Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Ալի Աքբար Սալեհիին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ալի Աքբար Սալեհիին: Իրանի արտգործնախարարը Հայաստան է ժամանել ՀՀ նորընտիր նախագահի պաշտոնն ստանձնելու հանդիսավոր արարողությանը մասնակցելու առիթով: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ Նախագահի մամլո գրասենյակից:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է հյուրին մեր երկրում և ընդգծել, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում և կարևորում է հարաբերությունները հուսալի հարևան և բարեկամ Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ: Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են մի շարք ոլորտներում երկկողմ տնտեսական համագործակցությանը վերաբերող հարցեր, գոհունակություն են հայտնել երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառության ծավալների կապակցությամբ և կարևորել էներգետիկ ու տրանսպորտային համատեղ ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ աշխատանքները, այդ թվում՝ Հայաստան-Իրան բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման 3-րդ գծի, Արաքս գետի վրա ՀԷԿ-երի ժամանակին շահագործումը:
Արտգործնախարար Ալի Աքբար Սալեհին ԻԻՀ նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի և Իրանի կառավարության ու ամբողջ ժողովրդի անունից բարեմաղթանքներ է փոխանցել Նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ երկրի ղեկավարի բարձր ու պատասխանատու աշխատանքում: Իր հերթին Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հաջողություններ է մաղթել Իրանի ժողովրդին՝ ս.թ. հունիսին երկրում կայանալիք նախագահական ընտրությունների անցկացման գործում:
ՀՀ Նախագահը և Իրանի արտգործնախարարը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային զարգացումների վերաբերյալ:

President Serzh Sargsyan received today Iranian Foreign Minister Ali Akbar Salehi who arrived in Armenia to attend the April 9 inauguration of S. Sargsyan who was re-elected in the February 18 presidential election, the presidential press service reported.
S. Sargsyan stated that Armenia appreciates and attaches importance to relations with its friendly neighbor Iran. The sides discussed issues of bilateral economic cooperation in a number of spheres, expressing satisfaction with the growth rates of bilateral trade. They also stressed the importance of implementing joint energy and transport projects, including the operation of the Armenia-Iran third high-voltage power line and the construction of a hydropower plant on the Arax River.
On behalf of Iranian President Mahmoud Ahmadinejad, the country’s government and people, Ali Akbar Selehi extended good wishes to President Serzh Sargsyan. For his part, S. Sargsyan wished success to the Iranian people in the upcoming presidential election in June. The Armenian president and Iran’s foreign minister exchanged views on the regional developments.