Րաֆֆի. Ես շնորհակալ եմ, որ Սյունիքի մերզպետն ինձ կենդանի թողեց
«Ես շնորհակալ եմ, որ մերզպետն ինձ կենդանի թողեց, բայց նա իր խոստումը չկատարեց և չեկավ հրապարակ»,- Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքում հայտարարեց նախագահական ընտրությունների պաշտոնական արդյունքները չընդունող Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
Հիշեցնենք, որ ուրբաթ օրը կայացած հանրահավաքի ժամանակ Հովհաննիսյանը Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանին  ժամադրել էր:
Շարունակելով խոսքը` Րաֆֆի Հովհաննիսյանը նշեց, թե մարզպետը չեկավ ժամադրության, փոխարենը` մի քանի սադրիչ ուղարկեց Կապանի կենտրոնական հրապարակ. «Բայց սադրիչը, ոստիկանը չեն կարող գործ ունենալ, ժողովուրդը հաղթանակ է տարել փետրվարի 18-ին և ժողովուրդն էլ  գործելու է»:
Նկատենք, որ մինչ այդ ոստիկանները բարձրախոսով հայտարարում էին, որ հավաքն արտոնված չէ, և մասնակիցները կարող են ենթարկվել վարչական պատասխանատվության:

Hovannisian: I am grateful to Syunik governor for leaving me alive
“I am grateful to Synik governor for leaving me alive. He didn’t keep his promise: he didn’t come to the square,” Heritage Party leader Raffi Hovannisian, who was the runner-up in the February 18 presidential election but does not accept the election results, said today in the city of Kapan, Syunik province.
We would remind you that during the rally held in Liberty Square of Yerevan last Friday, Raffi Hovannisian “fixed an appointment” with the governor of Syunik province Suren Khachatrian.
In the words of R. Hovannisian, the governor failed to come, but instead he sent a few provokers to the main square of Kapan.
Prior to that, policemen announced over loudspeakers that the rally was unauthorized and its participants may be held administratively responsible.