Հանրային խորհրդում քննարկվել են «Արմավիայի» սնանկացման պատճառները
Այսօր Հանրային խորհրդի օդային տրանսպորտի քաղաքականության հարցերի ենթահանձնաժողովում քննարկվել է «Արմավիա» ընկերության ներկա վիճակը, ինչպես նաև Հայաստանի քաղավիացիայի խնդիրներին և հետագա ճակատագրին առնչվող հարցեր: Այս մասին տեղեկանում ենք Հանրային խորհրդի մամուլի ծառայությունից:
Նիստի ժամանակ քննարկվել են «Արմավիայի» սնանկացման պատճառներն ու հետևանքները, հնչել
են Հայաստանի քաղավիացիայի զարգացման վերաբերյալ մի շարք առաջարկներ:
Ենթահանձնաժողովի նախագահ, ԽՍՀՄ վաստակավոր օդաչու Դմիտրի Ադբաշյանն անդրադարձել է քաղավիացիայի ոլորտի օրենսդրությանը՝ մատնանշելով օրենքում առկա բացերը:
Նա անհրաժեշտ է համարել Հայաստանի Հանրապետության օդային օրենսգրքի ընդունումը, երկրի քաղավիացիան փրկելու ազգային ծրագրի մշակումն, ինչպես նաև այդ ծրագրի իրականցման վրա հասարակական վերահսկողության սահմանումը:
Ադբաշյանը ներկաների ուշադրությունը հրավիրել է այն հանգամանքի վրա, որ այսօր ազգային ավիափոխադրողի շուրջ ստեղծված իրավիճակի համար որևէ կառույց պատասխանատվություն չի կրում: Այդ փաստը նույնպես նա համարել է օրենսդրության թերի լինելու հետևանք:

The Air Transport Policy Sub-Commission of Armenia’s Public Council discussed today the current state of the Armavia airline and Armenia’s civil aviation problems, the press service of the Public Council reported.
The participants discussed the causes and consequences of Armavia’s bankruptcy. A number of proposals concerning the development of Armenian civil aviation were made.
The sub-commission chairman Dmitry Adbashian spoke about the gaps in the law on civil aviation.
He underlined the necessity to adopt an Air Code of the Republic of Armenia, develop a national program aimed at saving the country’s civil aviation, and establish public control over the program’s implementation.
D. Adbashian invited the attention of those present to the fact that no organization bears responsibility for the current situation relating to the national carrier Armavia.