չի կարող»,- պարզաբանեց խմբակցության քարտուղարը:
Ինչ վերաբերում է արտահերթ նիստ գումարելուն, ապա պատգամավորը նկատեց, թե իրենք նման նիստ գումարելու ցանկություն կամ մտադրություն չունեն, սակայն եթե բոլոր խմբակցությունները նախաձեռնեն, ապա ԲՀԿ-ն պարտադիր կմասնակցի արտահերթ նիստին և իր մոտեցումները կարտահայտի:
Եզրափակելով խոսքը` Նաիրա Զոհրաբյանն ընդգծեց, որ իշխանությունը պատրաստ չէ կոնկրետ քայլ կատարել, ուստի «ԲՀԿ-ն չի միանա դեկլարատիվ հայտարարության, բարի ցանկությունների հռչակագրին»:

Naira Zohrabian: BHK will not join declarative statement
Republican Party of Armenia (HHK) parliamentary faction has submitted a draft statement that is unacceptable to Prosperous Armenia Party (BHK), the secretary of BHK faction Ms. Naira Zohrabian told Aysor.am.
She said that earlier BHK submitted a proposal containing two points: first, amendments to the Electoral Code and adoption of a 100% proportional electoral system, and secondly, implementation of constitutional reforms, but their proposal was rejected.
“HHK statement has very superficial wording – improvement of the Electoral Code, there are no concrete ideas in it so BHK cannot join such a declarative statement, a goodwill memorandum”, she noted.
As regards the plans to hold a special session of the National Assembly, Naira Zohrabian said BHK will participate in the session and voice its approach if the other factions agree to convene it.