Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Ալի Աքբար Սալեհիին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ալի Աքբար Սալեհիին: Իրանի արտգործնախարարը Հայաստան է ժամանել ՀՀ նորընտիր նախագահի պաշտոնն ստանձնելու հանդիսավոր արարողությանը մասնակցելու առիթով: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ Նախագահի մամլո գրասենյակից:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է հյուրին մեր երկրում և ընդգծել, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում և կարևորում է հարաբերությունները հուսալի հարևան և բարեկամ Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ: Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են մի շարք ոլորտներում երկկողմ տնտեսական համագործակցությանը վերաբերող հարցեր, գոհունակություն են հայտնել երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառության ծավալների կապակցությամբ և կարևորել էներգետիկ ու տրանսպորտային համատեղ ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ աշխատանքները, այդ թվում՝ Հայաստան-Իրան բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման 3-րդ գծի, Արաքս գետի վրա ՀԷԿ-երի ժամանակին շահագործումը:
Արտգործնախարար Ալի Աքբար Սալեհին ԻԻՀ նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի և Իրանի կառավարության ու ամբողջ ժողովրդի անունից բարեմաղթանքներ է փոխանցել Նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ երկրի ղեկավարի բարձր ու պատասխանատու աշխատանքում: Իր հերթին Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հաջողություններ է մաղթել Իրանի ժողովրդին՝ ս.թ. հունիսին երկրում կայանալիք նախագահական ընտրությունների անցկացման գործում:
ՀՀ Նախագահը և Իրանի արտգործնախարարը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային զարգացումների վերաբերյալ:

Президент Армении Серж Саргсян принял главу МИД Ирана
Сегодня президент Армении Серж Саргсян принял главу МИД Ирана Али Акбара Салехи, который прибыл в республики для участия 9 апреля в церемонии инаугурации переизбранного на выборах 18 февраля главы армянского государства.
Как передает пресс-служба президента Армении, С.Саргсян подчеркнул, что Армения высоко ценит и придает важность отношениям с дружественным соседним Ираном. В ходе встречи стороны обсудили вопросы двустороннего экономического сотрудничества в ряде сфер, выразили удовлетворение темпами роста товарооборота между двумя странами, а также отметили важность работ по реализации совместных энергетических и транспортных проблем, в том числе, своевременное введения в эксплуатацию третьей линии высоковольтных линий электропередачи Армения-Иран, а также ГЭС на реке Аракс.
Глава внешнеполитического ведомства Ирана Али Акбар Салехи от имени президента ИРИ Махмуда Ахмадинежада, правительства Ирана и всего иранского народа передал пожелания президенту Армении Сержу Саргсяну в высоком и ответственном деле управления государством. В свою очередь Серж Саргсян пожелал удачи иранскому народу в деле проведения предстоящих в июне текущего года президентских выборов. Президент Армении и глава МИД Ирана обменялись также мнениями относительно региональных развитий.